U našem velikom izboru za Najbolji grad u kategoriji Eco-city kojeg smo organizirali u suradnji s Jutarnjim listom, agencijom Ipsos i tvrtkom Apsolon, Grad Knin je također predstavio svoje adute na polju zaštite okoliša i gospodarenja otpadom. Uz Plan gospodarenja otpadom koji je dio Strategije razvoja Grada, Knin se na tom području može pohvaliti čitavim nizom dobrih praksi i standarda.
Nakon što su u prve dvije godine sanirali financijsku katastrofu koju su zatekli u gradskoj blagajni, vratili naslijeđene dugove i počeli povlačiti EU novac, Marko Jelić i njegova gradska uprava konačno su se mogli okrenuti i novim gradskim projektima i investicijama. Pokrenuli su, tako, i realizirali brojne infrastrukturne projekte, a zasigurno ulaze u red lokalnih samouprava su koje su u gospodarenju otpadom napravile ako ne najveći, onda krupan iskorak.
Grad Knin sustavno radi na zaštiti okoliša u što je u protekle tri godine uloženo preko 18,5 milijuna kuna, od odlagališta Mala Promina u koje je uloženo 14 milijuna kuna, lani završenoga reciklažnog dvorišta vrijednog tri milijuna kuna, do kontinuiranih ulaganja u mehanizaciju, opremu i zelenilo. U tome se izdvaja naročito gradnja reciklažnog dvorišta. Na provedbi projekta, prilikom postavljanja podzemnih spremnika i zelenih otoka naišlo se, istina, na otpor dijela građana, ali je nakon informativnih aktivnosti taj otpor izostao.
Oko 92 stanovništva s područja Grada Knina, osim stanovnika naselja Plavna i Starog Golubića, ima pristup spremnicima, uvođenjem odvajanja otpada u posebne vrećice, a do kraja godine to bi trebalo vrijediti i za pristup zelenim otocima koji će biti ravnomjerno raspoređeni, ističu iz Grada.
Odvojeno se prikuplja 42 vrste komunalnog otpada (staklo, papir, plastika, glomazni, elektronski EE, opasni otpad itd.), dok se neodvojeni komunalni otpad prikuplja na deponiji Mala Promina, do odvoza otpada preko pretovarne stanice i izgradnje Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Bikarac. Nabavom dvokomornog vozila za odvojeno prikupljanje otpada, vrijednog 1,8 milijuna kuna želi se povećati količina odvojeno prikupljenog otpada i uštedjeti na potrošnji goriva i smanjenju štetne emisije plinova u uporabi starih vozila.
Kninsko poduzeće Čistoća i zelenilo od lipnja u voznom parku ima i malo električno vozilo za prikupljanje i prijevoz papira, plastike, lišća i sličnog otpada. Vozilo je nabavljeno uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša. Vrijednost je 170 tisuća kuna, kod čega je 80 tisuća kuna sufinanciranje Fonda. Za minimalni iznos dobili su vozilo koje ne zagađuje okoliš, ima autonomiju do 120 kilometara na jedno punjenje, a na 100 km troši 5 kuna.
U planu je projekt kroz koji će nabaviti određeni broj električnih bicikala za najam građanima i turistima. Grad je u postupku i pripremi dokumentacije za prijavu projekta izgradnje punionice električnih vozila. Nabavom električnih vozila, bicikala i gradnjom punionice želi se u konačnici prometno povezati Knin i na tom polju omogućiti prelazak na manje štetnu emisiju plinova. U gradu Kninu, inače, raspolažu s 465 km i 13 označenih biciklističkih staza: Ljubač (30,8 km), Via Dinaris (27,5 km), Špilja Gospe Lurdske (18,4 km), Čupkovića most (27,7 km), Napoleonova staza (36,02 km), Uspon na Dinaru 33,1 km), Put Zrmanje (39,3 km), Vrpolje (21,5 km), Krkom do Marunuše (12,65 km), Vidikovac Brljan (43,93 km), Lopuška glavica (17,06 km), Put Vrela Cetine (56,05 km), Od Knina do Nacionalnog parka Krka (100,62 km).
Kada su u pitanju projekti financirani iz EU fondova provedeni na području energetske učinkovitosti u zgradarstvu, toplinarstvom u upravljanja vodnom infrastrukturom, ističu se „Obnova zgrade gradske uprave grada Knina“ (4 mil. kuna) i „Uređenja i opremanja područnog odjela DV Cvrčak“ kojim je obnovljena zgrada bivšeg Doma željezničara i prenamijenjena u novi objekt dječjeg vrtića ( 4,4 mil. kuna).
Projektom “Rekonstrukcija i opremanje informacijsko-inovacijskog inkubatora“, u tijeku su radovi kojim su predviđena rješenja energetske učinkovitosti, poput rješenja za uporabu manje količine energije (energenata) za grijanje, hlađenje (sustavi na principu dizalice topline) i rasvjetu- sva rasvjetna tijela imaju štedne svjetlosne izvore s elektronskim predspojnim spravama (12 mil. kuna).
Ukupno je 137 zgrada koje su pod nadležnostima gradskih poduzeća, a 30 je njih prošlo energetsku obnovu. Grad Knin od ove godine subvencionira izradu projektne dokumentacije za sufinanciranje izrade glavnog projekta energetske obnove višestambenih zgrada na području Grada i javni poziv je u tijeku.
Kroz projekt ‘Razvoj infrastrukture Poduzetničkog centra“ planira se postavljanje foto-naponske elektrane i 120 solarnih panela na krovište zgrade bivše tvornice Kninjanka (vrijednost 33,3 mil. kuna). Grad Knin u postupku je osiguranja preduvjeta za izgradnju elektrane, a planiran je projekt Green Knin, koji je naveden u Strategiji razvoja grada Knina 2018-2023. i kroz koji se planira postavljanje solarnih ploča na svim javnim zgradama.
Izgradnjom fotonaponskih elektrana na krovištima zgrada i nove sol. elektrane na novoj lokaciji želi se povećati postotak obnovljivih izvora energije na području grada. Reakcija javnosti na tu inicijativu je iznimno pozitivna.
Projektom pročišivača otpadnih voda poboljšao se sustav vodoopskrbe i odvodnje, uz izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Automatski sustav analize voda rijeke Krke provodi se kroz pilot projekt Siemensa i Hrvatskih voda, doniranim uređajem tvrtke Siemens i investicijom u gradnji postaje za uređaj u vrijednosti oko 80 tisuća kuna. Remedijacije tla lagune otpadnih voda tvornice vijaka DIV, projekt je provedbe analiza i monitoring postojećih laguna radi kontrole i sanacije onečišćenja voda.
Inicijativa proglašenja Dinare Parkom prirode provedena u suradnji sa Šibensko-kninskom županijom i Ministarstvima, stvorila bi pak dodatan preduvjet za zaštitu okoliša na području Knina.
Oko 83 posto rasvjete na području Grada Knina i okolnih naselja je energetski učinkovito. Projekt kompletne modernizacije javne rasvjete u Kninu vrijedan 5,8 milijuna kuna, a za kojega je Grad osigurao sredstva kreditom HBOR-a još je u tijeku, odnosno pri kraju je isporuka i ugradnja energetski i ekološki učinkovitih LED rasvjetnih tijela. Ovim projektom javna rasvjeta, svih 2.080 svjetiljki, zamijenit će se novom LED rasvjetom, a osim zaštite okoliša od svjetlosnog onečišćenja projekt će donijeti značajne uštede u gradskom proračunu.
Kako nam je kazao zamjenik gradonačelnika Marijo Ćaćić, procjene su da će se LED rasvjetom postići ušteda od čak 65-70 posto energije, što je oko 600 tisuća kuna na godišnjoj razini. Uz to, značajno će se smanjiti i troškovi održavanja – umjesto dosadašnjih pola milijuna kuna godišnje, koliko se potroši na održavanje javne rasvjete, projekcije kažu da će se ti troškovi smanjiti na 100-150 tisuća kuna. U Gradu planiraju ugraditi i sustav automatskog smanjivanja intenziteta rasvjete u kasnim noćnim satima, što će dodatno povećati uštedu. Kad se sve zbroji, u Gradu računaju da će čitava investicija biti povraćena i znatno prije roka od -10 godina.
Uspješno se, naglašavaju iz Grada, provodi i projekt „Eko regija“, izobrazno-informativnih aktivnosti o važnosti zelene energije i pravilnog gospodarenju otpadom na području Knina, Vrgorca, Pirovca, Biskupije, Tribunja i Kijeva, financiran iz Kohezijskog fonda.
Planiran je projekt Izgradnje kompostane kojim bi se izgradilo postrojenje za obradu biootpada (10 mil. kuna), projekt Sortirnice (3 mil kuna). U pripremi je prijedlog projekta za energetsku obnovu zgrade Veleučilišta, sa svojstvom kulturnog dobra (1,3 mil.kuna), prijava ostalih zgrada javne namjene u svrhu poboljšanja energetske učinkovitosti (oko 10 mil. kuna), nabava električnih skutera za potrebe gradskog poduzeća „Čistoća i zelenilo d.o.o.“, nabava električnih bicikala i pametnih klupa u gradu Kninu (1 mil. kuna). Nadalje, za pročistač otpadnih voda u Golubiću u tijeku su ishodovanje dozvola za novu lokaciju i pregovori s Hrvatskim vodama, priprema se sanacija lagune otpadnih voda tvornice DIV-a, a pregovara oko postavljanja zelenih krovova.
-Projektima su se htjeli riješiti i prevenirati problemi odlaganja i odvajanja otpada, onečišćenja rijeke Krke i uštede u potrošnji energenata. Učinkovitost provedenih projekta ili onih koji su pri kraju je evidentna, s tim što je potrebno permanentno educirati građane o cijevima i svrsi izmjena i daljnjim mogućnostima. Uvedene su nove tehnologije, poput Siemens uređaja, a rezultati svih projekata su trajni i predstavljaju temelj za daljnji razvoj kvalitetnih i ekološki poticajnih programa – ističu iz Grada. (Pero Livajić)
Objava Knin: U zaštitu okoliša i gospodarenje otpadom u tri godine uložili 18,5 milijuna kuna, energetski obnovili 30 zgrada, pokrili grad spremnicima za odvojeno prikupljanje otpada, modernizirali javnu rasvjetu i kreću u projekt gradnje solarnih elektrana… pojavila se prvi puta na Gradonačelnik.hr.