Quantcast
Channel: Gradonačelnik.hr
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3351

Umag: Među vodećim gradovima po izdvajanju za vrtiće koji su besplatni i za koje liste čekanja nema

$
0
0

Umag je u 2018. godini izdvojio 1.431,18 kuna po stanovniku za predškolsko obrazovanje, što ga je svrstalo u top deset gradova po izdvajanju u vrtiće, pokazala je naša analiza bazirana na podacima konsolidiranih proračuna gradova. Umag je jedan od četiri grada u zemlji koji osigurava besplatan vrtić, a liste čekanja nema. Grad Umag kreće u još jednu veliku investiciju – izgradnju novog dječjeg vrtića u centru grada (zona Moela), a čiji će kapacitet biti cca 200 djece.

Grad Umag je 2010. godine pokrenuo projekt „Umag-grad djece“ koji  nastaje kao megaprojekt u smjeru osiguravanja najboljih odgojno-obrazovnih uvjeta i standarda za  najmlađe sugrađane. Projekt obuhvaća izgradnju i/ili rekonstrukciju svih 18 zgrada umaških predškolskih i školskih ustanova, kao i uređenje igrališta i parkova,  te nadstandardno osigurava našoj djeci najbolje i najkvalitetnije uvjete u okviru odgojno-obrazovnog procesa, od vrtića do fakulteta.

Kontinuiranim i sustavnim ulaganjem u odgojno-obrazovnu infrastrukturu, Grad Umag stvara novi i viši  standard odgoja i obrazovanja te s ponosom zauzima visoko mjesto na ljestvici gradova koji svojoj djeci osiguravaju najviše standarde i najsuvremenije uvjete školovanja. Grad Umag raspolaže s ukupno 18 objekata, od kojih 10 namijenjenih predškolskom, a 8 školskom odgoju.

Vodeći računa o potrebama građana, dostupnosti te racionalnom gospodarenju, planom mreže predškolskih ustanova, od 2010. godine do danas Grad Umag je izgradio i rekonstruirao gotovo sve svoje vrtiće.

‘ Izgradili smo dječji vrtić ”Bambi” te dječje igralište i tako osigurali prostor za 144 djece koja 2009. godine nisu imala svoje mjesto u vrtiću, sanirali smo i uredili Centralni dječji vrtić: izvršena je sanacija sanitarnih čvorova, krovišta, izgradnja rampe za invalide i uređenje radnih prostorija i dječjeg igrališta. Izvršena energetska obnova zgrade, izgrađena kotlovnica te rekonstruirane prostorije, rekonstruirali smo područni dječji vrtić u Bašaniji te izgradili i opremili dječje igralište. izgradili smo novi dječji vrtić (područni) ”Do-re-mi” Babići,  novi dječji vrtić ”Radost-Gioia” Umag za 200 djece, uz najbolje uvjete u Istarskoj županiji i Republici Hrvatskoj, nadalje, izgradili smo i  novi dječji vrtić u Petroviji a gradimo novi dječji vrtić u Murinama te pripadajuće dječje igralište. Izgradili smo i obnovili 40 dječjih igrališta u naseljima i samom centru grada’ – kažu u Gradu Umagu.

Od travnja 2017. godine vrtići su besplatni za svu djecu, oko 650 mališana, a liste čekanja nema.

‘Razvidno je, dakle, kako je sustavnim ulaganjem u kvalitetu predškolskog odgoja Umag postao grad primjer u Hrvatskoj. Svi vrtićki mališani prate se od samog rođenja. Naknada za novorođenče iznosi 1.500 kn po djetetu, neovisno o materijalnom statusu. No, ako se radi o djeci čiji su roditelji nezaposleni ili imaju ozbiljnih socijalnih problema, tada se dijete prati s 500 kuna do 1.000 kuna mjesečno do godine dana starosti, kada dijete stječe uvjete za besplatne jaslice. Osim naknade, potpuno besplatnog vrtića, osiguranog mjesta u vrtiću, svako dijete u Gradu Umagu ima i najbolje uvjete  boravka te nadstandardne usluge struke: pedagog, psiholog, logoped, edukacijsko-rehabilitacijski terapeut, medicinska sestra, profesor kineziologije, profesor glazbenog odgoja  te asistente u nastavi. Ujedno, valja napomenuti da je u Umagu uvriježen i zlatni standard od 1 odgajateljice po 8 djece (u prosjeku).

 Od upisa u vrtić, Grad Umag za svako dijete izdvaja 2.500,00 kuna mjesečno (30 tisuća kuna godišnje), odnosno 180.000,00 kuna u šest godina, po djetetu. Slijedom navedenog, proizlazi da se samo za redovan rad vrtića izdvaja gotovo 20 milijuna kuna. Nadalje, za temeljne uvjete i standard vrtića, ovisno o godišnjim investicijama, Grad Umag izdvaja od 10 pa do 70 tisuća kuna po djetetu. Tako je po funkcijskoj klasifikaciji Proračuna za funkciju obrazovanja u 2018. godini uloženo oko 60 milijuna kuna. U obrazovanje ulažemo od min 22% pa do 37% proračuna po čemu smo daleko iznad europskog i hrvatskog prosjeka. Te nas brojke svrstavaju na sam vrh ulaganja u obrazovanje, i  predstavljaju  jedan od većih motiva ostanka ili dolaska u Umag.

Što se tiče planova za budućnost, nakon izgradnje područnog vrtića u Murinama, Grad Umag kreće u još jednu veliku investiciju – izgradnju još jednog novog dječjeg vrtića u centru grada (zona Moela), a čiji će kapacitet biti cca 200 djece. (L.K.)

Objava Umag: Među vodećim gradovima po izdvajanju za vrtiće koji su besplatni i za koje liste čekanja nema pojavila se prvi puta na Gradonačelnik.hr.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3351