Quantcast
Channel: Gradonačelnik.hr
Viewing all 3351 articles
Browse latest View live

U plusu čak 50 gradova - upisali više prvašića nego lani!

$
0
0

Od 128 gradova, njih 78 bilježi minus, dok ih je 50 u plusu. Najveće povećanje imaju Dubrovnik, u kojem je ove godine upisano 46 prvašića više nego lani i Vukovar sa 42 prvašića više te Kaštela, Samobor, Solin, Zabok i Koprivnica

Otkako se u hrvatskoj javnosti posljednjih nekoliko godina počeo ozbiljnije potencirati i osvješćivati problem negativnih demografskih trendova, početak školske godine postao je doba deprimirajuće i bolne inventure. Iz godine u godinu, što zbog prirodnog izumiranja, a što zbog pojačanog i sve masovnijeg iseljavanja iz Hrvatske, u prve razrede upisujemo na desetine manje razreda nego godinu ranije. Službene statistike DZS-a kažu da smo u posljednjih deset godina ostali bez čak 2.521 razreda sa po 25 učenika. Nakon što je u prošloj školskoj godini zabilježeno 1.375 prvašića manje nego 2015./16., početak nastave u 2017./18. donio je nova prebrojavanja. Službenih podataka još uvijek nema te se barata samo privremenim upisnim podacima iz lipnja temeljem kojih mediji navode da je ovogodišnja katastrofa još dramatičnija od prošlogodišnje, te da smo izgubili dodatnih 2.139 prvašića.

Istraživanje gradonačelnik.hr-a, u kojem smo podatke o broju upisanih prvašića ove i prošle školske godine dobili izravno od gradova, odnosno njihovih ureda za društvene djelatnosti i samih škola govore, pak, da je u prve razrede ovih dana krenulo 1.173 djece manje nego lani. I iako je većina gradova – njih 78, i dalje u minusu, što je prevladavajući i konstantan trend, te je ukupni plus (+631) još uvijek trostruko manji od ukupnog minusa (-1.804), u ovoj katastrofičnoj atmosferi kada je demografija u pitanju, ugodno je iznenadila brojka od čak 50 gradova koji (i) ove godine bilježe porast broja upisane djece.

Najveći porast broja prvašića u apsolutnim brojkama ove godine ima Dubrovnik

Gledajući tako u apsolutnim brojkama, 16 gradova ima dvoznamenkasto povećanje broja prvašića ove godine, počevši od Supetra, Malog Lošinja i Oroslavja, koji imaju po deset prvašića više, do Vukovara i Dubrovnika koji imaju povećanje od čak 42, odnosno 46 prvašića. Više od jednog razreda prvašića više u odnosu na prošlu godinu ove su godine upisali i u Koprivnici (+33), Zaboku (+35), Solinu (+37), Samoboru (+37), te Kaštelima (+39), a u top deset gradova s najvećim porastom u apsolutnim brojakama su još i Senj (+24), Karlovac (+22), Poreč (+20) i Daruvar i Krk (+17).

I dok se neki od gradova u plusu zadovoljno hvale kako imaju stalni i kontinuirani rast broja upisane djece, u dosta njih komentiraju kako nemaju jasan trend, već osciliraju, a posljednjih godina povećane brojke zahvaljuju i pojačanom doseljavanju. Jedan od zanimljivijih primjera osciliranja je zasigurno grad Obrovac, koji ove godine bilježi čak sto postotno povećanje broja upisanih prvašića. Ove su godine, naime, upisali njih 28, a lani 14.

Ogroman skok u broju upisanih prvašića, u postotcima preko 60 posto, ove godine bilježe i u Senju. Gradonačelnik Sanjin Rukavina priznaje da je ova godina specifična i da za sad još nemaju projekcije broja prvašića za iduću godinu, no nada se da će se pozitivan trend nastaviti i dalje. Grad će sa svoje strane učiniti sve što može da bi tako i bilo, pa tako u slijedećoj proračunskoj godini planiraju donijeti nove pronatalitetne mjere koje će, nada se gradonačelnik, pozitivno utjecati na demografsku sliku Grada.

Osim Obrovca i Senja, među gradovima s najvećim skokom su još i Zabok (+43,8 posto), potom Stari Grad na Hvaru (38,5 posto), Komiža (33,3 posto), Orahovica (31,9 posto), dok su preko 20 posto skočili još Prelog, Krk, Novalja i Grubišno Polje.

Kao što smo već naveli, od 128 gradova u minusu ih je 78. No, ovisno o veličini grada, različiti su i razmjeri i težina tog minusa. Pa tako, primjerice, u Osijeku komentiraju kako im 48 prvašića manje, s obzirom na trendove u čitavoj državi a i na to da imaju 20 škola i preko 800 prvašića i nije tako strašno, dok recimo Belom Manastiru minus od 30 prvašića znači čak trećinu manje djece nego lani. Bjelovar, primjerice, ove godine bilježi prilično veliki minus – čak 87 prvašića manje nego lani, no napominju kako su lani imali ogroman skok u odnosu na 2015. godinu, oko 40 prvašića više, pa se situacija sad opet nekako izravnala i vratila u trend od 'uobičajenog' minusa od oko 30-40 prvašića godišnje. Slična je situacija i u Čazmi, u kojoj ove godine bilježe, za svoje razmjere, jako veliki minus – 26 prvašića manje nego lani. No, u Gradu nam kažu kako su prošle godine imali najjaču generaciju – 90 upisane djece u prve razrede pa je zato ovogodišnjih 74 ogroman pad, no ustvari je to prosjek jer im brojke variraju od 68-81 prvašića godišnje. Ivanec ima također sličnu priču, minus od 14 prvašića pripisuju prošlogodišnjem drastičnom skoku – imali su 121 upisanog prvašića, najviše u posljednjih 15 godina.

U Hvaru, primjerice, ističu kako kod njih situacija oscilira iz godine u godinu, i to prilično dramatično s obzirom na mali broj stanovnika i učenika. Ove su godine, tako, u minusu – imaju devet prvašića manje nego lani – 39. Lani su, pak, imali 48, pet više nego 2015., a tada čak 14 više nego 2014., kada je upisano tek 29 prvašića. Ova godina bila je i potpuni podbačaj i u odnosu na 2013. (45 prvašića), pa čak i na 2012. (33 prvašića). S druge strane, imamo, primjerice, Dugo Selo koje ove godine ima 221 prvašića, tek jednog manje nego lani i u kojem ističu kako su zadovoljni situacijom jer imaju dosta mladu populaciju i dobar vitalni indeks, a uglavnom zahvaljujući poslijeratnom doseljavanju. (gradonačelnik.hr)

RAST KAO KONTINUIRANI TREND A NE OSCILACIJA

Franković: Posebnim POS programom riješit ćemo i stambeno pitanje mladih

Dubrovnik je ovogodišnji rekorder kada se u apsolutnim brojkama gleda porast broja prvašića, a novi gradonačelnik Mato Franković ističe kako pozitivne trendove bilježe već nekoliko godina. Razlog su brojni faktori, a prije svega činjenica kako u Dubrovniku vlada pozitivan gospodarski rast i značajan pad nezaposlenosti, ističe Franković.

'Ujedno, uslijed povećane potražnje tržišta za radnom snagom bilježimo i dolazak radne snage sa šireg područja RH te se velik broj tih ljudi odluči u konačnici i na život u našem Gradu. Osim toga, Grad Dubrovnik posljednje tri godine osigurava svim osnovnoškolcima besplatne udžbenike, a po prvi put ove godine svim srednjoškolcima osiguravamo i jednokratno sufinanciranje kupnje udžbenika u iznosu od 1.000 kuna', kaže Franković.

Ističe kako su u Gradu svjesni kako je jedan od najvećih problema u Dubrovniku pitanje stanovanja, zbog čega planiraju poseban Dubrovački model POS-a. Trenutno su u procesu rješavanja kupnje zemljišta na kojem bi izgradili 100 stanova površine 60 m2 čiji bi vlasnik bio Grad, a koje bi mladim obiteljima iznajmio po fiksnoj mjesečnoj cijeni od 1.500 kn na period od 10 godina. Nakon isteka navedenog perioda, korisnik stana bi mogao otkupiti stan po unaprijed definiranoj cijeni od 1. 300 eura po kvadratu, a u cijenu stana bi ušla i cjelokupna plaćena najamnina. Na taj način korisnici POS-a, mlade obitelji, izbjeći će deset godina kreditnog zaduženja, imat će sigurnost stanovanja, a izbjeći će se i manipulacija POS stanovima koji se kasnije pretvaraju u apartmane, naglašava Franković.

Beljak: Doseljavanje u Samobor dokaz da idemo u dobrom smjeru

Dobra kvaliteta i uvjeti stanovanja magnet su koji posljednjih godina mnoge mlade obitelji privlače u Grad Samobor, o čemu najbolje govore i ovogodišnje brojke upisanih prvašića – plus 37, ali i ukupnog broja učenika, kojih je u Samoboru ove godine 51 više nego prošle školske godine.

'Dok hrvatske škole nažalost bilježe drastičan pad broja prvašića, u Samoboru nemamo tih problema, kod nas ih je svake godine sve više. Kao gradonačelnik mogu zaista biti ponosan, jer povećanje broja djece u gradu najbolji je dokaz kako Grad ide u dobrom smjeru', ističe gradonačelnik Krešo Beljak. Navodi kako je Grad za sve učenike osnovnih škola osigurao besplatne udžbenike, a ove godine po prvi put su uvedeni i besplatni udžbenici za izborne predmete, za što je iz proračuna izdvojeno više od 1,6 milijuna kuna. Još jedna pomoć učenicima i roditeljima je financiranje pomoćnika u nastavi u koju su svrhu Samoboru odobrena bespovratna sredstva iz Europskog socijalnog fonda za provedbu projekta pomoćnika u nastavi. Ukupna vrijednost projekta u četverogodišnjem razdoblju iznosi više od 5 i pol milijuna kuna, a uz intenzitet potpore od 85%, udio Grada Samobora iznosit će više od 842 000 kuna. Kroz ljetne praznike uložena su znatna sredstva u obnovu i uređenje zgrada škola i vrtića, a Grad Samobor pobrinuo se i za veću sigurnost djece u prometu, postavljanjem radarskih svjetlosnih uređaja u blizini škola i obnovom vertikalne i horizontalne signalizacije, navodi Beljak.

Jakšić: Porast broja stanovnika najbolji motiv za nastavak dobre politike

Pozitivne trendove u posljednih nekoliko godina bilježe i u Koprivnici, a gradonačelnik Mišel Jakšić ističe kako bilježe i porast broja stanovnika, što im daje dodatan motiv da nastave s provođenjem politika koje će mladima omogućiti bolji i kvalitetniji život u gradu.

'Svake godine nastojimo kroz pronatalitetne politike poboljšavati uvjete za mlade obitelji. Početkom ove godine tako smo pomoć za opremu novorođenog djeteta s 1.000 povećali na 1.500 kuna. Također, cijena vrtića u gradu Koprivnici jedna je od najnižih u Republici Hrvatskoj, a sufinanciramo i smještaj djece u obrtima za čuvanje, jednako kao i djece u vrtićima. Želim istaknuti kako Grad puno ulaže u obrazovanje - svi naši osnovci početkom školske godine dobivaju paket besplatnih bilježnica te ostvaruju pravo na (su)financiranje udžbenika, bez obzira na primanja, ali sukladno cenzusu. Od studenoga ove godine učenici će moći polaziti i robotiku kao izvannastavni predmet i to potpuno besplatno. Svi naši studenti primaju gradsku stipendiju te Grad onima koji putuju sufinancira kartu za željeznički prijevoz. Pokretanjem Sveučilišta Sjever obrazovna politika u Koprivnici postigla je još viši nivo koji omogućuje ne samo da mladi ostaju u Koprivnici, već da i doseljavaju', ističe Jakšić.

RangGradŽupanijaŠkolska godina 2016./2017.Školska godina 2017./2018.Rast ili pad broja prvašića
1DubrovnikDubrovačko - neretvanska županija40645246
2VukovarVukovarsko - srijemska županija22526742
3KaštelaSplitsko - dalmatinska županija43347239
4SamoborZagrebačka županija37341037
4SolinSplitsko - dalmatinska županija29132837
5ZabokKrapinsko - zagorska županija8011535
6KoprivnicaKoprivničko - križevačka županija31134433
7SenjLičko - senjska županija376124
8KarlovacKarlovačka županija47449622
9PorečIstarska županija15817820
10DaruvarBjelovarsko - bilogorska županija9711417
11KrkPrimorsko - goranska županija658217
12OrahovicaVirovitičko - podravska županija476215
12SplitSplitsko - dalmatinska županija1789180415
13ČakovecMeđimurska županija28830214
13PrelogMeđimurska županija496314
13ObrovacZadarska županija142814
13RovinjIstarska županija12213614
14DrnišŠibensko - kninska županija657712
15Grubišno PoljeBjelovarsko - bilogorska županija546511
16OroslavjeKrapinsko - zagorska županija576710
16Mali LošinjPrimorsko - goranska županija617110
16SupetarSplitsko - dalmatinska županija536310
17NovaljaLičko - senjska županija43529
17ŽupanjaVukovarsko - srijemska županija84939
18LudbregVaraždinska županija991078
18Duga ResaKarlovačka županija1081168
18ZadarZadarska županija8888968
18NovigradIstarska županija42508
19VodiceŠibensko - kninska županija1091156
19ImotskiSplitsko - dalmatinska županija1191256
19Novi VinodolskiPrimorsko - goranska županija33396
19PazinIstarska županija74806
20Stari GradSplitsko - dalmatinska županija13185
20VodnjanIstarska županija60655
21SlunjKarlovačka županija25294
21PopovačaSisačko - moslvačka županija82864
22IlokVukovarsko - srijemska županija51543
22CresPrimorsko - goranska županija19223
22KomižaSplitsko - dalmatinska županija9123
22KorčulaDubrovačko - neretvanska županija60633
22OtočacLičko - senjska županija63663
22TriljSplitsko - dalmatinska županija90933
22KninŠibensko - kninska županija1221253
22Mursko SredišćeMeđimurska županija64673
22GarešnicaBjelovarsko - bilogorska županija78813
23Donji MiholjacOsiječko - baranjska županija79801
23PregradaKrapinsko - zagorska županija60611
23KastavPrimorsko - goranska županija1121131
23PločeDubrovačko - neretvanska županija51521
24Ivanić GradZagrebačka županija1321320
24PagZadarska županija21210
25Dugo SeloZagrebačka županija222221-1
25SkradinŠibensko - kninska županija2423-1
25VisSplitsko - dalmatinska županija1716-1
26Hrvatska KostajnicaSisačko - moslvačka županija2523-2
26VrbovskoPrimorsko - goranska županija3028-2
26Biograd na MoruZadarska županija8381-2
26VrlikaSplitsko - dalmatinska županija119-2
27OmišSplitsko - dalmatinska županija125122-3
28KrapinaKrapinsko - zagorska županija118114-4
28NovskaSisačko - moslvačka županija9086-4
28BuzetIstarska županija6460-4
28NinZadarska županija2622-4
28SinjSplitsko - dalmatinska županija285281-4
29KlanjecKrapinsko - zagorska županija3328-5
29PakracPožeško - slavonska županija8681-5
29ViroviticaVirovitičko - podravska županija217212-5
29BakarPrimorsko - goranska županija9287-5
30Sveta NedjeljaZagrebačka županija212206-6
30DelnicePrimorsko - goranska županija5246-6
31GlinaSisačko - moslvačka županija6760-7
31LepoglavaVaraždinska županija8073-7
31PožegaPožeško - slavonska županija194187-7
31Sveti Ivan ZelinaZagrebačka županija141134-7
31VrbovecZagrebačka županija183176-7
31BujeIstarska županija5346-7
32ZlatarKrapinsko - zagorska županija6456-8
32ČabarPrimorsko - goranska županija3022-8
33Otok (Vinkovci)Vukovarsko - srijemska županija5849-9
33Varaždinske TopliceVaraždinska županija4031-9
33HvarSplitsko - dalmatinska županija4839-9
33OpatijaPrimorsko - goranska županija7465-9
34Donja StubicaKrapinsko - zagorska županija6252-10
34Nova GradiškaBrodsko - posavska županija135125-10
35KutjevoPožeško - slavonska županija5544-11
36RabPrimorsko - goranska županija9886-12
36TrogirSplitsko - dalmatinska županija156144-12
37ValpovoOsiječko - baranjska županija10794-13
37BenkovacZadarska županija9279-13
37OpuzenDubrovačko - neretvanska županija273260-13
38ĐakovoOsiječko - baranjska županija256242-14
38IvanecVaraždinska županija121107-14
38KraljevicaPrimorsko - goranska županija4127-14
38RijekaPrimorsko - goranska županija10971083-14
39OzaljKarlovačka županija5641-15
39MakarskaSplitsko - dalmatinska županija155140-15
40ČazmaBjelovarsko - bilogorska županija9074-16
40PleternicaPožeško - slavonska županija10892-16
41OgulinKarlovačka županija126109-17
42CrikvenicaPrimorsko - goranska županija9676-20
42MetkovićDubrovačko - neretvanska županija218198-20
43NašiceOsiječko - baranjska županija197175-22
43UmagIstarska županija147125-22
44ĐurđevacKoprivničko - križevačka županija9773-24
44GospićLičko - senjska županija135111-24
45BelišćeOsiječko - baranjska županija9873-25
46Novi MarofVaraždinska županija141115-26
46VrgoracSplitsko - dalmatinska županija7751-26
47KriževciKoprivničko - križevačka županija211183-28
48Beli ManastirOsiječko - baranjska županija9262-30
48LabinIstarska županija133103-30
49JastrebarskoZagrebačka županija153122-31
49LipikPožeško - slavonska županija6130-31
50PetrinjaSisačko - moslvačka županija186150-36
51KutinaSisačko - moslvačka županija286249-37
52SlatinaVirovitičko - podravska županija152114-38
53ZaprešićZagrebačka županija262217-45
54Velika GoricaZagrebačka županija726680-46
55OsijekOsiječko - baranjska županija890842-48
55SisakSisačko - moslvačka županija428380-48
56VaraždinVaraždinska županija483421-62
56PulaIstarska županija632570-62
57ŠibenikŠibensko - kninska županija476409-67
58BjelovarBjelovarsko - bilogorska županija451364-87
59VinkovciVukovarsko - srijemska županija506400-106
60Slavonski BrodBrodsko - posavska županija640502-138
61Grad ZagrebGrad Zagreb84288192-236
Ukupno3061329440-1173


Poljoprivrednicima i prošle godine najviše pomagala Petrinja

$
0
0

Petrinja je uvjerljivo najviše izdvajala za poljoprivrednike kroz čitav prošli mandat, od 2013. godine, prosječno 2,07 posto proračuna, a u 2016. to je izdvajanje čak i više – 2,74 posto proračuna. To je 83 kune po stanovniku, čak 30 više od drugoplasirane Vrlike, koja je lani za poljoprivrednike izdvojila 52 kune po stanovniku.

Nakon analize izdvajanja gradova za subvencije poduzetnicima, istražili smo koji su gradovi prošle godine najviše pomogli svojim poljoprivrednicima. Kao i uvijek, analiziramo podatke Ministarstva financija o izvršenju lokalnih proračuna, a oni pokazuju kako je i u 2016. prvak po izdvajanju za subvencije poljoprivrednicima Grad Petrinja. Petrinja je, naime, uvjerljivo najviše izdvajala za poljoprivrednike kroz čitav prošli mandat, od 2013. godine, prosječno 2,07 posto proračuna, a u 2016. to je izdvajanje čak i više – 2,74 posto proračuna. To je 83 kune po stanovniku, čak 30 više od drugoplasirane Vrlike, koja je lani za poljoprivrednike izdvojila 52 kune po stanovniku.

Pročelnik gradskog Ureda za poljoprivredu u Petrinji Ante Marić navodi kako je u prošloj godini Grad, kada su poticaji poljoprivrednicima u pitanju, najviše izdvojio za kapitalne potpore, tj,.sufinanciranje investicija u poljoprivredi većih od 100 tisuća kuna. Kao važan ističe i projekt Revitalizacija uzgoja Banijske šare svinje kao treće hrvatske autohtone pasmine. Zatim slijedi sufinanciranje ekološke poljoprivrede i pomoć u kriznim situacijama, organiziranje sajmova i izložbi te certificiranje poljoprivrednika.

'Ovim mjerama potičemo opstanak malih OPG-a, kojih je na području Petrinje oko 1.100, te njihovu konkurentnost i prepoznatljivost na tržištu. Također uz našu pomoć nekoliko malih OPG-a ostvarilo je značajne projekte financirane sredstvima EU, a kao pomoć u prodaji proizvoda OPG-a otvorili smo Zelenu kuću kao zajednički objekt gdje mali proizvođači mogu ponuditi lokalnom tržištu svoje proizvode', navodi pročelnik i dodaje da Grad pomaže i opstanak i razvoj posebno ekološke poljoprivrede, zbog čega je proglašena i posebna Ekološka zona na ruralnom području grada.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaSubvencije poljoprivrednicima 2016UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016% SUBVENCIJE U UKUPNIM RASHODIMA I IZDACIMA ZA 2016
1PetrinjaSisačko - moslvačka županija24.671Srednji grad2.038.83074.544.1642,74%
2PopovačaSisačko - moslvačka županija11.905Srednji grad383.15430.929.9681,24%
3TriljSplitsko - dalmatinska županija9.109Mali grad247.70722.826.2771,09%
4VrlikaSplitsko - dalmatinska županija2.177Mali grad114.23010.607.0931,08%
5Ivanić GradZagrebačka županija14.548Srednji grad601.48759.393.6781,01%
6Beli ManastirOsiječko - baranjska županija10.068Srednji grad330.07436.308.1050,91%
7NovskaSisačko - moslvačka županija13.518Srednji grad344.96538.284.0420,90%
8KutinaSisačko - moslvačka županija22.760Srednji grad628.51671.245.5860,88%
9Sveti Ivan ZelinaZagrebačka županija15.959Srednji grad299.99834.335.2050,87%
10LepoglavaVaraždinska županija8.283Mali grad90.61011.850.4310,76%

Na drugom je mjestu po subvencijama u poljoprivredi Grad Popovača– 1,24 posto proračuna, potom Trilj– 1,09 posto, Vrlika– 1,08 posto i Ivanić Grad– 1,01 posto.

Gradonačelnik Ivanić Grada Javor Bojan Leš navodi kako su u 2016. godini nastavili trend ulaganja u poljoprivredu jer jedino na taj način mogu očuvati, ali i razviti lokalne resurse s kojima raspolažu. Izdvojili su sredstva za potporu i unapređenje biljne poljoprivredne proizvodnje kao i stočarske proizvodnje, između ostalog, kroz nabavu certificiranog sadnog materijala, navodnjavanje, subvencije za plastenike i staklenike, umjetno osjemenjivanje stoke, obnavljanje stočnog i pčelinjeg fonda, i ostalo. Uz to su, kaže gradonačelnik, posebno financirali Zadrugu Crnu kap kako bi započeli rad zadruge kojoj je cilj kroz udruživanje pristupiti ozbiljnijoj proizvodnji zaštićenog premium bučinog ulja te nastupiti prema EU fondovima. 'Imamo poljoprivredni brand kojeg možemo kapitalizirati, a ubrzo ćemo imati i dovoljne količine za ozbiljan nastup na vanjskim tržištima', navodi gradonačelnik Leš i dodaje kako su u ovoj godini, uz sve te subvencije, dodatno izdvojili i 250.000 kuna bespovratnih sredstava za poljoprivredne projekte jer žele osigurati dugoročnost ovom sektoru od kojeg mogu generirati stabilne prihode u zajednici.

U top deset gradova koji su lani najviše izdvojili za poljoprivedu su još Beli Manastir– 0,91 posto, Novska– 0,90 posto, Kutina– 0,88 posto, Sveti Ivan Zelina– 0,87 posto i Lepoglava – 0,76 posto. Gradonačelnik Svetog Ivana Zeline Hrvoje Košćec ističe kako je važnije novost u njegovom gradu uvođenje poticaja s potrebama i EU direktivama.

U Zelini su tako stavili fokus na razvoj i promociju autohtone sorte grožđa, modernizaciju poljoprivrednih gospodarstava te ekološku i integriranu poljoprivredu. Zelinski poljoprivrednici, isto tako, mogu računati na potpore za višegodišnje nasade, sadni materijal, ali i na edukaciju i stručno osposobljavanje.

Gledajući po per capita kriteriju, u top deset su se plasirali i Novalja, Beli Manastir i Đurđevac.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaSubvencije poljoprivrednicima 2016UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016SUBVENCIJE PO STANOVNIKU ZA 2016
1PetrinjaSisačko - moslvačka županija24.671Srednji grad2.038.83074.544.16483
2VrlikaSplitsko - dalmatinska županija2.177Mali grad114.23010.607.09352
3NovaljaLičko - senjska županija3.663Mali grad157.02447.113.17043
4Ivanić GradZagrebačka županija14.548Srednji grad601.48759.393.67841
5Beli ManastirOsiječko - baranjska županija10.068Srednji grad330.07436.308.10533
6PopovačaSisačko - moslvačka županija11.905Srednji grad383.15430.929.96832
7ĐurđevacKoprivničko - križevačka županija8.264Mali grad263.76739.612.97332
8KutinaSisačko - moslvačka županija22.760Srednji grad628.51671.245.58628
9TriljSplitsko - dalmatinska županija9.109Mali grad247.70722.826.27727
10NovskaSisačko - moslvačka županija13.518Srednji grad344.96538.284.04226

(gradonačelnik.hr)

Od županija poljoprivrednicima najviše pomogla Zagrebačka

Što se, pak, županija tiče, najviše je za poticaje poljoprivrednicima izdvojila Zagrebačka – više od 4,8 milijuna kuna, što je 1,70 posto proračuna. Župan Stjepan Kožić napominje kako poljoprivrednicima daju financijsku, infrastrukturnu i administrativnu potporu i sigurnost, a pozitivan rezultat dosadašnje županijske poljoprivredne politike vidljiv je iz činjenice da je Zagrebačka županija sa 14.978 OPG-ova vodeća u RH, a među vodećima su i u stočarskoj proizvodnji, voćarstvu, proizvodnji krmnog bilja, proizvodnji kravljeg mlijeka, jaja, grožđa i vina te po površinama za proizvodnju povrća i brojnosti stoke.

U 2016. godini najviše su, navodi, sredstava dodijelili za potpore za razvoj primarne poljoprivredne proizvodnje (2.204.460,75 kn), potom za modernizaciju i povećanje konkurentnosti poduzetnika u preradi i stavljanju na tržište poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda (952.791,88 kn) te za unapređenje i očuvanje genetskog potencijala u stočarstvu i kompenzaciju otežanih uvjeta gospodarenja u poljoprivredi (941.767,32 kn).

Kožić dodaje kako poljoprivrednike potiču i da prošire lepezu nepoljoprivrednih djelatnosti i usluga na ruralnom području, za njih organiziraju edukacije i stručna osposobljavanja, financiraju izradu dokumentacije za nove projekte, te subvencioniraju i premije osiguranja.

'Svakako da bolju perspektivu svima njima pružaju i uspješno realizirani projekti poput mreže mljekomata, Ceste sira zagrebačke regije i naše 3 vinske ceste, a u tijeku je i gradnja ULO hladnjače Distributivnog centra za voće i povrće vrijedna 27 milijuna kuna, koja će poljoprivrednicima dati priliku da konkuriraju velikim trgovačkim lancima i njihovim hladnjačama', navodi župan Kožić.

Planiraju, dodaje, okupiti i promovirati širok spektar poljoprivredno-prehrambenih proizvoda pod oznakom „regionalne kvalitete Zagrebačke županije“. Radi se o vrlo traženim i već prepoznatim proizvodima koji su domaći i tradicionalni, ali i inovativni s obzirom na preferencije današnjih kupaca.

'Osim što sve naše potpore imaju i pozitivan efekt na porast dohotka poljoprivrednika, ponosni smo što paralelno stvaramo uvjete za ostanak ljudi na ruralnom prostoru, za njihov bolji i kvalitetniji život i rad, te samim time radimo na očuvanju ruralnog krajobraza. Upravo za mjere ruralnog razvoja smo od 2011. godine do danas izdvojili više od 37,6 milijuna kuna, a zahvaljujući tom znatnom iznosu izgrađene su i obnovljene mnoge nerazvrstane ceste, područne škole i objekti društvene namjene. Cilj nam je dodatno poboljšati kvalitetu života u ruralnim područjima, učiniti naša sela sadržajno bogatijima, omogućiti ekonomski i društveni razvoj, a sve kako bismo na našem području zadržali onaj najvažniji resurs – naše žitelje', zaključio je župan Kožić.

Redni brojŽupanijaBroj stanovnika 2011Subvencije poljoprivrednicima 2016UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016% SUBVENCIJE U UKUPNIM RASHODIMA I IZDACIMA ZA 2016
1Zagrebačka županija317.6064.810.731283.138.8121,70%
2Bjelovarsko - bilogorska županija119.7641.681.245113.853.4121,48%
3Koprivničko - križevačka županija115.5841.386.248131.470.8681,05%
4Vukovarska - srijemska županija179.5211.607.566166.503.6430,97%
5Šibensko - kninska županija109.375932.117103.196.0580,90%
6Zadarska županija170.0171.093.821186.450.7590,59%

Nakon Zagrebačke, po potporama poljoprivrednicima ističu se Bjelovarsko-bilogorska – 1,48 posto, Koprivničko-križevačka – 1,05 posto, Vukovarsko-srijemska – 0,97 i Šibensko-kninska – 0,90 posto proračuna.

Među općinama, uvjerljivi prvak po izdvajanju za poljoprivrednike je Novi Virje – 5,10 posto proračuna, potom Viljevo – 4,26 posto, Sokolovac – 3.97 posto, Kraljevac na Sutli – 3,11 posto te općina Cestica – 2,88 posto.

Najštedljivija i dalje Kristina Ikić Baniček – Sisak za reprezentaciju potrošio manje od 2 kn po stanovniku

$
0
0

Sudeći po podacima Ministarstva financija, čini se da sve više gradonačelnika prihvaća trend štedljivijeg gospodarenja novcem građana kada je reprezentacija u pitanju, a taj novac – nadajmo se, koriste za građanima potrebnije i korisnije stvari. Tako je u prošloj godini još pet gradova smanjilo troškove reprezentacije na ispod pet kuna po stanovniku, a tek njih 8, za razliku od 20 iz prethodnih godina, se prezentiralo s više od 50 kuna po stanovniku

Nakon niza analiza u kojima smo istražili koji su gradovi u prošloj godini najviše izdvajali za određene potrebe i usluge prema svojim građanima, došao je red i na stavku u kojoj tražimo najštedljivije. Riječ je, naravno, o reprezentaciji. Iako racionalnim i učinkovitim korištenjem troškovi reprezentacije gradovima itekako mogu donijeti koristi, samim građanima oni često ne znače ništa. Nažalost, zbog brojnih primjera malverzacija i lokalnih i nacionalnih političara koji su pod ovom stavkom često zadovoljavali vlastite, a ne potrebe i interese građana, u javnosti je i stvorena slika političara kao uhljeba i 'lokalnih šerifa'. U našoj velikoj mandatnoj analizi u kojoj smo uoči lokalnih izbora analizirali koliko su gradovi tijekom prošlog mandata (od 2013.-2015.godine) trošili na reprezentaciju, kao najštedljiviji se nametnuo Grad Sisak. U tri godine gradska uprava gradonačelnice Kristine Ikić Baniček za reprezentaciju je trošila prosječno 2,56 kune po stanovniku, odnosno 0,07 posto proračuna. Za ilustraciju, samo deset najštedljivijih gradova za reprezentaciju je u tom razdoblju izdvajalo manje od 5 kuna godišnje po stanovniku, a dvadesetak ih je ove troškove nabilo i preko 50, pa čak do 80 kuna po stanovniku godišnje.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaReprezentacija 2016UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016Udio izdvajanja za reprezentaciju u ukupnim rashodima i izdacima za 2016
1Grad ZagrebGrad Zagreb790.017Veliki grad2.292.9236.934.103.5860,03%
2SisakSisačko - moslvačka županija47.768Srednji grad86.604196.207.4570,04%
3SamoborZagrebačka županija37.633Srednji grad172.422230.706.6830,07%
4PulaIstarska županija57.460Veliki grad231.221289.073.6390,08%
5PazinIstarska županija8.638Mali grad45.47750.780.4220,09%
6Mali LošinjPrimorsko - goranska županija8.116Mali grad77.26976.193.2740,10%
7SplitSplitsko - dalmatinska županija178.102Veliki grad847.921773.137.1890,11%
8ZadarZadarska županija75.062Veliki grad444.030391.336.9400,11%
9ImotskiSplitsko - dalmatinska županija10.764Srednji grad33.13627.497.6630,12%
10KaštelaSplitsko - dalmatinska županija38.667Srednji grad125.513102.694.0850,12%

Sudeći po podacima Ministarstva financija o izvršenju lokalnih proračuna za 2016., čini se da sve više gradonačelnika prihvaća trend štedljivijeg gospodarenja novcem građana kada je reprezentacija u pitanju, a taj novac – nadajmo se, koriste za građanima potrebnije i korisnije stvari. Pa je tako u prošloj godini, za razliku od gore navedenih deset gradova, njih 15 smanjilo troškove reprezentacije ispod pet kuna po stanovniku, a tek njih osam, za razliku od dvadeset iz prethodnih godina, se častilo i prezentiralo sa više od 50 kuna po stanovniku.

Ikić Baniček dodatno srezala reprezentaciju: Ne doprinosi kvaliteti života građana

Rekorderi u štedljivosti i dalje su pak Kristina Ikić Baniček i Grad Sisak. Dapače, gradonačelnica je dodatno srezala troškove reprezentacije, spustivši ih ispod 2 kune po stanovniku, a umjesto 0,07 posto proračuna iz prethodnog razdoblja, izdvajanje je svela na 0,04 posto. Stav Kristine Ikić Baniček o ovim troškovima vrlo je jasan – oni ne doprinose dobrobiti građana.

'Reprezentacija ne doprinosi unaprjeđenju standarda i kvalitete života građana Siska pa se za tu namjenu izdvajaju minimalna sredstva koja se troše na nužan protokol. Tako će biti i u proračunu za sljedeću godinu. To je novac građana i treba biti isključivo u funkciji poboljšanja kvalitete života. Siščani aktivno sudjeluju i u kreiranju proračuna tako da  predlažu projekte koje smatraju važnima za njihovu gradsku četvrt ili mjesni odbor', kaže gradonačelnica i ističe kako u Gradu Sisku odgovorno upravljaju proračunskim novcem pa je tako ovogodišnji proračun veći od prošlogodišnjeg, a da se nisu povećavale ni cijene komunalnih usluga ni prirez, nego je on rezultat kvalitetnije naplate potraživanja i transparentnije javne nabave.

Osim po per capita kriteriju, Grad Sisak najmanje je za reprezentaciju potrošio i kada se gleda ukupno izdvajanje iz proračuna. Odnosno, ispred njega je samo Grad Zagreb, kojega zbog njegovih specifičnosti i ogromnog proračuna u hrvatskim okvirima, ne uzimamo u obzir u našim analizama. Nakon Siska, kao najštedljiviji se plasirao Grad Samobor koji je također smanjio izdatke za reprezentaciju u odnosu na prethodne tri godine te je u 2016. za te svrhe izdvojio 0,07 posto proračuna.

Beljak: Prvo što smo rezali je reprezentacija

'Kad smo preuzeli vođenje Grada Samobora, reprezentacija je bila prvi trošak koji smo smanjili. Ima to i negativnih konotacija, samoborskim ugostiteljima nisam baš najdraži jer malo trošim, ali trudimo se i to što se izdvaja za reprezentaciju ravnomjerno rasporediti prema svima. Treba uzeti u obzir da se iz reprezentacije pokriva cijeli niz troškova pa najmanji dio odlazi na ono što se obično podrazumijeva, a to su službeni ručkovi. No, ne štedi se samo na tome, već svugdje gdje se može, a sredstva se troše transparentno i odgovorno', poručuje gradonačelnik Krešo Beljak.

U samom vrhu najštedljivijih i dalje je Grad Pula, kod koje je također vidljivo smanjenje izdvajanja za reprezentaciju u odnosu na ranije godine. U 2016. za ovu su stavku izdvojili 0,08 posto proračuna. Gradonačelnik Boris Miletić kaže kako je status Pule kao jednog od pet najštedljivijih gradova u Hrvatskoj rezultat rada i racionalnog korištenja proračunskih sredstava, kao i brojnih mjera koje su u Gradu na vrijeme poduzeli kako bi osigurali stabilnost financija, a s druge strane omogućili i razvoj grada.

Miletić: Reprezentaciju smo sveli na najmanju moguću mjeru

'Podsjetit ću, u rad gradske uprave uvedeno je elektroničko poslovanje, objedinjena je javna nabava, uvedena je zajednička riznica, objedinjeni su upisi u dječje vrtiće i niz drugih alata koji su omogućili uštede koje se mjere u desecima milijuna kuna. Konkretno, troškove reprezentacije koje naprosto po zakonu moramo predvidjeti u proračunu sveli smo na najmanju moguću mjeru, a fokus našeg interesa stavljen je na one prihode koji su neophodni za daljnji razvoj grada. To nam omogućava da pažljivim ulaganjem i planiranjem svake proračunske kune u korist naših sugrađana osiguravamo rast i razvoj Pule, a s druge strane potičemo razvoj gospodarstva. Ponosan sam što danas imamo vidljive rezultate rada – relevantna istraživanja dokazuju da je Pula jedan od najboljih gradova za život i poslovanje, prvi smo grad u Hrvatskoj po broju i po izdvajanjima za privatne poduzetnike i među 100 smo najodrživijih destinacija svijeta', navodi Miletić.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaReprezentacija 2016UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016Izdvajanja za reprezentaciju po stanovniku za 2016
1SisakSisačko - moslvačka županija47.768Srednji grad86.604196.207.4571,81
2OroslavjeKrapinsko - zagorska županija6.138Mali grad17.20313.104.5992,80
3Grad ZagrebGrad Zagreb790.017Veliki grad2.292.9236.934.103.5862,90
4ImotskiSplitsko - dalmatinska županija10.764Srednji grad33.13627.497.6633,08
5KaštelaSplitsko - dalmatinska županija38.667Srednji grad125.513102.694.0853,25
6ZlatarKrapinsko - zagorska županija6.096Mali grad21.06211.926.4833,46
7Donji MiholjacOsiječko - baranjska županija9.491Mali grad34.74717.180.8323,66
8Slavonski BrodBrodsko - posavska županija59.141Veliki grad229.515149.454.2093,88
9Donja StubicaKrapinsko - zagorska županija5.680Mali grad22.30613.886.1873,93
10PožegaPožeško - slavonska županija26.248Srednji grad105.32985.399.6564,01

U top deset najštedljivijih gradova na reprezentaciji ušli su još Pazin, Mali Lošinj, Split, Zadar, Imotski i Kaštela. Kada se, pak, gledaju troškovi per capita, tu su Oroslavje, Imotski, Kaštela, Zlatar, Donji Miholjac, Slavonski Brod, Donja Stubica i Požega.

(gradonačelnik.hr)

Od županija najštedljivija Splitsko-dalmatinska, apsolutni rekorder općina Milna na Braču s 0 za reprezentaciju!

Što se županija tiče, najmanje je prošle godine za reprezentaciju izdvojila Splitsko-dalmatinska – 0,81 kunu po stanovniku, potom Krapinsko-zagorska – 0,90, Osječko Baranjska – 1,11 kuna, Požeško-slavonska – 1,58 kuna, te Ličko-senjska – 1,69 kuna. Iz proračuna su, pak, najmanje za reprezentaciju izdvojile Krapinsko-zagorska i Ličko-senjska županija – 0,08 posto, Splitsko-dalmatinska 0,09 posto, te Osječko-baranjska županija – 0,12 posto.Apsolutni rekorder je, pak, općina Milna na Braču. Štedljivi Bračani u 2016. godini pod stavkom reprezentacija bilježe – nula kuna.

Grad Đurđevac apsolutni rekorder – za službena putovanja potrošili 0 kuna!

$
0
0

Baš kao i kod reprezentacije, podaci Ministarstva financija o izdvajanju gradova za službena putovanja u 2016. ukazuju na trend smanjenja ovih troškova pa se tako, u odnosu na prethodne godine, udvostručio broj gradova koji su za službena putovanja potrošili manje od kune po stanovniku, a više od 10 kuna po stanovniku potrošilo je tek njih 14, za razliku od 23, koliko smo ih pobrojali u našoj analizi izdvajanja za službena putovanja u razdoblju od 2013.-2015.

Nakon troškova reprezentacije, gradonačelnik.hr istražio je i koliko su gradske vlasti u prošloj godini izdvojile za službena putovanja, još jednu stavku na koju građani često gledaju s podozrenjem zbog medijski razvikanih slučajeva u kojima su dužnosnici, i lokalni i oni na nacionalnoj razini, zloupotrebljavali novac poreznih obveznika i ove proračunske stavke koristili za svoje privatne, a ne javni interes. Zato smo i ovaj put tražili i ističemo one najštedljivije, a kao apsolutni rekorder ponovo se ističe Grad Đurđevac i njegov, sada već bivši, gradonačelnik Željko Lacković.

Janči: I ove godine bez kune troška

Lacković je širokoj javnosti postao poznat nakon naše analize troškova službenih putovanja za 2014. godinu, kada se ispostavilo da je Grad Đurđevac za službena putovanja potrošio tek 323 kune. Tadašnji gradonačelnik, a sada predsjednik Gradskog vijeća, tada je objasnio da, osim što svoju dužnost obavlja volonterski, jer plaću i dalje prima u svom odvjetničkom uredu, iz svog džepa pokriva i troškove putovanja te da on sam nije potrošio niti ove 323 kune, već netko od njegovih zamjenika. Iako su im se troškovi službenih putovanja u 2015. godini povećali te narasli na 3.846 kuna, Đurđevac je, kada smo analizirali prosječna godišnja izdvajanja, i dalje ostao najštedljiviji hrvatski grad kada su putovanja u pitanju.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaSlužbena putovanja 2016UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016Izdvajanja za službena putovanja po stanovniku za 2016
1ĐurđevacKoprivničko - križevačka županija8.264Mali grad039.612.9730,00
2VrbovecZagrebačka županija14.797Srednji grad94032.943.6150,06
3Dugo SeloZagrebačka županija17.466Srednji grad1.87241.414.7100,11
4Varaždinske TopliceVaraždinska županija6.364Mali grad1.16112.721.4950,18
5Novi MarofVaraždinska županija13.246Srednji grad2.48517.779.8650,19
6Slavonski BrodBrodsko - posavska županija59.141Veliki grad29.181149.454.2090,49
7KrapinaKrapinsko - zagorska županija12.480Srednji grad6.89133.710.8800,55
8PopovačaSisačko - moslavačka županija11.905Srednji grad7.23330.929.9680,61
9ĐakovoOsječko - baranjska županija27.745Srednji grad21.08353.440.6550,76
10SisakSisačko - moslavačka županija47.768Srednji grad38.824196.207.4570,81

U 2016. godini Grad Đurđevac, pak, za službena putovanja nije potrošio niti jednu kunu, a novi gradonačelnik Hrvoje Janči kaže nam da tu praksu nastavljaju i dalje, pa niti u 2017. nemaju niti kune troška za službena putovanja.

'Iako grad ima dva službena automobila ne koristim ni službeni automobil ni službeni mobitel, a niti uzimam gradsku dnevnicu. Na sva službena putovanja idem vlastitim automobilom, o vlastitom trošku te nastavljamo s politikom štednje', ističe Janči.

Trend štednje na službenim putovanjima

A baš kao i u slučaju reprezentacije, podaci Ministarstva financija o izdvajanju gradova za službena putovanja u 2016. također ukazuju na trend štednje, odnosno rezanja troškova od kojih građani nemaju izravne koristi. Uspoređujući, naime, podatke za 2016. s onima iz naše prethodne analize u kojoj smo obuhvatili razdoblje od 2013.-2015., vidljivo je da se udvostručio broj gradova koji su za službena putovanja potrošili manje od kune po stanovniku, a među prvih deset najštedljivijih u 2016. godini čak pet gradova potrošilo je manje od pola kune po stanovniku. Više od 10 kuna po stanovniku potrošilo je tek njih 14, za razliku od 23, koliko smo ih pobrojali u našoj analizi izdvajanja za službena putovanja od 2013.-2015.

Nakon Đurđevca i njihovih nula kuna potrošenih na putovanjima, drugi je po redu Grad Vrbovec s potrošenih 940 kuna, odnosno 0,6 kuna po stanovniku. Na trećem mjestu je Dugo selo sa 0,11 kuna, Varaždinske Toplice potrošile su 0,18 kn, Novi Marof 0,19 kn, a Slavonski Brod 0,49 kn. U top 10 su još Krapina (0,55 kn), Popovača (0,61 kn),Đakovo (0,76 kn) i Sisak (0,81 kn).

Za usporedbu, najmanji trošak za službena putovanja po stanovniku u prethodne tri godine – 2013.-2015. imao je Novi Marof– 0,26 kn, već drugi najštedljiviji grad – Dugo Selo, imao je 0,51 kn troška po stanovniku dok je deseti najštedljiviji – Grad Sveti Ivan Zelina, za službena putovanja u prosjeku trošio po 1,14 kn po stanovniku.

Dujmić: Prepolovili smo dnevnice

Kada se, pak, gleda izdvajanje iz proračuna, među 10 najštedljivijih su ušli još i Samobor i Opatija. Gradonačelnik Opatije Ivo Dujmić pojašnjava kako su njihovi mali troškovi službenih putovanja posljedica mjera štednje koje je Grad prije uveo zbog krize pa su tako primjerice 2013. godine, u dogovoru s predstavnicima sindikata nadležnih za djelatnike gradske uprave, prepolovili iznos dnevnica – sa 170 na 85 kuna.

'U vođenju poslovanja Grada, pa onda i prema službenim putovanjima odnosimo se racionalno, a novcem raspolažemo konzervativno i oprezno. Dakle, najčešće se službena putovanja i događaju kada se odnose na ciljane sastanke s predstavnicima zbratimljenih gradova Opatije ili uslijed konkretnog povoda, jer s njima održavamo intenzivne i kvalitetne odnose budući da zajednički radimo na realnom povezivanju na kulturnom, sportskom i generalno turističkom planu, i to na projektima gdje očekujemo i konkretne rezultate. Djelatnici gradske uprave također redovno sudjeluju na stručnim seminarima i drugim edukativnim formama koje organiziraju strukovne udruge u Hrvatskoj, što su i obvezni u svom profesionalnom usavršavanju', kaže Dujmić(gradonačelnik.hr)

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaSlužbena putovanja 2016UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016Udio izdvajanja za službena putovanja u ukupnim rashodima i izdacima za 2016
1ĐurđevacKoprivničko - križevačka županija8.264Mali grad039.612.9730,000%
2VrbovecZagrebačka županija14.797Srednji grad94032.943.6150,003%
3Dugo SeloZagrebačka županija17.466Srednji grad1.87241.414.7100,005%
4Varaždinske TopliceVaraždinska županija6.364Mali grad1.16112.721.4950,009%
5SamoborZagrebačka županija37.633Srednji grad31.288230.706.6830,014%
6Novi MarofVaraždinska županija13.246Srednji grad2.48517.779.8650,014%
7Slavonski BrodBrodsko - posavska županija59.141Veliki grad29.181149.454.2090,020%
8SisakSisačko - moslvačka županija47.768Srednji grad38.824196.207.4570,020%
9OpatijaPrimorsko - goranska županija11.659Srednji grad35.261172.910.7380,020%
10KrapinaKrapinsko - zagorska županija12.480Srednji grad6.89133.710.8800,020%




Najmanje na putovanja potrošio Zagrebački župan

Što se županija tiče, najmanje su za putovanja potrošili u Zagrebačkoj – 0,54 kune po stanovniku. Župan Stjepan Kožić komentira i kaže kako je Zagrebačka je županija privilegirana u odnosu na ostale jer joj je sjedište u Zagrebu.

'Samim time, ministarstva, agencije i druga upravno-administrativna sjedišta, koja također imaju svoja sjedišta u metropoli, u neposrednoj su nam blizini stoga nije potrebno da za takve odlaske koristimo stavku za službena putovanja. U tom pogledu smo zapravo privilegirani u odnosu na primjerice županije iz Slavonije ili one uz obalu koje su zbog potrebe službe, a velike udaljenosti, češće u prilici da pišu naloge za službena putovanja. Naravno, kada je to potrebno, primjerice uskoro nam se bliži obilježavanje „Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine“ u Vukovaru, uredno ćemo i transparentno s pozicije službenih putovanja financirati odlazak naše delegacije, kao i na mnoga druga događanja izvan naše županije i u inozemstvu. Općenito je politika Zagrebačke županije prema službenim putovanjima takva da kvaliteta službe i poslovnih obaveza ne smije patiti, ali se pritom apsolutno mora paziti da svi troškovi putovanja uvijek budu u skladu s realnim potrebama na terenu, a to se, kad podvučete crtu, vidi i osjeti na županijskom proračunu', zaključuje župan Kožić.

Nakon Zagrebačke, najmanje su na putovanja u prošloj godini potrošili u Krapinsko-zagorskoj – 0,64 kune, Sisačko-moslavačkoj – 0,75 kuna, Koprivničko-križevačkoj – 0,80 kuna, te Splitsko-dalmatinskoj – 0,80 kuna po stanovniku. Kada se gleda potrošnja po udjelu iz proračuna, u pet najštedljivijih plasirala se i Ličko-senjska županija sa potrošenih 0.07 posto proračuna.

Gledajući općine, njih gotovo deset posto nema zabilježenih troškova službenih putovanja, no s druge strane isto toliko ih je putovalo za više od 20 kuna po stanovniku.

Pleternica rekorder po rastu zaposlenosti – u godinu dana broj zaposlenih porastao za čak 64,62 posto!

$
0
0

Podaci o zaposlenosti u posljednjih šest godina ukazuju da, nakon deset godina stagnacije i pada, dolazi do oporavka gospodarstva. Za razliku od prethodnog razdoblja (2011.-2016.) u kojemu su rast zaposlenosti imala samo 54 grada, u 2016. do većeg ili manjeg pozitivnog skoka došlo je u njih čak 104.

Državni zavod za statistiku objavio je ovih dana veliku analizu pod nazivom 'Gradovi u statistici' u kojoj su prikazani trendovi i brojčani pokazatelji gradova u čak 16 područja – od broja i strukture stanovnika, trendova doseljavanja i odseljavanja, turizma, građevinarstva, broja vrtića, škola, učenika, studenata... od 2011. do 2016. godine. S obzirom da je Hrvatska u, kako je upozorila i sama Predsjednica Republike, 'izvanrednom stanju' zbog masovnog iseljavanja kojemu je, pak, glavni uzrok nedostatak radnih mjesta, mi smo se u ovoj analizi odlučili fokusirati na podatke DZS-a o zaposlenosti.

Za razliku od statistika koje govore o padu broja nezaposlenih, a koje se u javnosti doživljavaju sa velikom zadrškom i skepsom jer u velikom broju slučajeva ne ukazuju na pozitivne trendove, nego upravo suprotno – da je broj nezaposlenih pao kao posljedica odlaska nezaposlenih ljudi iz zemlje, podaci o rastu zaposlenosti ne mogu se dvojako tumačiti i znače samo jedno – da su otvorena nova radna mjesta i da se gospodarstvo, nakon višegodišnje krize, ipak polako pokreće.

2016. kao godina početka oporavka

A upravo to se da iščitati iz ovih podataka, da se gospodarstvo, nakon deset godina stagnacije i pada, ipak počelo oporavljati. Naime, na razini države imali smo konstantni pad zaposlenih od 2011. do 2015., a situacija se nabolje počinje mijenjati tek u 2016. godini u kojoj je prekinut trend pada i ponovo počinje rast zaposlenosti. Prošle je godine, tako, u pravnim osobama u gradovima i općinama bilo 1.082.985 zaposlenih. I iako je to tek 0,46 posto, odnosno 4.969 više zaposlenih u odnosu na 2011. godinu kada je situacija krenula nizbrdo, u odnosu na 2015. godinu radi se o rastu od 6,29% ili 64.131 više zaposlenih. Svi navedeni podaci su preuzeti iz DZS publikacije Gradovi u nizu.

Analizirajući, pak, situaciju na razini gradova, još je izraženiji skok u 2016. godini. Za razliku od prethodnog razdoblja (2011.-2016.) u kojemu su rast zaposlenosti imala samo 54 grada, u 2016. do većeg ili manjeg skoka došlo je u njih 104. Rast zaposlenosti do deset posto zabilježen je tako u 74 grada, 22 grada bilježi od 10 do 20 postotni rast, a u pet je došlo do skoka od preko 20 posto. Zanimljivo je da je uglavnom riječ o srednjim i malim gradovima. Riječ je o Hrvatskoj Kostajnici (21,15 posto), Vrgorcu (22,14 posto), Kastvu (34,90 posto), te Belom Manastiru (48,34 posto). Apsolutni rekorder, sa rastom od čak 64,62 posto je, pak, Grad Pleternica, koja je na dan 31. ožujka prošle godine imala 698 zaposlenih u pravnim osobama, što je a 274 više nego godinu ranije. S obzirom na pozitivne trendove u ovom gradu, za očekivati je da će u ovoj godini Pleternica konačno nadoknaditi višegodišnji pad i ponovo doseći broj zaposlenih iz 2011. godine, kada ih je u pravnim osobama bilo 808.

Redni brojGradŽupanijaZaposlenost 2011.Zaposlenost 2012.Zaposlenost 2013.Zaposlenost 2014.Zaposlenost 2015.Zaposlenost 2016.Smanjenje (-) ili povećanje (+) zaposlenosti za razdoblje 2015.-2016.
1PleternicaPožeško - slavonska županija80859045350742469864,62%
2Beli ManastirOsiječko - baranjska županija3.7972.9752.3823.1722.1973.25948,34%
3KastavPrimorsko - goranska županija1.3211.3331.2251.2121.2091.63134,90%
4VrgoracSplitsko - dalmatinska županija1.2721.2701.1341.3811.1791.44022,14%
5Hrvatska KostajnicaSisačko - moslvačka županija64555846555452063021,15%
6Dugo SeloZagrebačka županija2.6222.5602.4062.3072.5893.10319,85%
7Novigrad IstarskiIstarska županija1.3891.2211.0981.1141.2431.46017,46%
8VisSplitsko - dalmatinska županija36132531931130535817,38%
9PregradaKrapinsko - zagorska županija1.0801.0791.4031.2511.3091.53116,96%
10PrelogMeđimurska županija2.2422.1462.8182.7642.7513.21716,94%

Jozić: Rezultati će biti još bolji, u Proračunu za 2018. planiramo rekordne iznose poduzetnicima

Takva predviđanja potvrđuje i gradonačelnica Antonija Jozić, koja je uvjerena kako će upravo u ovom njezinom mandatu, u iduće četiri godine, Pleternica doživjeti gospodarski oporavak i procvat jer već u Proračunu za iduću godinu planiraju rekordna sredstva za poduzetnike.

Gradonačelnica ističe kako je situacija u Pleternici, što se zapošljavanja tiče, čak i bolja od ovoga što govore podaci DZS-a koji se odnose samo na trgovačka društva, odnosno poduzeća, ali ne obuhvaćaju i broj zaposlenih u obrtima. A Pleternica je, napominje, jedini grad u Požeško-slavonskoj županiji koji bilježi porast broja obrtnika.

'Prema dostupnim podacima pleternički poduzetnici su u godinu dana otvorili gotovo 300 radnih mjesta, što je izuzetno važno za naš grad i ja im na tome čestitam. No, ako su poduzeća povećavala broj zaposlenih, ja sam uvjerena da su taj trend pratili i naši obrtnici kojih je oko 150 registriranih tako da su rezultati sigurno još bolji', komentira gradonačelnica.

Analizirajući koja su to nova radna mjesta otvorena, navodi da je 70 novozaposlenih u prerađivačkoj industriji, 60 u građevini, jedan dio u trgovini i, ono što je posebno raduje, iako je broj zasad malen je sedam novozaposlenih u informatičkim tvrtkama. S obzirom da se upravo pripema novi projekt E-inkubatora, za kojeg je Pleternica dobila EU sredstva, gradonačelnica vjeruje da će on doprinijeti zapošljavanju u tom najbržerastućem sektoru.

Jozić naglašava da su trenutno pri kraju s izradom Programa razvoja gospodarstva Grada Pleternice za razdoblje 2018.-2020. godina, te najavljuje da će u Proračunu za 2018. godinu planirati značajna sredstva za poduzetnike i obrtnike. Trenutno Grad poduzetnicima sufinancira najam prostora u inkubatoru, prvu godinu 100%, drugu 75%, a treću 50%. Sufinancira im i pripremu projektnih prijava za bespovratna sredstva u visini od 50%, a u Poduzetničkom centru Pleternica d.o.o. imaju besplatne konzultacije vezano za otvaranje tvrtki i poslovanje općenito.

'Od iduće godine proširit ćemo to na mjere za zapošljavanje, investicije i sl., i vjerujem da će rezultati u sljedećem statističkom izvješću biti još bolji. Ja osobno težim izvrsnim rezultatima, ovi podaci koji su objavljeni su odlični obzirom na okolnosti no Pleternica zavrjeđuje i može još puno, puno više. Sretna sam da je prvi projekt odobren u mom novom mandatu - projekt E-inkubatora, i ako se po jutru dan poznaje, ovaj mandat će obilježiti upravo gospodarstvo. Čini se idemo u dobrom smjeru!', zaključuje gradonačelnica Pleternice.

Mostarac: Podižem sredstva za poduzetnike za još 20 posto

Osim što je grad s trećim najvećim porastom zaposlenosti u prošloj godini, Grad Kastav je među deset gradova koji su se najbolje nosili s krizom kroz čitavi period od 2011. godine, pa su lani imali čak 23,47 posto više zaposlenih nego te godine. S obzirom na najave gradonačelnika o daljnjim mjerama poticanja poduzetnišva, i za ovaj grad se može očekivati samo daljnji rast. Matej Mostarac kaže nam, naime, kako će u idućem proračunu za još 20 posto povećati sredstva za poduzetnike, te mjere kroz Program poticanja poduzetništva, osobito za nove poduzetnike.

Mostarac ističe kako je Grad Kastav u svoju viziju postavio grad kao mjesto ugodnog življenja temeljen na gospodarskom i društvenom razvoju, i na tome se konstatno radi.

'Našu poduzetničku strukturu karakterizira u prvom redu veliki broj mikro i malih poduzeća koji su otporniji na gospodarske i društvene promjene, prilagodljiviji su zahtjevima tržišta te su u velikoj mjeri izvozno orijentirani. Bilježi se povećanje broja poduzetnika u sektoru IT-a i projektiranja. Ulažu se sredstva i u razvoj i inovacije što je dovelo i do iskoraka u boljim pokazateljima poslovanja i povećanju broja zaposlenih', kaže Mostarac i navodi kako Grad Kastav već više od 10 godina provodi mjeru subvencioniranja poduzetničkih kredita kojima se poduzetnicima pružaju uvjeti da po povoljnijim uvjetima dobiju sredstva za različite namjene, od nabave opreme, uređenja prostora do obrtnih sredstava. Uz povećanje sredstava za poduzetnike, u planovima je i daljnji razvoj poduzetničke zone kojemu prethodi rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. 'Grad Kastav već sada se profilirao kao mjesto ugodnog življenja koje privlači mlade obitelji i poduzetnike, a i dalje aktivno radimo na dostizanju te vizije', zaključuje Mostarac.

U top deset gradova s najvećim rastom zaposlenosti u razdoblju 2015.-2016. još su Dugo Selo, Novigrad, Vis, Pregrada i Prelog. (gradonačelnik.hr)

Oroslavje – zaposlenost nije pala ni u najvećoj krizi, od 2011. porasla za 44,14 posto!

Za razliku od većine hrvatskih gradova koji su od 2011. godine, od kada sežu podaci iz DZS-ove analize, bilježili konstantni pad broja zaposlenih da bi se situacija počela preokretati tek prošle godine, 50-ak gradova uspjelo je zadržati pozitivan rezultat u odnosu na 2011. godinu. Najveći rast u odnosu na tu godinu ima Grad Oroslavje– 44,14 posto, i to je jedan od rijetkih gradova koji kroz čitav ovaj period imaju trend rasta i pozitivan rezultat. Na drugom je mjestu Grad Vodnjan, s rastom zaposlenosti od 43,56 posto, treći je Prelog – 43,49 posto, potom su tu Pregrada – 41,76 posto, Glina – 41,18 posto, te Novalja – 27,67 posto.

Redni brojGradŽupanijaZaposlenost 2011.Zaposlenost 2012.Zaposlenost 2013.Zaposlenost 2014.Zaposlenost 2015.Zaposlenost 2016.Smanjenje (-) ili povećanje (+) zaposlenosti za razdoblje 2011.-2016.
1OroslavjeKrapinsko - zagorska županija1.0491.0531.2301.4101.4121.51244,14%
2VodnjanIstarska županija52870473154669175843,56%
3PrelogMeđimurska županija2.2422.1462.8182.7642.7513.21743,49%
4PregradaKrapinsko - zagorska županija1.0801.0791.4031.2511.3091.53141,76%
5GlinaSisačko - moslvačka županija9819821.0411.1701.3351.38541,18%
6NovaljaLičko - senjska županija47758152257359760927,67%
7LepoglavaVaraždinska županija1.3571.3291.4291.4921.5361.70825,87%
8KastavPrimorsko - goranska županija1.3211.3331.2251.2121.2091.63123,47%
9DubrovnikDubrovačko - neretvanska županija13.92414.45615.17715.19415.75217.14723,15%
10Sveta NedjeljaZagrebačka županija5.6295.7305.8595.5155.9186.90122,60%

Gradonačelnik Novalje Ante Dabo navodi čitav niz mjera kojima je Grad pomogao i potaknuo svoje poduzetnike, i zahvaljujući kojima je kriza u Novalji prošla relativno bezbolno. Tu su, tako, potpore za novoosnovane tvrtke, za financiranje pripreme i kandidiranja EU projekata, za polaganje stručnih ispita, za jačanje konkurentnosti, itd..., a za koje je Grad u ovoj godini izdvio pola milijuna kuna.

Osim toga, ističe, Grad Novalja nije uvodio prirez, a komunalni doprinos za izgradnju hotela smanjen je za čak osam puta - sa 80,00 na 10,00 kuna po metru kubnom, dok je za izgradnju pansiona komunalni doprinos smanjen sa 115,00 na 10,00 kn. Poduzetnička slika Novalja dodatno će oživjeti i kada zaživi Poduzetnički inkubator, za kojega je Grad dobio 7,1 milijun kuna bespovratnih sredstava, zaključuje gradonačelnik.

Krizi se najuspješnije othrvala Zagrebačka županija

Što se situacije u županijama tiče, rast zaposlenosti od 2011. bilježi njih čak deset, a najveći je u Zagrebačkoj županiji – 10,30 posto. U pet županija s najvećim rastom tu su još Varaždinska, Međimurska, Ličko Senjska i Grad Zagreb.

Redni brojŽupanijaZaposlenost 2011.Zaposlenost 2012.Zaposlenost 2013.Zaposlenost 2014.Zaposlenost 2015.Zaposlenost 2016.Smanjenje (-) ili povećanje (+) zaposlenosti za razdoblje 2011.-2016.
1Zagrebačka županija59.03558.89758.76558.64862.68665.11310,30%
2Varaždinska županija48.83249.36648.52349.14850.43152.2847,07%
3Međimurska županija30.10429.37930.17529.88030.30331.7475,46%
4Ličko - senjska županija9.95110.18710.25310.37810.44110.4014,52%
5Grad Zagreb359.430362.889356.065351.919359.288371.6313,39%
6Krapinsko - zagorska županija26.13525.75925.61125.75426.40626.9453,10%

Kao i kod gradova, te na razini čitave države, situacija se znatno popravlja kada se gledaju trendovi u razdoblju od 2015.-2016., kada pozitivan rezultat ima 15 županija. Najveći skok tu bilježi Virovitičko-podravska županija – 4,95 posto, potom su tu opet Međimurska, Zagrebačka i Varaždinska županija, a na petom je mjestu Požeško-slavonska.

Novska i dalje rekorder po izdvajanju za učenike i studente

$
0
0

S obzirom na politiku i najave novog gradonačelnika Marina Piletića po kojima će iduće godine i povećati iznos stipendija, Grad Novska će očito i dalje biti u samom vrhu gradova koji najviše brinu i pomažu svojim učenicima i studentima

Nakon što smo u proteklim tjednima analizirali koliko su gradonačelnici u 2016. godini potrošili na reprezentaciju i službena putovanja, aktualni natječaji gradova za dodjelu učeničkih i studentskih stipendija te najave brojnih gradova kako će povećati izdvajanja za studente ponukali su nas da istražimo koji su to gradovi u prošloj godini i konkretnim izdvajanjem potvrdili deklarativni stav da ključ budućnosti i razvoja leži u ulaganju u mlade i njihovo obrazovanje. Podaci Ministarstva financija o izvršenju lokalnih proračuna za 2016. godinu potvrdili su, tako, status Grada Novske kao uvjerljivog rekordera po izdvajanju za studente. Novska je, naime, prvak ove kategorije već nekoliko godina, a analiza prošlogodišnjih izdvajanja pokazuje čak i trend rasta – sa 3,41 posto proračuna koliko su za studente i učenike prosječno izdvajali u razdoblju 2013-2015., na 3,81 posto proračuna ili 107,80 kuna po stanovniku. Bivši gradonačelnik Vlado Klasan u svom je mandatu, naime, ukinuo sve procedure i kriterije za dodjelu stipendija u Novskoj, kroz koje se do stipendija tijekom 23 godine, do 2013. uspjelo probiti tek 114 učenika i studenata te je u svom mandatu, od 2013., podijelio čak 1.257 stipendija.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaStipendije i školarine 2016UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016% STIPENDIJA I ŠKOLARINA U UKUPNIM RASHODIMA I IZDACIMA ZA 2016
1NovskaSisačko - moslvačka županija13.518Srednji grad1.457.28038.284.0423,81%
2TriljSplitsko - dalmatinska županija9.109Mali grad472.00022.826.2772,07%
3BuzetIstarska županija6.133Mali grad609.20034.450.8141,77%
4ČakovecMeđimurska županija27.104Srednji grad2.113.800125.318.3781,69%
5OroslavjeKrapinsko - zagorska županija6.138Mali grad218.90013.104.5991,67%
6LabinIstarska županija11.642Srednji grad1.080.00567.044.4601,61%
7RovinjIstarska županija14.294Srednji grad1.791.640118.146.4541,52%
8Novi MarofVaraždinska županija13.246Srednji grad260.80017.779.8651,47%
9LepoglavaVaraždinska županija8.283Mali grad171.00011.850.4311,44%
10BenkovacZadarska županija11.026Srednji grad339.60023.697.8851,43%

S obzirom, pak, na politiku i najave novog gradonačelnika, Grad Novska će i dalje biti u samom vrhu gradova koji najviše brinu i pomažu svojim učenicima i studentima. Novi gradonačelnik, Marin Piletić odlučio je nastaviti praksu svog prethodnika i financirati sve studente, ali i izdvojiti dodatna sredstva te od iduće akademske godine povećati iznos stipendija za one studente u obiteljima s troje i više djece sa sadašnjih 540 na 800 kuna mjesečno.

'Bez ulaganja u obrazovanje i znanost nema pravog gospodarskog napretka. Novska jest blizu Zagreba i većina naših studenata ostanu raditi u metropoli i okolici. Međutim, obnovom pruge Dugo Selo - Novska, Novska će doslovno biti predgrađe glavnog grada i očekujemo da ćemo biti više nego ugodna sredina za obiteljski život zaposlenih u Zagrebu', ističe Piletić.

Šipić: Manje betona i asfalta, više za studente i mlade

Na drugom je mjestu, sa 2,07 posto proračunskih izdvajanja za stipendije Grad Trilj čiji gradonačelnik Ivo Šipić ističe kako je upravo izdvajanje sredstava za odgoj i obrazovanje prioritet Grada Trilja.

'Iako proračunskim sredstvima ne obilujemo, ipak za stipendije, kupnju udžbenika osnovnoškolcima i prijevoz srednjoškolaca i studenata, izdvajamo znatna sredstva. Suočeni sa ukupnom socijalno-gospodarskom situacijom želja nam je izravno pomoći obiteljima kojima je teško pokriti sve troškove i zato smo, s ciljem da što više mladih iz Trilja stječe znanje i završi fakultete, odlučili svim redovitim studentima dijeliti po 500 kuna stipendije. Želja nam je da studenti, nakon završetka školovanja, pronađu adekvatan posao u struci i da ostanu u RH i ako je ikako moguće da svoje znanje pokažu u ovom kraju. Manje betona i asfalta, a više za studente i mlade', kaže nam Šipić.

Nakon Novske i Trilja, u prošloj su godine najviše za studente i učenike izdvojili u Buzetu – 1,77 posto proračuna. Gradonačelnik Siniša Žulić ističe kako Grad Buzet iz godine u godinu, usprkos smanjenjima gradskog proračuna, zadržava visinu iznosa stipendija, dok se broj dodijeljenih srednjoškolskih i studentskih stipendija čak i povećava.

'Već smo nekoliko godina među prvih deset gradova u Hrvatskoj po izdvajanjima za stipendije na što smo izuzetno ponosni jer upravo ulaganjem u mlade ulažemo u budućnost našeg grada. Srednjoškolcima koji se školuju izvan buzetskog područja stipendija iznosi 500 kuna mjesečno, onima koji pohađaju Srednju školu Buzet 250 kuna. Potpora srednjoškolcima u obrazovanju za posebne programe iznosi 500 kuna. Studentska stipendija je 700 kuna mjesečno. U 2017. godini uvedeno je stipendiranje za deficitarna zanimanja medicinska sestra/medicinski tehničar opće njege te za studente koji pohađaju preddiplomski stručni ili sveučilišni studij sestrinstva za medicinske sestre ili diplomski sveučilišni studij sestrinstva. Te stipendije iznose 700,00 kn za učenike, odnosno 1.000,00 kn mjesečno za studente', ističe Žulić.

Škvarić: Sustav stipendiranja izradili sami studenti

Na četvrtom mjestu je Čakovec sa izdvajanjem od 1,69 posto proračuna, potom su tu Oroslavje – 1,67 posto, Labin – 1,61 posto, Rovinj– 1,52 posto, Novi Marof– 1,47 posto, Lepoglava– 1,44 posto te Benkovac– 1,43 posto.

Gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić kaže kako već dugi niz godina punu pažnju posvećuju ulaganju u obrazovanje jer je to jedino ispravno i dugoročno isplativo ulaganje.

'Ne samo što smo izdvojili 171.000,00 kuna za stipendije za naše lepoglavske studente, nego smo na principima sudioničke demokracije i osmislili sam sustav stipendija. U proces savjetovanja uključili smo studentsku populaciju koja je sama izradila novi sustav stipendiranja i time pokazala kako je uzrečica 'vox populi – vox Dei' zaista primjenjiva na lokalnom nivou. Ovo je primjer kako se javna politika donosi u direktnom partnerstvu, na načelima supsidijarnosti, a kroz strukturirani dijalog s krajnjim korisnicima', ističe Škvarić i kaže kako ne misle stati na tome već razmišljaju o novim modelima pomoći obrazovanju kroz sufinanciranje produženog boravka u školi, uvođenje srednjoškolskih stipendija i nabavke stručne literature za Gradsku knjižnicu. Uz to, žele potaknuti studente da pišu doktorate i završne radove s tematikom Lepoglave, za što će također pripremiti određeni dio sredstava. Inače, Grad Lepogava svake godine izdvaja i za podizanje školskog standarda, prošle godine je to bilo preko 134 tisuće kuna, s kojima škole autonomno raspolažu. 'Ono na što smo posebno ponosni jest podatak da Grad Lepoglava već 11. godinu za redom izdvaja sredstva za najbolje učenike i njihove mentore. Nažalost, rijedak smo primjer jedinica lokalne samouprave koji to radi. Onaj proaktivan pristup obrazovanju iznad školskog standarda kroz sustav nagrada jedan je od važnijih čimbenika uspješnosti naših đaka na brojnim natjecanjima na kojima sudjeluju', kaže Škvarić.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaStipendije i školarine 2016UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016PROSJEČNE STIPENDIJE I ŠKOLARINE PO STANOVNIKU ZA 2016
1CresPrimorsko - goranska županija2.879Mali grad362.62527.731.066125,96
2RovinjIstarska županija14.294Srednji grad1.791.640118.146.454125,34
3NovskaSisačko - moslvačka županija13.518Srednji grad1.457.28038.284.042107,80
4BuzetIstarska županija6.133Mali grad609.20034.450.81499,33
5LabinIstarska županija11.642Srednji grad1.080.00567.044.46092,77
6NovaljaLičko - senjska županija3.663Mali grad337.00047.113.17092,00
7ČakovecMeđimurska županija27.104Srednji grad2.113.800125.318.37877,99
8Biograd na MoruZadarska županija5.569Mali grad420.36039.345.18975,48
9Mali LošinjPrimorsko - goranska županija8.116Mali grad603.16076.193.27474,32
10Novigrad IstarskiIstarska županija4.345Mali grad303.30046.461.48969,80

Jurjako: Briga za mlade jedan od glavnih prioriteta

Kada se, pak, gleda izdvajanje per capita, najviše je za stipendije izdvojio Grad Cres – 125,96 kuna po stanovniku. Gradonačelnik Kristijan Jurjako navodi kako su upravo stipendije važan segment brige Grada za mlade.

'Od kad sam preuzeo odgovornost za upravljanje Gradom Cresom, a ovo mi je treći mandat, brigu za studente, učenike i sve naše mlađe naraštaje shvaćam kao jedan od prioriteta našeg djelovanja. Puno izdvajamo za najmlađe, za vrtić i škole na našem području, kao i za učenike i studente. Vjerujem da smo jedinstveni po tome što stipendiju može dobiti svaki student i svaki učenik koji se školuje izvan otoka, a osim toga sufinanciramo im i putne karte kako bi se za vrijeme školovanja što češće vraćali svojim obiteljima i domovima. Na taj način oni ostaju u kontakt s otokom na kojem su odrasli i vjerujem da tako povećavamo šanse da se nakon školovanja na njega i vrate', ističe Jurjako.

U top deset gradova koji su najviše kuna po stanovniku izdvojili za stipendije i školarine još su Rovinj, Novska, Buzet, Labin, Novalja, Čakovec, Biograd na moru, Mali Lošinj i Novigrad.

(gradonačelnik.hr)

Međimurska županija uz stipendije studentima subvencionira i kamate na kredite

Od županija, najviše je za stipendije u prošloj godini izdvojila Međimurska – 1,26 posto proračuna, odnosno 13,30 kuna po stanovniku. Na drugom je mjestu Varaždinska sa 0,68 posto, potom Krapinsko-zagorska – 0,67 posto, Zagrebačka – 0,61 posto i Bjelovarsko-bilogorska – 0,60 posto proračuna.

Međimurski župan Matija Posavec pojašnjava kako je ulaganje u obrazovanje i usmjeravanje javnog novca prema građanima temeljna politika Međimurske županije.

'Za potrebe obrazovanja i ulaganja u školstvo Međimurska županija izdvaja više od 40 posto sredstava svog proračuna, radeći po načelu da se samo ulaganjem u mlade stvara nova vrijednost, zalog za napredak sredine, ali i društva u cjelini. Ujedno smo obrazovanje ukomponirali u svaki vid svog djelovanja te radimo ono za što ni država još nije pronašla rješenja, izravno povezivanje s gospodarstvom, svjesni kako će educirana i sposobna radna snaga sigurno generirati čitav niz pozitivnih trendova, ali i onaj najvažniji - da i mladi i investitori ostanu na ovom području', ističe Posavec. Osim samih stipendija, studentima pomažu i subvencijama kamata na studentske kredite tako što Županija, za vrijeme isplate tih kredita, odnosno tijekom studiranja i vremena počeka otplate, u cijelosti podmiruje kamate. Najboljim studentima koji ostaju živjeti i raditi u Međimurskoj županiji pomaže se i u otplati dijela glavnice, napominje. Županija, dodaje, pokušava i tijekom školovanja na neki način nagraditi i sve najuspješnije učenike i studente, posebnim priznanjima, nagradama i prijemima jer to svjetski, europski i nacionalni prvaci svakako zaslužuju, kao i njihovi mentori.

Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar kaže nam, pak, kako je dugogodišnje dodjeljivanje stipendija i stalno povećanje iznosa u proračunu za tu namjenu samo dio ulaganja u obrazovni sustav i mlade u županiji.

'Vrijednost projekata na području naše županije koji su trenutno u fazi realizacije ili postupka javne nabave iznosi 121,7 milijuna kuna, a čak 75% tih sredstava odnosi se upravo na područje obrazovanja. Dok je županijski prosjek izdvajanja za obrazovanje u Republici Hrvatskoj 37% proračuna, on u Krapinsko-zagorskoj županiji iznosi čak 45%, ali u budućnosti će biti još i veći. Naime, cjelokupno povećanje proračuna u 2018. godini, planirano sukladno novoj poreznoj politici, također ćemo usmjeriti u to područje. Svime ovime šaljemo jasnu poruku mladim ljudima – izuzetno ste nam važni te vodimo brigu o vašem obrazovanju, a samim time o vašoj i našoj budućnosti, kako bi ostali živjeti i raditi u Krapinsko-zagorskoj županiji', ističe župan Kolar.

Gradonačelnici koji su obilježili 2017.

$
0
0

Sustavno, od prvoga dana pratimo rad gradonačelnika, mjere i projekte s kojima izlaze u javnost, i temeljem toga smo izabrali njih deset koji su se, bilo svojim kontinuiranim djelovanjem i potezima, ili pak nekim određenim mjerama, istaknuli kao najkonkretniji, najangažiraniji ili najnapredniji, te su stoga obilježili 2017. godinu.

Osim što je doba definiranja i donošenja financijskih planova za iduću, kraj godine je uvijek i vrijeme u kojem podvlačimo crtu i rezimiramo ono što smo napravili u godini iza nas. Mediji su puni analiza i top lista najdogađaja i najosoba godine, a mi smo odlučili istražiti koji su to gradonačelnici svojim radom i mjerama izazvali najviše pažnje, interesa i pozitivnih reakcija svojih građana, te time zaslužili mjesto među najistaknutijima u 2017. godini.

Za razliku od naših ostalih analiza u kojima se držimo isključivo službenih brojki i podataka Ministarstva financija, ovaj put ćemo biti nešto manje egzaktni i nećemo ulaziti u nikakve međusobne usporedbe ni vrijednosne sudove o tome čiji projekti su vrijedniji, bolji ili građanima korisniji. Sustavno, iz dana u dan, pratimo rad gradonačelnika, mjere i projekte s kojima izlaze u javnost, i temeljem toga smo izabrali njih deset koji su se u protekloj godini, bilo svojim kontinuiranim djelovanjem i potezima, ili pak određenim mjerama, istaknuli kao najkonkretniji, najangažiraniji ili najnapredniji, te su stoga obilježili 2017. godinu na lokalnoj razini.

Inače, 2017. ostat će u političkoj povijesti zapamćena kao godina make-overa na hrvatskoj lokalno-političkoj sceni. Na lokalnim izborima u svibnju i lipnju čak je 40 posto gradova – njih 51 dobilo novu vlast, a dogodio se pravi boom nezavisnih, nestranačkih kandidata koji su pobijedili u 18 gradova, šest više nego na izborima 2013. Osim toga, izbori su dramatično pomladili gradonačelničku scenu, pa su tako novi gradonačelnici u prosjeku stari 43 godine, čak 12 manje od svojih prethodnika. Veći dio njih startao je u novi mandat vrlo angažirano, s konkretnim prvim mjerama i željom da se građanima dokažu i pokažu kao pravi izbor, pa je tako i u našem izboru top 10 gradonačelnika koji su obilježili ovu godinu čak šest novih.

Denis Kralj prvi krenuo: Smanjio plaće i povećao naknade za bebe i stipendije

Prvi koji je ubacio u petu brzinu u ovom mandatu je novi gradonačelnik Vrbovca, ujedno i jedan od najmlađih gradonačelnika u ovom mandatu, Denis Kralj. I prije nego je službeno preuzeo upravljanje Gradom, niti tjedan dana od pobjede na izborima, Kralj je objavio prvu odluku novog Gradskog vijeća koje je podržalo njegov prijedlog da se prepolove naknade gradskim vijećnicima, te plaću zamjenicima gradonačelnika za 25 posto, čime je na godišnjoj razini postignuta ušteda od 233.000 kuna. Već na idućoj sjednici Gradsko je vijeće prihvatilo Kraljev prijedlog i za 1.200 kuna smanjilo njegovu, gradonačelničku plaću, a povećalo naknade za novorođenčad s 1.500 na 2.000 kuna. Na trećoj sjednici Gradskog vijeća donešena je odluka o besplatnom vrtiću za svako treće dijete iz obitelji, kao i sufinanciranju udžbenicima za osnovnih i srednih škola. Osim toga, Grad je izdvojio 200 tisuća kuna za sufinanciranje udžbenika osnovnoškolcima, te srednjoškolcima slabijeg imovinskog statusa, a učenicima je osiguran i jeftiniji prijevoz vlakom do Zagreba.

Kralj je, po prvi put u Vrbovcu, uveo i potpore poduzetnicima koje je označio kao početak borbe za nova radna mjesta i bolji život u gradu. Među ostalim, tu je mjera oslobađanja plaćanja komunalne naknade u prvoj godini, 50 posto u drugoj i 30 posto u trećoj godini za sve nove građevine u kojima će se obavljati proizvodna/prerađivačka, informatička, poljoprivredna ili turistička djelatnost.

Ivo Dujmić pozicionirao Opatiju na prvo mjesto po pronatalitetnim mjerama

 

Svoj treći mandat na čelu Opatije Ivo Dujmić odmah na početku je obilježio paketom jakih pronatalitetnih mjera kojima je upravo demografiju označio kao jedan od ključnih prioriteta svog mandata. Uz besplatan vrtić za svako drugo i slijedeće dijete iz obitelji, te besplatne udžbenike za sve osnovnoškolce, udarna Dujmićeva mjera je povećanje naknada za novorođenčad na čak 10 tisuća kuna, čime je Opatija postala grad s najvećim naknadama za bebe u Hrvatskoj. Uz to, Grad je svim roditeljima koji imaju četvero i više djece osigurao i dodatne oblike novčane pomoći. Za svako dijete koje pohađa vrtić roditelji, tako, dobivaju po 1.500 kn godišnje (ako je dijete u poludnevnom boravku) i 3.000 kn godišnje (ako je u cjelodnevnom programu), za svako dijete osnovnoškolskog uzrasta 1.500 kuna godišnje, a ako dijete pohađa produženi boravak 3.000 kn godišnje, za srednjoškolce roditelji dobivaju po 2.000 kuna godišnje, a za redovne studente koji nisu korisnici nekih drugih stipendija, po 5.000 kuna godišnje.

Osim za djecu i mlade, Dujmić je povećao i izdvajanja za umirovljenike s nižim primanjima, za koje je osigurano po 1.000 kuna (500 kuna božićnice i 500 kuna uskrsnice), besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje te povlaštene cijene parkiranja.

Ukupno, u novom proračunu za 2018. godinu, Grad Opatija povećao je izdvajanja za javne potrebe za čak 10 milijuna kuna u odnosu na ovu godinu.

Dario Hrebak etablira Bjelovar kao grad broj jedan i primjer dobrih praksi

  

Jedan od najaktivnijih i najkonkretnijih gradonačelnika u prvih šest mjeseci ovoga mandata definitivno je novi gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak. Prvi potez bio mu je interne naravi – naložio je provjeru diploma svih zaposlenih u gradskim poduzećima nakon što je Ministarstvo uprave naložilo provjeru diploma zaposlenika u Gradskoj upravi, te su otkrivene jedna lažna diploma i jedna lažna svjedodžba.

No, ono što je građanima Bjelovara i lokalnim poljoprivrednicima sigurno puno zanimljivije, važnije i korisnije njegov je prvi gradonačelnički projekt kojeg je pokrenuo u prvim tjednima mandata, a koji je nakon tri mjeseca sastanaka i dogovora rezultirao 'Bjelovarskim doručkom' zahvaljujući kojemu oko tri tisuće bjelovarskih osnovnoškolaca od ove školske godine u školama jedu isključivo domaću hranu uzgojenu na okolnim OPG-ovima. Hrebak je ovaj projekt pokrenuo u suradnji s tridesetak lokalnih OPG-ova udruženih u Udrugu voćara i povrćara Dar Bilogore i Pčelarskom udrugom Bjelovar, te je za njega on 'projekt svih projekata'. Hrebakov plan je bio proširiti ovaj projekt i na druge institucije, a u njega su se, doznajemo iz Grada Bjelovara, počeli uključivati i lokalni restorani.

Još jedna Hrebakova mjera koja je izazvala pažnju javnosti je uvođenje drastičnih kazni za alkoholiziranje na javnim mjestima u Gradu, pa se po novome opijanje na javnim površinama, po uzoru na mnoge svjetske gradove, kažnjava sa 3.000 kuna.

Bjelovar je, u kratkom Hrebakovom mandatu, postao i jedan od prvih hrvatskih gradova koji je uveo e-račune, pa građani mogu račune plaćati preko aplikacije, a ostvarenju koncepta 'pametnog grada' doprinjet će i nova aplikacija 'Gradsko oko' putem koje građani mogu prijaviti sve komunalne probleme i nepravilnosti. Isto tako, upravo iz Bjelovara kreće i pilot-projekt e-pravosuđe. Što se tiče pronatalitetnih mjera, Hreba je počeo ispunjavati svoje predizborno obećanje o smanjenju cijene vrtića na maksimalno 500 kuna, pa je trenutno najviša cijena vrtića u Bjelovaru snižena sa 750 na 600 kuna.

Posljednja Hrebakova inovacija po kojoj Bjelovar postaje prvi u Hrvatskoj, a interes za ovim modelom već su pokazali i neki drugi gradovi je tax free model po kojem će od 1. siječnja iduće godine poduzetnike koji zaposle preko deset ljudi osloboditi plaćanja poreua i komunalne naknade. Grad se na ovaj način svjesno odrekao nekoliko milijuna kuna u prorčaunu, no računaju da će se to višestruko isplatiti jer će se povećati zaposlenost u gradu, što im je glavni cilj. Uz to, Grad Bjelovar će za različite poticaje i mjere za poduzetnike u proračunu u 2018. izdvojiti čak tri milijuna kuna!

Karlo Starčević – odrekao se svih gradonačelničkih beneficija u korist studenata

Poznati lički poduzetnik Karlo Starčević odmah se, nakon izborne pobjede i preuzimanja vlasti u Gospiću, odrekao plaće, mobitela, dnevnica i službenog automobila, te je najavio kako će taj novac iskoristiti za stipendiranje studenata. Osnovao je Fundaciju iz koje će se sa 12 tisuća kuna mjesečno, koliko iznosi gradonačelnička plaća u Gospiću, stipendirati najbolji gospićki studenti, i to po principu izvrsnosti, pa će student s najvišim brojem bodova primati 1.200 kuna mjesečno, a onaj 12. po broju bodova 500. Osim toga, Starčević je, unatoč katastrofalnoj financijskoj situaciji u Gradu kojega je naslijedio doslovno u predbankrotnom stanju, uveo i besplatne instrukcije iz matematike i fizike za srednjoškolce kojima subotom predavanja drže profesori sa zagrebačkog FER-a. Po prvi put u povijesti Gospića, uoči ovoga Božića isplaćene su i božićnice umirovljenicima i nezaposlenima čime Grad, kaže Starčević, na simboličan način želi pokazati da mu je stalo i da brine za svoje najpotrebitije građane.

Damir Mandić – smanjio prirez i povećao pronatalitetne mjere

Ni novi gradonačelnik Karlovca Damir Mandić nije dugo čekao na svoj prvi potez. Nekoliko tjedana nakon izbora najavio je smanjenje prireza sa 14 na 12 posto, te ukinuo naplatu parkiranja u određenim gradskim zonama. Smanjio je i broj upravnih odjela u gradskoj upravi, te pojačao EU odjel kako bi Grad što uspješnije koristio EU fondove za svoje buduće projekte.

I iako se Grad smanjenjem prireza odrekao oko tri milijuna kuna prihoda godišnje, u proračunu za 2018. Mandić je povećao potpore za novorođenčad sa dosadašnjih 1.000 na 1.500 kuna, osigurao besplatne udžbenike za sve osnovnoškolce, te smanjio cijene vrtića za djecu nezaposlenih roditelja ili onih koji su na redovitom školovanju, te iz obitelji s troje i više djece.

U težnji za što efikasnijim i racionalnijim radom gradske uprave, u rujnu su ukinute 'papirnate sjednice' Gradskog vijeća, te je njegov rad digitaliziran, na čemu će se uštedjeti oko 356 tisuća kuna u mandatu.

Marko Jelić – smanjio dugove i pokreće povijesne reforme u Kninu

Novi gradonačelnik Knina, Marko Jelić od prvog dana izaziva veliku pažnju javnosti kao prvi nezavisni kandidat koji je, u jednoj od njihovih ključnih utvrda, uspio pobijediti HDZ. Ostvari li svoje najave, Jelić će u političku povijest ući i tako što će postati prvi gradonačelnik koji je uveo direktnu demokraciju, odnosno e-referendum. Gradonačelnik, naime, najavljuje posebnu aplikaciju pomoću koje će se građani Knina moći izjašnjavati o svim bitnim pitanjima i odlukama u Gradu. Za početak, mišljenje građana bilo bi savjetodavnog karaktera, no u trenutku kada postignu odziv preko 50 posto građana, Jelić i njegov tim planiraju mišljenje građana prihvatiti kao obvezujuće.

Što se, pak, konkretnih rezultata tiče, Jelić i njegov tim uspjeli su u šest mjeseci vratiti oko 2,5 milijuna kuna dugova koje su naslijedili od prethodne vlasti, te stabilizirati gradske financije – uredno izmiruju sve račune, nema više kašnjenja, a uspjeli su i zaposlenicima gradske uprave i ustanova osigurati regres, božićnicu i dar za dijete. Sve to postigli su, kažu, racionalizacijom troškova i postavljenjem prioriteta.

Zahvaljujući stabiliziranim financijama i većim prihodima koje u idućoj godini očekuju, Jelić i njegov tim odlučili su čak utrostručiti naknade za bebe, sa tisuću na tri tisuće kuna, a osim studentskih uveli su i učeničke stipendije.

Kristina Ikić Baniček – prva građanima omogućila izravno sudjelovanje u kreiranju proračuna

Iako gotovo svi gradovi krajem godine na različite načine pozivaju građane da se uključe u kreiranje proračuna za iduću godinu, te da daju svoje prijedloge i komentare, tek nekoliko njih su službeno prepoznati kao gradovi u kojima participativno budžetiranje doista funkcionira, a građani imaju priliku utjecati na kreiranje gradskih financija. No, Sisak je prvi i za sad jedini grad u Hrvatskoj koji je izradio posebnu aplikaciju pomoću koje građani doslovno s nekoliko klikova mišem mogu dati svoj prijedlog proračuna, što su građani itekako prepoznali. S aplikacijom je upoznato više od 10 tisuća građana (ovo je podatak samo za Facebook), njih više od 3 tisuće su pregledali i proučili prijedlog proračuna, a 346 građana je poslalo svoje amandmane, odnosno prijedloge na proračun temeljem kojih je gradonačelnica Kristina Ikić Baniček na kraju izašla s devet dodatnih amandmana koji su ugrađeni u konačni proračun izglasan na Gradskom vijeću.

'Iskoristili smo široku rasprostranjenost interneta kao najpraktičnijeg komunikacijskog kanala jer od Siščana zahtijeva najmanje vremena i angažmana, a zauzvrat nudi potpunu transparentnost i informiranost', komentira gradonačelnica.

Ono što je posebno u ovoj aplikaciji u odnosu na rješenja koja za sada imaju drugi gradovi u kojima funkcionira participativno budžetiranje je preglednost proračunskih stavki i interaktivnost s građanima. Naime, umjesto da su objavili proračun u integralnom obliku, kakav se usvaja na Gradskom vijeću, on je pojednostavljen i prezentiran kroz projekte koji se planiraju financirati sljedeće godine. Iza svake stavke je naveden konkretan projekt na koji se odnosi ili je stavka objašnjena s par popratnih riječi. Druga posebnost je što korisnike aplikacije navikava na odgovorno planiranje. Dakle, umjesto da kažu što bi povećali ili smanjili oni su, da bi njihov prijedlog mogao biti poslan, morali za točan iznos za koji stavke povećavaju neke druge stavke smanjiti.

Kada je riječ o aplikacajama, Grad Sisak ove je godine uveo i aplikaciju e-gradska uprava preko koje građani mogu pratiti sve svoje premete i poslove s gradskom upravom.

Osim iskoraka u transparentnosti gradskih financija, Grad Sisak u 2017. se etablirao i kao jedini grad sa certifikatom Helathy Meal Standard, odnosno grad u kojem sve osnovne škole i vrtići djeci nude zdrave tople obroke, za koje se namirnice nabavljaju od lokalnih OPG-ova.

Kristina Ikić Baniček već se etablirala i kao najštedljivija gradonačelnica kada su u pitanju troškovi reprezentacije, a uštedama na postupcima javne nabave proračunu za ovu godinu osigurana su sredstva za povećanje naknada za bebe i surinanciranje školskih udžbenika i pribora.

Grad Sisak građanima je život pojednostavnio sustavom e-građani, preko kojega mogu pratiti sve svoje predmete i poslove s gradskom upravom, a bolju naplatu gradskih računa i uštede u kućnim budžetima postignute su otvaranjem gradskih blagajni na kojima građani bez naknade mogu plaćati sve gradske račune, kao i sve druge s bar kodom.

Hrvoje Janči – prvi u povijesti održao 'volonterske' izbore

Novi gradonačelnik Đurđevca, Hrvoje Janči, ušao je u političku povijest Hrvatske jer je uspio održati izbore za mjesne odbore na volonterskoj osnovi, bez plaćanja naknada članovima biračkim odborima. Janči je raspisao natječaj za volontere u biračkim odborima uvjeren kako će se građani Đurđevca odazvati ovom pozivu. I bio je u pravu, na natječaj se javilo i više od traženih 150 članova biračkih odbora, a Grad Đurđevac uštedio je 55 tisuća kuna, koliko bi inače iznosile njihove naknade. Janči najavljuje kako će se ubuduće svi izbori u Đurđevcu provoditi na volonterskoj osnovi, te poziva ostale gradonačelnike da slijede njegov primjer.

Već smo pisali kako bi se, kada bi se ova inicijativa proširila i profunkcionirala na razini čitave države, uštedjelo na desetke milijuna kuna. Prošli lokalni izbori stajali su 40 milijuna kuna bruto. Diljem Hrvatske bilo je 6618 biračkih odbora od kojih je svaki imao po osam članova kojima je isplaćeno gotovo 16 milijuna kuna. Tome treba pridodati i naknade predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora pa se brzo dođe do 20 milijuna kuna neto.

Antonija Jozić – rekordnim izdvajanjem za poduzetnike osigurava daljnji rast zaposlenosti

Još jedna izuzetno uspješna i produktivna godina je iza gradonačelnice Pleternice Antonije Jozić. Nakon što su, racionalnim planiranjem i upravljanjem troškovima, stabilizirali gradske financije i postigli uštede na razini od čak 6 milijuna kuna godišnje, Jozić i njezin tim osigurali su novac za niz novih projekata i programa. Po prvi put u svojoj povijesti Grad Pleternica tako je ove godine počeo sufinancirati udžbenike svim osnovnoškolcima, te je udvostručen broj studentskih stipendija.

Poljoprivrednicima Grad sufinancira čak 50 posto izrade EU projekata, a ove godine dobili su konačno i ispostavu Savjetodavne službe u kojoj na dnevnoj razini mogu dobivati sve informacije, savjete, te se bez troškova putovanja u samoj Pleternici mogu educirati o novim programima i projektima koji im se nude.

Grad Pleternica prošle je godine zabilježio najveći skok u broju zaposlenih u odnosu na 2015., otvoreno je oko 300 radnih mjesta, a da namjeravaju ostati u samom vrhu gradova s pozitivnim trendovima jamči odluka gradonačelnice kojom su poticaji za poduzetnike u 2018. povećani za čak deset puta, na rekordnih milijun kuna!

Iako mali grad, Pleternica se već etablirala kao pametan, zeleni grad, jedini u Hrvatskoj koji ima vlastitu hidroelektranu i, zahvaljujući njoj, besplatnu javnu rasvjetu. Antonija Jozić i njezin tim žele da Grad postane energetski potpuno neovisan, pa su postavili i tri solarne elektrane koje većim dijelim pokrivaju potrebe vrtića, poduzetničkog inkubatora i knjižnice, a cilj će u potpunosti biti postignut kada se realizira projekt nove hidroelektrane zahvaljujući kojoj će Grad Pleternica proizvoditi više kilovata električne energije nego što im je potrebno za javne objekte i rasvjetu u gradu. Projekt elektrane je spreman, građevinsku dozvolu dobili su prije nekoliko mjeseci i sada čekaju natječaje kako bi povukli sredstva i realizirali ga do kraja.

Pleternica je izuzetno uspješna i u povlačenju novca iz EU i državnih fondova, na čemu se temelji i rekordni proračun za 2018. godinu od čak 73 milijuna kuna (izvorni prihodi grada su 7,5 milijuna), a gradonačelnica kaže kako je 99 posto ovog novca već osigurano.

Inače, Antonija Jozić spada u gradonačelnike s najnižom plaćom u Hrvatskoj, a Grad Pleternica među gradove koji najmanje troše na plaće u gradskoj upravi. Imaju samo osam zaposlenih – uključujući gradonačelnicu i njezinog zamjenika, a prosječna bruto plaća u njihovoj upravi iznosi oko 4.700 kuna.

Vili Bassanese – prvi svoj djeci u gradu osigurao besplatne vrtiće

Grad Umag po brojnim je istraživanjima jedan od najnaprednijih i za život najpoželjnijih hrvatskih gradova, a u 2017. će ostati upamćeni kao prvi grad koji je osiguraobesplatne vrtiće za svu svoju djecu za što je dobio i posebno priznanje i zahvalu UNICEF-a koji ga je istaknuo kao svijetli primjer svim ostalim gradovima. Uz činjenicu da su vrtići besplatni, ono što je gradonačelniku Viliju Bassaneseu a sigurno i roditeljima još bitnije jest činjenica da u Umagu više ne postoje liste čekanja već su u jednom od deset vrtića osigurana mjesta za svu djecu predškolske dobi. U Gradu se, pak, posebno diče nadstandardom u svojim vrtićima po kojemu jedna odgajateljica dolazi na prosječno osam djece.

Osim vrtića, Grad Umag ove je godine napravio iskorak i na području školstva, pa je – bez podrške Županije kao zakonskog osnivača, krenuo u realizaciju projekta Srednje školekoju će, ne postignu li konačno dogovor sa Županijom, sami financirati, a dovršetak planiraju 2019/20.

Uz jake pronatalitetne mjere, Grad Umag mladim obiteljima u ovoj je godini pomogao s 50 novih stanova za mlade u okviru projekta poticane stanogradnje.

Za svoja, pak, ulaganja u sport, sportsku infrastrukturu i sadržaje koje nudi građanima, Grad Umag ove je godine dobio posebno priznanje na razini EU-a, proglašen je Europskim gradom sporta 2018. (gradonačelnik.hr)

Samobor uvjerljivi rekorder po brzini izdavanja građevinskih dozvola – čeka se samo 11 dana!

$
0
0

Rok u kojem Grad Samobor izdaje građevinsku dozvolu čak je 20 dana kraći od državnog prosjeka i pet od prosjeka izdavanja dozvola od državnog značaja, na koje se čeka 16 dana

 

Nakon što je Grad Samobor prije nekoliko dana objavio kako im za izdavanje građevinske dozvole treba samo 11 dana, što je najkraći rok u Hrvatskoj, istražili smo kako stoje i koliko se u ostalim gradovima čeka na ovaj dokument. Ministarstvo graditeljstva dostavilo nam je podatke s kraja prošle godine koji se odnose na sve gradove koji izdaju građevinske dozvole i koji su u sustavu e-dozvola – njih 30 (Grad Zagreb i Rijeka nisu u ovom sustavu) te županije koje su nadležne za izdavanje dozvola u ostalima. Podaci potvrđuju ne samo da je Grad Samobor rekorder po brzini izdavanja dozvola, već i da je jedini Grad kojemu za izdavanje građevinskih dozvola treba samo 11 dana, čak 20 manje od državnog prosjeka i pet manje od prosjeka izdavanja dozvola od državnog značaja, na koje se čeka 16 dana.

Od 32 grada koji izdaju dozvole, tek u devet njih se čeka manje od 20 dana, u deset je prosjek izdavanja dozvole između 20 i 30 dana, a u ostalim se čeka od 30 pa i do 52 dana. Što se tiče županija, koje su nadležne za izdavanje dozvola za ostalih 96 gradova, samo šest ih taj posao odradi za manje od 20 dana, a najduži rok čekanja na dozvolu je 50 dana.

Nakon Samobora, najbrži gradovi u izdavanju dozvola su, prema podacima Ministarstva, Zagreb i Varaždin, kojima za izdavanje dozvole treba 13 dana, potom je tu Virovitica– 14, pa Koprivnica, Čakovec i Bjelovar– 15, Krapina– 17, te Dubrovnik– 20 i Vukovar– 24 dana.

Redni brojCityŽupanijaIZDAVANJE GRAĐEVINSKE DOZVOLE (prosjek u danima)
1SamoborZagrebačka županija11
2VaraždinVaraždinska županija13
3Grad ZagrebGrad Zagreb13
4ViroviticaVirovitičko - podravska županija14
5KoprivnicaKoprivničko - križevačka županija15
6BjelovarBjelovarsko - bilogorska županija15
7ČakovecMeđimurska županija15
8KrapinaKrapinsko - zagorska županija17
9DubrovnikDubrovačko - neretvanska županija20
10VukovarVukovarsko - srijemska županija24

Što se tiče županija, najbrža je Međimurska, kojoj treba 15 dana, potom Koprivničko-križevačka, Bjelovarsko-bilogorska i Osječko-baranjska kojima treba 16 dana te Varaždinska u kojoj se na dozvolu čeka 17 dana.

Redni brojŽupanijaIZDAVANJE GRAĐEVINSKE DOZVOLE (prosjek u danima)
1Grad Zagreb13
2Međimurska županija15
3Koprivničko - križevačka županija16
4Bjelovarsko - bilogorska županija16
5Osiječko - baranjska županija16

Što se samog Samobora tiče, u 2017. su izdali 133 građevinske dozvole. Čitav proces maksimalno su, kažu u gradskoj upravi, ubrzale i pripremljene izjave koje su uveli, a u kojima investitor ili projektant mogu zatražiti od stranaka u postupku mišljenje o namjeravanoj gradnji bez poziva Upravnog odjela.

'Brži postupak izdavanja dozvole zasigurno privlači nove investitore, no nisu zanemarive ni olakšice koje Grad daje. Tako će investitori koji grade proizvodne građevine biti u potpunosti oslobođeni plaćanja komunalne naknade komunalnog doprinosa, kako bi se dodatno potaknula nova ulaganja. Svim je građanima omogućena obročna otplata, a oni koji će iznos platiti jednokratno dobit će popust u iznosu od 10 %. Posebno se potiče izgradnja niskoenergetskih kuća za koju se komunalni doprinos umanjuje za 25 % te pasivnih kuća kod kojih se komunalni doprinos umanjuje za čak 50%', ističu iz Grada Samobora.

(gradonačelnik.hr)


Ante Pranić i dalje je gradonačelnik s najnižom plaćom u Hrvatskoj

$
0
0

Pranić je jedini gradonačelnik s plaćom nižom od prosječne hrvatske plaće – mjesečno prima 4.306 kuma neto. Ostalih devet najštedljivijih gradonačelnika, kada su njihove plaće u pitanju, prima do 10.000 kuna mjesečno, dok s druge strane, najviše njih – 21 – prima između 13 i 14 tisuća kuna. Status gradonačelnika volontera ima 20 gradonačelnika od kojih se dio, većinom saborski zastupnici, odrekao volonterske naknade

Nakon niza analiza u kojima smo istražili koji gradovi, po različitim stavkama, najviše izdvajaju za potrebe i poticaje svojim građanima i poduzetnicima te koji su najštedljiviji kada su u pitanju troškovi za službena putovanja i reprezentaciju, odlučili smo provjeriti i koliko se troši na plaće gradskih čelnika, odnosno koji su gradonačelnici najštedljiviji kada su njihove vlastite plaće u pitanju. Pritom ne ulazimo u vrijednosne sudove niti rasprave o tome koliko plaće gradonačelnika trebaju ovisiti o samom proračunu, trebaju li gradonačelnici raditi za malu plaću ili pak ona treba biti adekvatna i primjerena odgovornostima koje gradonačelnički posao nosi.

Podaci o plaćama gradonačelnika dostupni su u njihovim imovinskim karticama koje su prijavili nakon stupanja na dužnost, odnosno nakon lokalnih izbora u lipnju prošle godine. Moguće je da je u međuvremenu bilo nekih izmjena što se plaća tiče, a koje su gradonačelnici trebali prijaviti do kraja godine. Kako ti podaci još nisu ažurirani, u analizi se držimo ovih s početka mandata, a oni potvrđuju kako je gradonačelnik s najnižom plaćom u Hrvatskoj i dalje, baš kao i u prošlom mandatu, prvi čovjek Vrgorca - Ante Pranić.

RangGradImePrezimeBruto plaća GradonačelnikaNeto Plaća Gradonačelnika
1VrgoracAnte Pranić5609,384306
2ValpovoMatkoŠutalo8512,96420,2
3KutjevoJosipBudimir 10870,657521,36
4PleternicaAntonijaJozić11034,97500,54
5KlanjecZlatkoBrlek 11900,938923,8
6IlokMarinaBudimir120599647,2
7Stari GradAntonioŠkarpa12195,158975,7
8Mursko SredišćeDraženSrpak 12478,59587,49
9ZlatarJasenkaAuguštan-Pentek 13204,619900,07
10Otok (Vinkovci)JosipŠarić14373,9410588,57

Pranićeva bruto plaća iznosi 5.609 kuna, što je neto iznos od 4.306 kuna, i jedina gradonačelnička plaća niža od prosječne hrvatske plaće koja je, po zadnjim podacima za rujan prošle godine, iznosila 5.958 kuna neto. Pranić je, podsjetimo, nakon dolaska na vlast na prijevremenim izborima 2016. godine odmah srezao plaće u gradskoj upravi pa i svoju vlastitu te na taj način u proračunu uštedio milijun kuna. Njegov je moto da gradonačelnikova plaća mora pratiti sudbinu proračuna, a gradonačelnik dijeliti sudbinu svojih građana.

'Kada smo preuzeli upravljanje gradom, dočekala nas je katastrofalna financijska situacija, Grad je bio opterećen milijunskim dugovanjima, a mjesečna likvidnost bila je upitna. Više se izdvajalo za masu plaća nego što su bili mjesečni prigodi grada. Jedina moguća vatrogasna mjera bila je trenutno smanjenje rashoda za zaposlene jer plaća gradonačelnika i ostalih djelatnika uprave mora pratiti sudbinu proračuna', kaže Pranić. Tim rasterećenjem krenuli su vraćati dugove, ali i pokrenuli izradu projektnih dokumentacija jer, ističe, gradski proračun nikada ne smije služiti isključivo za isplatu plaća već mora biti razvojni, na dobrobit svih građana. Prije nego je Pranić preuzeo upravljanje gradom izdvajanje za masu plaća djelatnika gradske uprave bilo je 2 milijuna kuna godišnje, dok su 2017. godinu završavali s milijun kuna izdvajanja za plaće.

'U 2018. godini u planu je povećavanje plaća, ali s obzirom da se broj djelatnika u upravi smanjio za četvrtinu, ukupna će izdvajanja za masu plaća djelatnika i dalje biti znatno manja u odnosu na prethodna razdoblja. Cilj nam je uspostaviti efikasnu i zdravu gradsku upravu koja će biti u službi građana, umjesto tromog birokratskog aparata kakvog smo zatekli', ističe Pranić, koji je u međuvremenu postao i saborski zastupnik MOST-a pa je od 1. siječnja ove godine prešao u gradonačelnike-volontere bez naknade, a plaću prima u Saboru.

Drugi gradonačelnik s najnižom plaćom, u neto iznosu dvije tisuće višom od Pranićeve, jest Matko Šutalo iz Valpova – 8.512 kuna bruto (6.420 kuna neto), treći je Josip Budimir iz Kutjeva sa bruto plaćom od 10.870 kuna (7.521 kunu neto).Budimir je, također, zbog teške financijske situacije i velikih dugova koje je zatekao kada je 2014. došao na vlast, sam smanjio svoju plaću za 30 posto, te plaće djelatnika Jedinstvenog upravnog odjela za 15 posto.

Nakon vraćanja milijunskih dugova i stabilizacije financijske situacije grada Kutjeva, početkom 2016. godine Gradsko vijeće donijelo je odluku o povećanju plaće djelatnicima Jedinstvenog upravnog odjela, a 2017. godine i o povećanju plaće gradonačelniku Budimiru koje, pak, još uvijek nije ažurirano u imovinskoj kartici.

'Napominjemo da su djelatnici Gradske uprave na ovaj način, odricanjem od dijela svoje plaće u vremenskom periodu od dvije godine, a Gradonačelnik Budimir više od tri godine, pomogli stabilizaciji financijske situacije Grada Kutjeva', poručuju iz Grada Kutjeva.

Na četvrtom mjestu je Antonija Jozić iz Pleternice sa bruto plaćom 11.034 kune (7.500 kuna neto). Grad Pleternica i u našem je prošlom istraživanju proglašen najštedljivijim gradom u RH kada je u pitanju izdvajanje za plaće, a gradonačelnica ističe kako njihova politika plaća prati gospodarska kretanja u gradu i raspoloživa sredstva u proračunu.

'Vodili smo se time da politika plaća ni na koji način ne ugrozi izdvajanja za gospodarski razvoj te posebice socijalne naknade, izdvajanja za djecu, mlade, šport, rad dječjeg vrtića i sl. Isto tako činjenica je da Grad Pleternica za plaće izdvaja tek 6% proračuna i da smo u tome vjerojatno jedinstveni u RH jer je zakon dozvolio izdvajanje do 20%. Obzirom na novi zakon o financiranju lokalne samouprave, brojne EU projekte koji su nam odobreni te činjenicu da su naši službenici i namještenici imali male plaće iste su korigirane i primjenjivat će se u 2018. godini no iznos koji će se izdvojiti za plaće iznosit će tek 3% izvornog proračuna', kaže Antonija Jozić.

Na petom je mjestu Zlatko Brlek iz Klanjca s plaćom od 11.900 kuna bruto (8.923 neto), potom Marina Budimir iz Iloka – 12.059 kuna bruto (9.647 neto) te Antonio Škarpa iz Starog Grada na Hvaru – 12.195 kuna bruto (8.975 kuna neto). U top deset gradonačelnika s najnižom plaćom su još Dražen Srpak (Mursko Središće) – 12.478 kuna bruto (9.587 kuna neto), Jasenka Auguštan Pentek (Zlatar) – 13.204 kune bruto (9.900 neto) te Josip Šarić (Otok) sa plaćom od 14.373 kuna bruto. Šarić je ujedno i jedini iz top 10 najštedljivijih što se plaća tiče čija neto plaća premašuje 10 tisuća kuna, mjesečno on za svoj posao prima 10.588 kuna.

Inače, najviše gradonačelnika, njih 21 prijavilo je u imovinskoj kartici plaću između 13 i 14 tisuća kuna, njih 18 prima između 12 i 13 tisuća, 16 između 11 i 12 tisuća, devet ima plaću između 15 i 16 tisuća, po osam između 14 i 15, te 17 i 18 tisuća kuna. Šest gradonačelnika ima plaću između 10 i 11 tisuća kuna, pet između 16 i 17 tisuća, te između 18 i 19 tisuća, a jedan iznad 20 tisuća.

Dvadeset gradonačelnika svoj posao, s druge strane, obavlja volonterski – dio njih uz volontersku naknadu, a dio bez ikakve naknade, i tu je uglavnom riječ o saborskim zastupnicima poput Kreše Beljaka, Marka Vešligaja, Darinka Dumbovića, Ana Marije Petin, Milorada Batinića, Tomislava Klarića, Ivana Šipića, Stjepana Kovača. Volonterske naknade odrekli su se i gradonačelnici Ploča Mišo Krstičević, Knina Marko Jelić te prvi čovjek Kraljevice Dalibor Čandrlić.

(gradonačelnik.hr)

Čačić jedini na volonterskoj naknadi, najnižu plaću ima Posavec

Što se župana tiče, jedini koji ima status volontera je Varaždinski župan Radimir Čačić koji za svoj posao prima volontersku naknadu od 7.312 kuna neto. Najnižu plaću, pak, ima Međimurski župan Matija Posavec– 22.531 kunu bruto (14.980 kuna neto). Posavec je, stupanjem na dužnost župana 2013. godine zatekao više od 35 milijuna kuna duga, i jedna od prvih mjera bilo je rezanje rashoda Županije, pa tako i plaća.

'Kada sam preuzeo funkciju župana u svibnju 2013. godine, krenuo sam s mjerama štednje. Smanjili smo broj upravnih odjela, djelatnika za 20%, ukinuta je cipelarina, smanjen je regres, za 10 posto smanjena osnovica za plaće, a na hladnom pogonu uštedjelo se ubrzo oko 2 milijuna kuna. To je brzo urodilo plodom, a donio sam i odluku da povećanja plaća u instituciji Međimurske županije nema, da sebi ne isplaćujem dnevnice, ne koristim pravo na putne i ostale troškove, isključivo samo plaću. Ta je odluka i danas na snazi. I svaka kuna koja je pritom ostala u budžetu Županije uložena je na najbolji mogući način i višestruko nam se vraća, jer smo pokrenuli najveći investicijski ciklus dosad. Ono što je ključno je da je upravo Međimurska županija najveći investitor u infrastrukturu Međimurja, čime smo dokazali da se početna vizija i misija itekako isplatila te da smo u ovih 5 godina izašli iz birokratskih okvira i pretvorili se u instituciju koja je razvojno orijentirana, sa svojim planovima, ciljevima i projektima. Međimurje je danas, naime, županija koja privlači najviše sredstava iz EU fondova po glavi stanovnika u Hrvatskoj', ističe Posavec i dodaje kako Međimurska županija na hladni pogon, plaće, materijalne i sve druge troškove potroši oko 12% izvornog prihoda proračuna, koji je jedan od najmanjih u državi. Posavec ističe i kako je sav ušteđeni novac usmjeren prema prema građanima, pa danas međimurski osnovnoškolci imaju besplatne udžbenike, prijevoz im je riješen po jedinstvenom modelu u zemlji, uveli su i asistente u dječje vrtiće, obnavljaju bolnicu, grade Dom zdravlja te 100 milijuna kuna ulažu u škologradnju, što je samo dio svih ulaganja ove županije s naglaskom na obrazovanje, zdravstvo, gospodarstvo, turizam i projekte.

Najviše turista u Zagrebu, Dubrovnik ostvario daleko najviše noćenja a Split najveći rast!

$
0
0

Mala je linija između ostvarenih velikih brojki i nezadovoljstva gosta sa pruženom uslugom. Po našem mišljenju, davno su prošla vremena kada se uspjeh destinacije mjerio isključivo brojem dolazaka, sada je jedan od odlučujućih faktora kvaliteta pružene usluge a na samu kvalitetu značajno utječe i brojka gostiju, ističe dubrovački gradonačelnik Mato Franković koji je pokrenuo projekt 'Respect the City' kojim želi smanjiti ljetne gužve u Dubrovniku i podići kvalitetu turističkog doživljaja

Nakon što su ovih dana ministar turizma Gari Cappelli i direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić predstavili rekordne rezultate turističke sezone 2017. u kojoj je zabilježeno 13 posto više dolazaka (18,5 milijuna) i 12 posto više noćenja (102 milijuna) nego godinu ranije, gradonačelnik.hr istražio je koji su to gradovi prošle godine turistima bili najprivlačniji. 

Najviše noćenja ostvario je, pokazuju podaci Ministarstva turizma, Grad Dubrovnik– čak 4,2 milijuna, što je 15 posto više nego godinu ranije. Što se tiče samih dolazaka turista, Dubrovnik je lani posjetilo više od 1,21 milijuna, čak 17 posto više nego godinu ranije. 

Na drugom mjestu je Rovinj sa 3,82 milijuna noćenja, 11 posto više nego 2016., potom Poreč – 3,39 milijuna odnosno devet posto više nego lani, Umag – 2,63 milijuna noćenja, 11 posto više nego godinu ranije. Među deset gradova s najvećim brojem noćenja na peto se mjesto plasirao Split, sa 2,61 milijunom noćenja i rastom od čak 25 posto u odnosu na 2016. godinu. Split tako definitivno dokazuje da više nije tranzitni grad kroz kojeg turisti samo prolaze na putu za željena odredišta, već se u njemu zadržavaju a jedan od aduta svakako mu je Ultra, jedan od najvećih i najboljih festivala elektronske glazbe u Europi koji u Splitu ostaje i narednih pet godina i tako jamči daljni rast splitskog turizma.

Na šestom je mjestu Mali Lošinj sa 2,34 milijuna noćenja, sedmi je po broju noćenja Zagreb, na osmom mjestu je Crikvenica sa 2,26 milijuna noćenja, a u top deset su još Pula koja je ostvarila čak 18 posto više noćenja nego godinu ranije – 2,07 milijuna, te Zadar sa 1.97 milijuna noćenja.

Redni brojGradŽupanijaNoćenja
1DubrovnikDubrovačko - neretvanska županija4.203.112
2RovinjIstarska županija3.820.909
3PorečIstarska županija3.392.688
4UmagIstarska županija2.633.617
5SplitSplitsko - dalmatinska županija2.617.019
6Mali LošinjPrimorsko - goranska županija2.347.533
7Grad ZagrebGrad Zagreb2.280.676
8CrikvenicaPrimorsko - goranska županija2.268.587
9PulaIstarska županija2.079.990
10ZadarZadarska županija1.970.270

Redni brojGradŽupanijaRast broja noćenja
1SplitSplitsko - dalmatinska županija25%
2PulaIstarska županija18%
3DubrovnikDubrovačko - neretvanska županija15%
4Grad ZagrebGrad Zagreb15%
5KrkPrimorsko - goranska županija15%
6VodiceŠibensko - kninska županija15%
7CrikvenicaPrimorsko - goranska županija14%
8ZadarZadarska županija12%
9MakarskaSplitsko - dalmatinska županija12%
10RovinjIstarska županija11%

S obzirom da Grad Dubrovnik ustvari muku muči sa ljetnim gužvama koje dovode doslovno do zakrčenja stare gradske jezgre, gradonačelnik Mato Franković već je pokrenuo projekt 'Respect the City' kojim bi se regulirao i bolje isplanirao broj cruisera i turističkih tura, te tako već ove sezone smanjile gužve u gradu. Ove brojke i ovako veliki porast za gradonačelnika su stoga samo potvrda da Dubrovnik hitno mora početi sa upravljanjem destinacijom, kako ne bi postali žrtve svog vlastitog uspjeha.

  

Franković: Uspjeh se ne mjeri brojkama nego kvalitetom usluge

'Naime, mala je linija između ostvarenih velikih brojki i nezadovoljstva gosta sa pruženom uslugom', kaže Franković ističući da Dubrovnik uz navedene stacionarne goste ima i dnevne posjetitelje (Cruise gosti i izletnici), zbog kojih je i pokrenut projekt Respect the City kojim Grad Dubrovnik želi ne samo zadržati postojeću kvalitetu pružene usluge nego je i podizati.

Dubrovački gradonačelnik nedavno se sastao sa predstavnicima vodećih svjetskih cruiser-kompanija

'Po našem mišljenju, davno su prošla vremena kada se uspjeh destinacije mjerio isključivo brojem dolazaka, sada je jedan od odlučujućih faktora kvaliteta pružene usluge a na samu kvalitetu značajno utječe i brojka gostiju. Grad Dubrovnik kroz implementaciju projekta Respect the City želi upravljati destinacijom kako bi se u budućnosti izbjegle gužve na ulasku u Grad i kako bi izbjegli velik broj istovremenih gostiju u povijesnoj jezgri', kaže Franković koji je već održao dva sastanka sa vodećim ljudima Cruise industrije te, zadovoljan njihovim ishodom, najavljuje kako će dio zacrtanih ciljeva u smanjenju broja istovremenih Cruise gostiju ostvariti već u 2018. godini, a punu implementaciju cijelog programa očekuje u 2019. godini.

'Jedan od važnih segmenata našeg programa su i dnevni posjetitelji na izletima čiji broj u pojedinim danima prelazi 150 autobusa, te ćemo stoga kroz dodjelu takozvanih slotova sa mogućnošću online bookinga termina dolazaka omogućiti i kvalitetniji raspored gostiju. Informiranost gostiju je također jedan segment projekta Respect the City stoga izradom aplikacije, koja će u sebi sadržavati i messenger putem kojeg ćemo iz operativnog centra gostima slati obavijesti o terminima kada je najbolje posjetiti povijesnu jezgru, postići ćemo također manji broj istovremenih gostiju u povijesnoj jezgri.

Krajnji cilj cjelokupnog programa nije odbijanje bilo kojeg od segmenta gostiju koji dolaze u grad Dubrovnik nego boljom komunikacijom postići različito vrijeme dolazaka a samim tim povećati i zadovoljstvo pružene usluge. Prema svim pokazateljima ispred nas je još bolja 2018 sezona stoga na nama je da upravljamo destinacijom kako bi njen uspjeh bio dugoročan i održiv', zaključje Franković.

Redni brojGradŽupanijaDolasci
1Grad ZagrebGrad Zagreb1.288.573
2DubrovnikDubrovačko - neretvanska županija1.216.209
3SplitSplitsko - dalmatinska županija792.740
4RovinjIstarska županija635.333
5PorečIstarska županija567.042
6ZadarZadarska županija541.850
7UmagIstarska županija472.722
8OpatijaPrimorsko - goranska županija405.569
9PulaIstarska županija403.054
10CrikvenicaPrimorsko - goranska županija362.793

Redni brojGradŽupanijaRast broja dolazaka
1SplitSplitsko - dalmatinska županija26%
2DubrovnikDubrovačko - neretvanska županija17%
3Grad ZagrebGrad Zagreb17%
4ZadarZadarska županija17%
5PulaIstarska županija15%
6VodiceŠibensko - kninska županija15%
7CrikvenicaPrimorsko - goranska županija14%
8MakarskaSplitsko - dalmatinska županija13%
9RovinjIstarska županija12%
10ŠibenikŠibensko - kninska županija12%

Identičan rast dolazaka i noćenja kao Dubrovnik - +17 i +15 posto bilježi i Grad Zagreb koji se posljednjih godina, velikim dijelom zahvaljujući i najboljem Adventu u Europi, prometnuo u pravu turističku destinaciju, te je jedini kontinentalni grad koji uspješno parira morskim turističkim destinacijama. Metropolu je lani posjetilo čak i nešto više turista nego Dubrovnik – njih oko 1,29 milijuna, a ostvareno je 2,28 milijuna noćenja. 

S rastom od čak 26 posto u odnosu na prošlu godinu, kao što smo već naveli - najvećim rastom od svih gradova, Split je prošlu sezonu završio na trećem mjestu po broju dolazaka, a iza njega su Rovinj, Poreč, Zadar, Umag, Opatija, Pula i Crikvenica. 

Inače, tijekom prošle godine, najviše noćenja u Hrvatskoj su ostvarili turisti iz Njemačke (20,7 milijuna noćenja), Slovenije 10,1 milijuna noćenja), Austrije (7,6 milijuna noćenja), Poljske (6,3 milijuna noćenja) i Češke (5,4 milijuna noćenja). Izvan europskih zemalja, najviše noćenja su ostvarili gosti iz Sjedinjenih Američkih Država (1,4 milijuna noćenja), Australije (667 tisuća noćenja), Južne Koreje (533 tisuće noćenja), Kanade (415 tisuća noćenja) te Kine (237 tisuće noćenja).

(gradonačelnik.hr)

Buzet ima najmanju stopu nezaposlenosti, najveći pad bilježe Križevci i Jastrebarsko

$
0
0

Nakon Buzeta, grad s najmanjom stopom nezaposlenosti u Hrvatskoj je Varaždin – 2,9 posto, potom Pazin – 3,5 posto, Čakovec – 3,6 posto, Prelog – 3,6 posto, Zabok – 3,8 posto, Krk – 3,9 posto, Poreč – 3,9 posto, Križevci – 4,1 posto, te Novigrad u Istri – 4,6 posto.

Otkako je krenuo val iseljavanja iz Hrvatske, a pogotovo nakon što je Zavod za zapošljavanje postrožio pravila pa je iz evidencije izbrisano oko 60 tisuća prijavljenih, podaci o stopama, odnosno padu nezaposlenosti u javnosti se gledaju sa puno skepticizma i podozrivosti. Sama statistika i brojke koje govore o smanjenju broja nezaposlenih u nekoj sredini ne znače automatski da su se ti ljudi i zaposlili, a da gospodarstvo doista raste. Za taj zaključak jedini su relevantni podaci o zaposlenosti, na koje ćemo međutim– barem kada je Državni zavod za statistiku u pitanju, morat još neko vrijeme pričekati.

U međuvremenu je ipak zanimljivo pogledati kakvi su trendovi kada je nezaposlenost u pitanju, pogotovo kada vidimo da su gradovi s najmanjim stopama uglavnom uspješni i za život poželjni, te ulažu velika sredstva u poticanje poduzetništva i gospodarstva.

Prenosimo stoga analizu koju je, temeljem podataka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, izradila tvrtka IT tvrtka COIN, koja se bavi analitikom, integracijom i vizualizacijom podataka, a u zadnje se vrijeme profilirala i nizom usluga i proizvoda za Pametan grad.

Njihova analiza, u kojoj su navedeni podaci o stopi nezaposlenosti u prosincu 2016. i 2017. pokazuju da je Buzet i dalje grad s najmanjom stopom nezaposlenosti u Hrvatskoj – tek 2,6 posto, dok su Križevci doživjeli najveći pad nezaposlenosti u posljednju godinu dana, od čak 43,8 posto. U prosincu 2016. imali su 7,3 posto nezaposlenih, da bi 2017. godinu završili sa stopom od 4,1 posto.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaStopa nezaposlenosti - 12/2016Stopa nezaposlenosti - 12/2017Pad (-) /Rast(+) stope nezaposlenosti
1KriževciKoprivničko - križevačka županija21.122Srednji grad7,3%4,1%-43,8%
2JastrebarskoZagrebačka županija15.866Srednji grad10,5%6,0%-42,9%
3BuzetIstarska županija6.133Mali grad4,2%2,6%-38,1%
4PrelogMeđimurska županija7.815Mali grad5,8%3,6%-37,9%
5ZaprešićZagrebačka županija25.223Srednji grad11,5%7,3%-36,5%
6OzaljKarlovačka županija6.817Mali grad12,3%7,9%-35,8%
7RabPrimorsko - goranska županija8.065Mali grad12,6%8,5%-32,5%
8Sveta NedeljaZagrebačka županija18.059Srednji grad8,0%5,4%-32,5%
9ĐurđevacKoprivničko - križevačka županija8.264Mali grad14,1%9,6%-31,9%
10IvanecVaraždinska županija13.758Srednji grad10,8%7,4%-31,5%

Po ovim podacima, od 128 hrvatskih gradova u posljednjoj godini tek su dva zabilježila rast nezaposlenosti i to manji od deset posto, dok ostatak bilježi uglavnom dvoznamenkasti pad – 15 gradova preko 30 posto, 52 grada između 20 i 30 posto, isto toliko između 10 i 20 posto, te njih šest ispod deset posto.

Drugi najveći pad nezaposlenosti, nakon Križevaca, bilježi Jastrebarsko – 42,9 posto (sa 10,5 na 6 posto), a treći je Buzet s padom od 38,1 posto (s 4,2 posto na 2,6 posto). U deset gradova s najvećim padom nezaposlenosti još su Prelog, Zaprešić, Ozalj, Rab, Sveta Nedelja, Đurđevac i Ivanec.

Što se same stope nezaposlenosti tiče, raspon se u gradovima kreće od 2,6 u Buzetu, do najviše 37,3 posto. Čak 50 gradova ima stopu ispod deset posto, njih 48 je između 10 i 20 posto, a sedam ih je iznad 30 posto.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaStopa nezaposlenosti - 12/2017
1BuzetIstarska županija6.133Mali grad2,6%
2VaraždinVaraždinska županija46.946Srednji grad2,9%
3PazinIstarska županija8.638Mali grad3,5%
4ČakovecMeđimurska županija27.104Srednji grad3,6%
5PrelogMeđimurska županija7.815Mali grad3,6%
6ZabokKrapinsko - zagorska županija8.994Mali grad3,8%
7KrkPrimorsko - goranska županija6.281Mali grad3,9%
8PorečIstarska županija16.696Srednji grad3,9%
9KriževciKoprivničko - križevačka županija21.122Srednji grad4,1%
10NovigradIstarska županija4.345Mali grad4,6%

Nakon Buzeta, grad s najmanjom stopom nezaposlenosti u Hrvatskoj je Varaždin – 2,9 posto, potom Pazin – 3,5 posto, Čakovec – 3,6 posto, Prelog – 3,6 posto, Zabok – 3,8 posto, Krk – 3,9 posto, Poreč – 3,9 posto, Križevci – 4,1 posto, te Novigrad u Istri – 4,6 posto. (gradonačelnik.hr)

Najštedljiviji gradonačelnici u ovom mandatu - Željko Lacković i Kristina Ikić Baniček

$
0
0

Niz analiza kojima smo rekapitulirali aktualni mandat gradskih vlasti, gledajući tko je po različitim stavkama najviše izdvojio za potrebe građana i poduzetnika, zaključujemo i jednom u kojoj tražimo one najštedljivije. Istražili smo koliko su gradonačelnici u razdoblju od 2013.-2015. trošili na službena putovanja i reprezentaciju

U nizu analiza kojima smo proteklih tjedana rekapitulirali mandat aktualnih gradskih vlasti gledajući tko je, po različitim stavkama, najviše izdvojio za različite potrebe građana, posljednja se bavi najštedljivijima. Istražili smo koji gradonačelnici su u ovom mandatu, odnosno razdoblju 2013.-2015. (Ministarstvo financija još nije objavilo podatke za 2016.), najmanje potrošili na svoje potrebe odnosno stavke koje građanima, iako racionalnim i efikasnim korištenjem gradovima itekako mogu donijeti korist, praktično ne znače ništa. Riječ je, naravno, o službenim putovanjima i reprezentaciji – stavkama pod kojima su političari, i lokalni i oni na nacionalnoj razini, često zadovoljavali vlastite, a ne potrebe i interese građana, i zbog kojih je u javnosti i stvorena slika političara kao uhljeba i 'lokalnih šerifa'.

Naše analize pokazuju da je puno više pozitivnih primjera i političara koji se itekako odgovorno ponašaju i upravljaju novcem svojih građana, a neki od njih idu toliko daleko da doslovno putuju o vlastitom trošku kako bi uštedjeli proračunski novac.

RangGradŽupanija Prosječna izdvajanja za službena putovanja od 2013.-2015.   Prosjek ukupnih rashoda za razdoblje od 2013.do 2015. Udio prosječnog izdvajanja za službena putovanja u ukupnim rashodima za razdoblje od 2013.-2015. (%)
1ĐurđevacKoprivničko - križevačka županija 4.741,67   27.608.729 0,0172
2PopovačaSisačko - moslvačka županija 6.312,00   33.857.303 0,0186
3Novi MarofVaraždinska županija 3.391,00   17.655.825 0,0192
4Dugo SeloZagrebačka županija 8.904,67   41.421.201 0,0215
5Sveta NedjeljaZagrebačka županija 19.263,67   75.342.237 0,0256
6ZabokKrapinsko - zagorska županija 11.649,00   39.603.637 0,0294
7Varaždinske TopliceVaraždinska županija 3.885,33   11.166.684 0,0348
8DelnicePrimorsko - goranska županija 11.600,00   31.318.157 0,0370
9ČabarPrimorsko - goranska županija 5.723,33   15.095.987 0,0379
10KlanjecKrapinsko - zagorska županija 2.648,67   6.781.052 0,0391

Lacković: Ne treba putovati za svaku glupost, zbog pisanja dnevnica i putnih troškova

Upravo zbog ovakvog modela vladanja u široj hrvatskoj javnosti proslavio se gradonačelnik Đurđevca, Željko Lacković, kada smo prošle godine objavili da je u čitavoj 2014. godini Grad Đurđevac za službena putovanja potrošio – 323 kune. Lacković je tada objasnio da, osim što svoju dužnost obavlja volonterski, jer plaću i dalje prima u svom odvjetničkom uredu, iz svog džepa pokriva i troškove putovanja, te da on sam nije potrošio niti ove 323 kune, već netko od njegovih zamjenika. Iako su im se troškovi službenih putovanja u 2015. godini povećali, te narasli na 3.846 kuna, Đurđevac, kada se gledaju prosječna godišnja izdvajanja, i dalje ostaje najštedljiviji hrvatski grad kada su putovanja u pitanju.

Željko Lacković: Na posao u Đurđevcu biciklom, izvan Grada na svoj trošak

'Kada grad ili općinu vodi pravi neovisni poduzetnik, materijalno neopterećen izdacima za gorivo i službeni put, tada ovih troškova neće niti biti u izvještajima. Treba organizirati sastanke isključivo u interesu lokalne zajednice, a ne putovati na svaku glupost upravo radi pisanja dnevnice i putnih troškova, kako to radi većina stranačkih dužnosnika', kaže nam Lacković.

RangGradŽupanijaBroj stanovnika 2011 Prosječna izdvajanja za službena putovanja od 2013.-2015.Prosječna izdvajanja za službena putovanja od 2013.-2015. per capita (u kunama)
1Novi MarofVaraždinska županija13.246 3.3910,26
2Dugo SeloZagrebačka županija17.466 8.9050,51
3PopovačaSisačko - moslvačka županija11.905 6.3120,53
4ĐurđevacKoprivničko - križevačka županija8.264 4.7420,57
5Varaždinske TopliceVaraždinska županija6.364 3.8850,61
6KlanjecKrapinsko - zagorska županija2.915 2.6490,91
7IvanecVaraždinska županija13.758 12.6910,92
8Mursko SredišćeMeđimurska županija6.307 6.3891,01
9Sveta NedjeljaZagrebačka županija18.059 19.2641,07
10Sveti Ivan ZelinaZagrebačka županija15.959 18.2161,14

U top deset najštedljivijih na službenim putovanjima, uz Đurđevac, su još Popovača, Novi Marof, Dugo Selo, Sveta Nedelja, Zabok, Varaždinske Toplice, Delnice, Čabar i Klanjec. Kada se gleda per capita kriterij, na prvom je mjestu Novi Marof, sa 0,26 kuna po stanovniku prosječno godišnje.

Ikić Baniček: Nitko u Gradu nema službenu karticu, jedino to je odgovoran pristup raspolaganju novcem građana

Najštedljivija se, pak, kada su u pitanju troškovi reprezentacije, u mandatu pokazala gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček, sa izdvajanjem od prosječno 2,56 kuna po stanovniku, odnosno prosječno 0,07 posto proračuna. Za ilustraciju, samo deset najštedljivijih gradova za reprezentaciju je izdvajalo manje od 5 kuna godišnje po stanovniku, a dvadesetak ih je ove troškove nabilo i preko 50, pa čak do 80 kuna po stanovniku godišnje.

RangGradŽupanijaBroj stanovnika 2011Reprezentacija 2013.Reprezentacija 2014.Reprezentacija 2015.Prosječno izdvajanje za reprezentaciju za razdoblje od 2013.-2015.Prosječno izdvajanje za reprezentaciju za razdoblje od 2013.-2015. per capita (u kunama)
1SisakSisačko - moslvačka županija47.768154.497122.60289.775122.2912,56
2ZlatarKrapinsko - zagorska županija6.09618.02714.21215.83616.0252,63
3Grad ZagrebGrad Zagreb790.0172.725.7792.725.3341.886.6662.445.9263,10
4ImotskiSplitsko - dalmatinska županija10.76456.96553.82111.05740.6143,77
5Donji MiholjacOsiječko - baranjska županija9.49146.64129.51233.37336.5093,85
6KaštelaSplitsko - dalmatinska županija38.667230.993121.297147.909166.7334,31
7OroslavjeKrapinsko - zagorska županija6.13835.65732.09718.68428.8134,69
8BjelovarBjelovarsko - bilogorska županija40.276204.445187.937179.097190.4934,73
9IvanecVaraždinska županija13.75881.51247.03767.45765.3354,75
10SamoborZagrebačka županija37.633191.015151.825215.192186.0114,94

U Sisku stvari funkcioniraju tako, pojasnila nam je gradonačelnica kada smo o ovoj temi razgovarali za našu analizu 2015. godine u kojoj je Sisak bio na drugom mjestu (iza Imotskog), da niti ona, niti bilo koji zaposlenik Grada, nemaju službene kartice pa sve troškove izvan radnog mjesta snose sami. To je, kaže, jedini odgovoran pristup raspolaganju novcima naših građana.

Kristina Ikić Baniček: Reprezentacija ne doprinosi boljem standardu građana

'Novac koji građani u obliku poreza i naknada uplaćuju u gradski proračun treba isključivo služiti za unaprjeđenje standarda i kvalitete života u Sisku, a reprezentacija, koliko god bila nužna, najčešće ne doprinosi toj zadaći', istaknula je K. Ikić Baniček i pojasnila da se u Sisku na stavci reprezentacije nalaze sredstva za čajnu kuhinju i organizaciju tradicionalnih božićnih prijema u gradskoj vijećnici.

U top deset najštedljivijih, kada je reprezentacija u pitanju, su još Zlatar, Zagreb, Imotski, Donji Miholjac, Kaštela, Oroslavlje, Bjelovar, Ivanec i Samobor, ujedno četvrti najštedljiviji grad kada se gleda udio prosječnoa izdvajanja za reprezentaciju iz proračuna.

Beljak: Višestruko smo smanjili iznos za reprezentaciju

Gradonačelnik Krešo Beljak kaže kako se uvijek vrlo pažljivo odnosi prema gradskom novcu, pogotovo što se tiče stvari koje nisu najnužnije, a tu svakako spada i reprezentacija.

Krešo Beljak: Ugostiteljima nisam baš najdraži jer malo trošim

'Dolaskom na čelo Grada višestruko sam smanjio iznos koji se troši na reprezentaciju, a u navedeni iznos uključeni su i troškovi svih gradskih ustanova, dakle što se Grada tiče on je gotovo dvostruko manji. Ima to i negativnih konotacija, samoborskim ugostiteljima nisam baš najdraži jer malo trošim, ali trudim se i to što se izdvaja za reprezentaciju ravnomjerno rasporediti prema svima. No, ne štedi se samo na tome, već svugdje gdje se može. Preuzeo sam Grad s milijunskim deficitom, a danas prihodovna strana proračuna kontinuirano raste', ističe Beljak.

RangGradŽupanijaProsječno izdvajanje za reprezentaciju od 2013.-2015.UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2013.UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2014.UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2015.Prosječni ukupni rashodi i izdaci za razdoblje od 2013.do 2015.Udio prosječnog izdvajanja za reprezentaciju u ukupnim rashodima (%) za razdoblje od 2013.-2015.
1Grad ZagrebGrad Zagreb2.445.9266.797.027.0687.855.310.1006.371.242.1217.007.859.7630,03
2SisakSisačko - moslvačka županija122.291183.785.325172.429.778169.111.208175.108.7700,07
3PazinIstarska županija54.42761.987.25173.999.59448.736.48961.574.4450,09
4SamoborZagrebačka županija186.011154.070.647163.830.824214.073.829177.325.1000,10
5PulaIstarska županija302.978299.251.266286.802.964270.489.322285.514.5170,11
6ZadarZadarska županija435.524318.455.046362.581.669344.768.046341.934.9200,13
7ImotskiSplitsko - dalmatinska županija40.61434.042.46529.245.69026.463.68429.917.2800,14
8VaraždinVaraždinska županija330.130242.232.889230.855.138208.751.639227.279.8890,15
9SplitSplitsko - dalmatinska županija1.138.218782.514.576761.315.652709.951.961751.260.7300,15
10OsijekOsiječko - baranjska županija624.947433.868.340417.105.436355.073.572402.015.7830,16

Miletić: Pažljivo raspolažemo sa svakom kunom u korist građana

Gledajući per capita kriterij, tu su još i Pazin, Pula, Zadar, Varaždin, Split i Osijek. Gradonačelnik Pule Boris Miletić ističe kako mu je, prije svega, velika čast imati mogućnost služiti svojim sugrađanima.

Boris Miletić: Pula je u top deset gradova u kojima se najbolje živi

'Zahvaljujući dugogodišnjim racionalnim i odgovornim upravljanjem javnim gradskim financijama, Pula je danas u samom vrhu najštedljivijih i najotvorenijih gradskih uprava u Hrvatskoj. To je naprosto naše opredjeljenje koje daje rezultate i na to sam iznimno ponosan. Pažljivim raspolaganjem, ulaganjem i planiranjem svake proračunske kune u korist naših sugrađana, osiguravamo stabilnost javnih financija i razvoj naše Pule', kaže Miletiće.

Navodi, nadalje, kako su mjere koje je njegova gradska uprava uvela s ciljem racionalizacije poslovanja i povećanja učinkovitosti, a među ostalima uvođenje elektroničkog poslovanja, objedinjene javne nabave i lokalne riznice, do danas su omogućile uštede koje se mjere u milijunima kuna. 'To prepoznaju sva relevantna istraživanja i financijske institucije poput Ministarstva financija RH i Instituta za financije. Pula je danas među top deset hrvatskih gradova u kojima se najbolje živi, grad smo s najviše poduzetnika u odnosu na radno sposobno stanovništvo i među gradovima koji najviše izdvajaju za svoje poduzetnike, a činjenica je i da smo među 100 najodrživijih destinacija svijeta. Svi ovi rezultati potvrda su našeg rada i poticaj da i dalje nastavimo na tom putu za dobrobit svih naših sugrađana', zaključio je Miletić.

RangGradŽupanijaBroj stanovnika 2011Reprezentacija 2013.Reprezentacija 2014.Reprezentacija 2015.Prosječno izdvajanje za reprezentaciju za razdoblje od 2013.-2015.Prosječno izdvajanje za reprezentaciju za razdoblje od 2013.-2015. per capita (u kunama)
1SisakSisačko - moslvačka županija47.768154.497122.60289.775122.2912,56
2ZlatarKrapinsko - zagorska županija6.09618.02714.21215.83616.0252,63
3Grad ZagrebGrad Zagreb790.0172.725.7792.725.3341.886.6662.445.9263,10
4ImotskiSplitsko - dalmatinska županija10.76456.96553.82111.05740.6143,77
5Donji MiholjacOsiječko - baranjska županija9.49146.64129.51233.37336.5093,85
6KaštelaSplitsko - dalmatinska županija38.667230.993121.297147.909166.7334,31
7OroslavjeKrapinsko - zagorska županija6.13835.65732.09718.68428.8134,69
8BjelovarBjelovarsko - bilogorska županija40.276204.445187.937179.097190.4934,73
9IvanecVaraždinska županija13.75881.51247.03767.45765.3354,75
10SamoborZagrebačka županija37.633191.015151.825215.192186.0114,94

(gradonačelnik.hr)

Izbori: U prvom krugu pobijedilo dvostruko više gradonačelnika nego 2013.!

$
0
0

Novi, ili pak još jedan mandat u prvom je krugu osvojilo čak 73 kandidata, za razliku od 36 na prošlim izborima. Najviše gradova osvojio je HDZ - 40, dok IDS ima najbolji prosjek – od osam kandidata, čak sedam ih je pobijedilo u prvom krugu. Najveće zvijezde izbora su prvi čovjek Novigrada Anteo Milos i Krka Darijo Vasilić, protiv kojih se nitko nije usudio niti kandidirati, pa je za Milosa glasalo čak 91,79 a za Vasilića 85,97 posto birača

Iako je izlaznost na lokalne izbore ovu nedjelju bila identična kao i prije četiri godine - na birališta je izašlo 46,97 posto birača, rezultati su puno konkretniji – u prvom krugu izabrano je čak 73 gradonačelnika, za razliku od 2013. godine kada je više od 50 posto glasova birača u prvom krugu uspjelo osvojiti njih tek 36. Pa ipak, najveći gradovi i najveće 'drame' ovih izbora svoje će razrješenje dobiti tek u drugom krugu, za dva tjedna.

Tada ćemo vidjeti može li Anka Mrak Taritaš nakon 16 godina srušiti Milana Bandića u Zagrebu, hoće li Željko Kerum doista, unatoč svim kontroverzama vezanim za njegov mandat i poslovni put ponovo uskrsnuti u Splitu i pokvariti planove HDZ-u i njihovom, do jučer favoritu Andri Krstuloviću Opari, može li nezavisni Hrvoje Burić, kao što se špekuliralo, doista ugroziti još jedan mandat Vojku Obersnelu u Rijeci, hoće li se Ivan Vrkić uspjet obraniti od HDZ-ove Ivane Šojat u Osijeku.... I naravno, hoće li Katarina Ujdur uspjet obraniti najvažniju utvrdu MOST-a – Metković.

 Što se, pak, samih rezultata u prvom krugu tiče, najimpozantnije su na ovim izborima ostvarili prvi čovjek Novigrada Anteo Milos i Krka Darijo Vasilić, protiv kojih se nitko u njihovim gradovima nije usudio niti kandidirati, pa je za Milosa glasalo čak 91,79 a za Vasilića 85,97 posto birača. Među najuvjerljivije pobjede prvoga kruga definitivno spadaju i one Josipa Budimira u Kutjevu - 77,85 posto glasova, potom Vinka Kasane u Lipiku – 75,55 posto, Jasenke Auguštan Pentek u Zlataru – 74,19, Marka Vešligaja u Pregradi – 71,46, Dinka Burića u Belišću– 71,06 posto glasova, te Tomislava Klarića u Bakru – 70,78 posto..

Analiza DIP-ovih neslužbenih rezultata pokazuje da uvjerljivo najviše pobjednika u prvom krugu i ovaj put, kao i na prošlim izborima, ima HDZ, no za razliku od 18 na izborima 2013., mandat za iduće četiri godine već je osvojilo čak 40 HDZ-ovih gradonačelnika.

SDP također ove godine ima više pobjednika u prvom krugu nego na prošlim izborima – 12 u odnosu na pet iz 2013., dok IDS sa svojih sedam gradonačelnika izabranih u prvom krugu na ovim izborima bilježi ne samo dvostruko povećanje nego i ukupno najbolji 'score' – od ukupno osam kandidata, u prvom krugu pobijedilo je njih sedam.

U drugi krug u Istri mora jedino prvi čovjek Pazina, Renato Krulčić, kojemu se ponavlja gotovo identična situacija sa prošlih izbora, uz nekoliko osvojenih postotaka više ovaj put. I 2013. i sada Krulčić, dakle, ide u drugi krug sa HDZ-ovim Ivanom Bubićem, kojega je prošli put uvjerljivo dobio, sa 55 naprema 41 posto, pa je teško očekivati da će se ovaj put dogoditi neka drastična promjena raspoloženja birača u 2. krugu.

I MOST-ovi gradonačelnici su na ovim izborima uspješniji nego prije četiri godine, pa su tako čak trojica – Ante Pranić u Vrgorcu, Ivo Tomasović u Omišu i Ante Dabo u Novalji, pobjedu odnijeli već u prvom krugu izbora. Četvrta, i ujedno najvažnija MOST-ova utvrda – Metković, razrješenje će dobiti ipak tek u drugom krugu u kojega sa Katarinom Ujdur, koja je osvojila 40,56 posto glasova, ide HDZ-ov Dalibor Milan s osvojenih 38.53 posto glasova.

Za razliku od njih, lošiji prolaz u prvom krugu nego na prošlim izborima bilježe HNS i HSS. U slučaju HNS-a danas se slavi samo u Ivancu pod novim starim gradonačelnikom Miloradom Batinićem, dok razloga za zadovoljstvo HSS ima u Samoboru i Čazmi, u kojima su još četiri godine na čelu grada u prvom krugu dobili Krešo Beljak i Dinko Pirak.

HDZ je na ovim izborima u prvom krugu izgubio samo jedan grad – Donju Stubicu, u kojoj je njihovog Luku Tepeša pobijedio SDP-ov Nikola Gospočić. No, u prvom su krugu zato osvojili čak pet novih gradova – Beli Manastir (Tomislav Rob), Varaždinske Toplice (Dragica Ratković), Kraljevicu (Dalibor Čandrlić), Hrvatsku Kostajnicu (Dalibor Bišćan) i Novsku (Marin Piletić), a u drugom krugu imaju šansu osvojiti još 12 novih gradova (Oroslavje, Daruvar, Makarska, Dubrovnik, Ilok, Đakovo, Donji Miholjac, Pazin, Sinj, Split, Pag i Metković).

Gradonačelnici koji nisu uspjeli u prvom krugu, njih 24, redom u drugi krug idu sa prednošću nad svojim protukandidatima, osim Josipe Rimac u Kninu, Ivice Baturine u Trogiru, Damira Fašaića u Vrbovcu i Krešimira Veića u Pločama, koji u drugi krug idu kao drugoplasirani.

SDP je u prvom krugu također izgubio samo jedan grad – Beli Manastir, i to od HDZ-a, čiji je Tomislav Rob osvojio 51,65 posto glasova i tako bez šanse za drugi krug ostavio SDP-ovog novog kandidata za gradonačelnika i nasljednika Ivana Doboša, Marka Bogatića. Što se drugog kruga tiče, od deset SDP-ovih gradonačelnika koji će svoju poziciju moraju braniti u 2. krugu, njih četvero idu kao drugoplasirani, dok Kristina Ikić Baniček (Sisak), Mišel Jakšić (Koprivnica), Kristijan Rajšel (Čabar), Matej Mostarac (Kastav), Rino Budrović (Hvar) i Vojko Obersnel (Rijeka), idu kao prvoplasirani. Uz Donju Stubicu, koju su HDZ-u preoteli u prvom krugu, SDP još ima šanse osvojiti 5 novih gradova u drugom krugu, a to su Trogir, Vrbovec, Ploče, Buje te ponovo potvrditi Opatiju, koju su izlaskom prijašnjeg gradonačelnika Dujmića iz SDP-a zbog nezadovoljstva s odabirom službenog stranačkog kandidata – njegovog zamjenika Fernanda Kirigina, nakratko izgubili.

Gledajući kroz brojke, ako se izuzme prolaz Anke Mrak Taritaš u drugi krug u metropoli, HNS je najveći gubitnik ovih izbora – izgubili su tri svoja grada – Varaždin, Varaždinske Toplice i Kraljevicu, a u 2. krugu im opasno visi i Dubrovnik u kojega njihov Valentin Dujmović sa tek 16,48 posto glasova ide na HDZ-ovog Matu Frankovića, koji ima 32,33 posto glasova birača.

Što se nezavisnih kandidata tiče, u prvom krugu pobijedila su trojica. Novu gradonačelnicu Zlatara, Jasenku Auguštan Pentek, koja je na ovim izborima zamijenila poziciju sa svojim dosadašnjim šefom i bivšim gradonačelnikom Stankom Majdakom, već smo spomenuli. Ista politička opcija uspjela je ponovo dobiti povjerenje birača i u Đurđevcu, čiji je dosadašnji gradonačelnik, nezavisni Željko Lacković se na ovim izborima kandidirao za župana, a na njegovo mjesto dolazi Hrvoje Janči. Još jedan gradonačelnički mandat osvojio je i Dražen Mufić u Vrbovskom. (gradonačelnik.hr)

Sedam gradonačelnica izborilo je pobjedu u 1. krugu

$
0
0

Dok su 2013. godine tri HDZ-ove kandidatkinje - Gordana Lipšinić, Antonija Jozić i B. Jurčević Martinčev bile jedine žene koje su osvojile gradonačelnički mandat u prvom krugu, ove godine ih je sveukupno sedam, podijeljenih u dvije najveće stranke- HDZ i SDP

Sukladno dvostruko većem broju osvojenih gradonačelničkih mandata naspram 2013. godine, u prvom krugu ovogodišnjih lokalnih izbora dvostruko se povećao i broj gradonačelnica koje su osvojile ili produžile svoj mandat.

Dok su 2013. godine tri HDZ-ove kandidatkinje - Gordana Lipšinić, Antonija Jozić i B. Jurčević Martinčev bile jedine žene koje su osvojile gradonačelnički mandat u prvom krugu, ove godine ih je sveukupno sedam, podijeljenih u dvije najveće stranke- HDZ i SDP.

Pentek: Žene se moraju politički aktivirati

Novopečena gradonačelnica grada Zlatara, Jasenka Auguštan Pentek, kao SDP-ova kandidatkinja osvojila je potporu od 74,19% glasova, čime je osim prvog mjesta među ženskim gradonačelnicama zaradila i peto mjesto od osam najuspješnijih gradonačelnika prvog kruga. Kao dosadašnja zamjenica volonterskog gradonačelnika Stanka Majdaka bila je uključena u sve gradske poslove i projekte koje planira i dovršiti u svom novom mandatu.

'Planovi za rad su nastavak započetih projekata koje smo planirali za ovu godinu. Prvenstveno to se odnosi na uređenje ulica i nogostupa, završetak Prometnog elaborata koji bi regulirao promet u centru, rasvjeta u naselja i izmjena rasvjetnih tijela energetski učinkovitima i manji komunalni radovi', ističe J. Auguštan Pentek.

Što se tiče žena u politici, kaže kako se one teže bore za svoje ciljeve, te je stoga i broj politički aktivnih žena poprilično mali. Kako bi se uspjele dokazivati među muškarcima, žene moraju biti uporne i karizmatične, kaže nova gradonačelnica.

'Smatram da karizma i uspjeh nisu nešto isključivo s čime se rađamo, već nešto što moramo razvijati. Da bi uspjela kao političarka svaka žena prije svega mora vjerovati da može, ali mora i uprijeti iz sve snage da bi to dokazala...Mi smo ipak dosta konzervativna sredina i duži je put do potvrđivanja vrijednosti nego kod naših muških kolega. Tako sam se i ja kao zamjenica gradonačelnika morala dokazati da želim i mogu mijenjati okolinu, a što su građani prepoznali na izborima u nedjelju i to valorizirali. Poručujem ženama da nikad ne odustaju do svojih ciljeva i da se što više politički aktiviraju', zaključila je.

Blažević: Potrebna bezuvjetna podrška obitelji

Sa 62,48 posto potpore građana, na drugom mjestu se nalazi HDZ-ovka Anamarija Blažević. Nakon što je Davor Huška 2016. godine odstupio s gradonačelničke pozicije grada Pakraca zbog dužnosti u Vladi, Blažević stupa na funkciju obnašateljice dužnosti gradonačelnika, a građani Pakraca u nedjelju su joj dali povjerenje da iduće četiri godine vodi grad.

'Drago mi je što su moji sugrađani prepoznali moj rad i dali mi potporu za nastavak, odnosno za prvi mandat gradonačelnice moga grada. Ovako velika potpora će mi biti veliki poticaj za nastavak svega što sam radila zadnjih petnaest mjeseci. Želim svojim sugrađanima osigurati uvjete za kvalitetniji život, lagati u poboljšanje uvjeta u gospodarskim zonama kako bi postali zanimljiviji potencijalnim investitorima i osigurati ostanak mladih u Pakracu', ističe Anamarija Blažević. Kaže kako joj je dosadašnje iskustvo kao zamjenice gradonačelnika i obnašateljice dužnosti gradonačelnika zasigurno bila prva stepenica, koju na početku ovoga mandata možea preskočiti i odmah krenuti u realizaciju programa.

'Žene se teško odlučuju za aktivno bavljenje politikom zbog obaveza prema obitelji, ali kada se za to odluče i dobiju priliku, iskoriste je u potpunosti i na najbolji mogući način. Svoj posao doživljavaju odgovorno i uspješne su u njemu. Da bi se bavile ovim poslom moramo imati bezuvjetnu podršku, prvenstveno obitelji, jer i dalje smo majke i supruge', kaže gradonačelnic Pakraca.

Ivčević: Na svim važnim funkcijama Komiže zaposlene su žene

Slijedi ju Tonka Ivčević koja je sa 61,19 posto građanske potpore osvojila svoj četvrti mandat gradonačelnice Komiže. Kao članica Glavnog odbora SDP-a i bivša kandidatkinja Kukuriku koalicije, Ivčević je prva u povijesti gradonačelnica Komiže, ali i prva žena na čelu grada u čitavoj Splitsko-dalmatinskoj županiji. Ova ekonomistica po struci povjerenje svojih građana zaradila je na projektima poput pomoći starijim osobama, uređenju vrtića, unaprjeđenju komunale infrastrukture. Ivčević kaže kako glavni cilj bio i ostao učiniti Komižu naprednijom i prepoznatljivijom.

'Rezultat je potvrda da jedino rad i pozitivna energija donose uspjeh, te da je naš trud da učinimo Komižu boljim i kvalitetnijim gradom za život prepoznat. Preda mnom je veliki izazov da završim razvojne projekte koje sam započela, ali i da ostvarim nove koje smo već aplicirali, ili ćemo aplicirati na natječaje za EU fondove. Svu svoju energiju i entuzijazam dati ću u tom smjeru i sigurna sam da ni ovaj put neću razočarati svoje sugrađane', kaže gradonačelnica.

Po pitanju žena u politici kaže kako sama nikada nije imala poteškoća, te posebno ističe svoju zajednicu koja je 'i po tome specifična jer su na svim funkcijama (direktorice i ravnateljice) žene'.

Spasiteljica Grada Supetra produžuje svoj mandat

SDP-ovka Ivana Marković produžila je svoj gradonačelnički mandat s potporom građana od 61,14 posto. Ova diplomirana ekonomistica i ovlašteni računovođa sjedanjem u gradonačelničku stolicu 2013. vratila je dugogodišnje dugove Grada Supetra, riješila sudske sporove i dovela gradu investicije vrijedne 25 milijuna kuna.

Pozitivni rezultati vidljivi su i na raznim projektima koje je do sada provodila poput infrastrukturalne komunalne obnove, otvaranje sportske dvorane i igrališta, projekata energetske obnove i zaštite okoliša. 'U proteklom mandatu smo odradili zaista ogroman posao, ostvarili velike povijesne što su naši birači i prepoznali. Naša kampanja je bila samo pozitiva te smo naglašavali projekte koje smo realizirali te smo ponudili kvalitetan program za naredno razdoblje koji će osigurati kontinuitet', rekla je Marković te poručila kako će joj glavni motiv za daljni rad biti upravo potpora građana i vijeća koju je dobila.

Svoj gradonačelničku funkciju nastavlja s već ustanovljenim Planom razvoja Grada Supetra. 'Očekujem dobivanje sufinanciranja za rekonstrukciju zgrade vrtića, konačnu potvrdu da smo dobili sredstva za sufinanciranje projekta Revitalizacije naselja Škrip, te za izgradnju komunalne infrastrukture u Jobovoj ulici. Prioritet će biti i izgradnja novog sportskog centra te zgrade DVD-a. Projekata ima puno samo ih kvalitetno treba pripremiti za sufinanciranje jer Grad Supetar nije u mogućnosti sam toliko velike investicije isfinancirati.'

Ženski HDZ u V. Toplicama, Malom Lošinju i Pleternici

Ivanu Marković slijedi Dragica Ratković, dosadašnja zamjenica gradonačelnika Varaždinskih Toplica te kandidatkinja HSLS-a i HDZ-a. Ova iskusna gospodarstvenica direktorica je novomarofske Lipe osvojila je 56,79 posto građanske potpore.

Nakon što je 2016. godine gradonačelnik Malog Lošinja Gari Capelli napustio svoju dužnost na mjesto ministra turizma, njegove obveze preuzela je HDZ-ovka Ana Kučić, koja je sada produžila svoj mandat s građanskom potporom od 50,79 posto.

Žensku kvotu iz 1. kruga zatvara Antonija Jozić, HDZ-ova kandidatkinja za gradonačelnicu Pleternice koja je na ovim izborima podržalo 50,69 posto građana. Jozić je nastavila svoj izborne uspjehe od 2013. godine kada je pobijedila tri muška protukandidata s potporom od 64 posto glasova te tako postigla i najbolji izborni rezultat za mjesto gradonačelnika u Slavoniji. (L.U.)

Deset najvećih preokreta koji su obilježili izbore 2013.

$
0
0

Najspektakularnija je bila pobjeda nezavisnog Ivana Kovačića u Omišu, koji je u 2. krug ušao s više od 27 postotnih poena zaostatka za tadašnjim gradonačelnikom Ivanom Škaričićem te ga uspio pobijediti

Za razliku od 70 gradonačelnika koji su, nakon pobjede u 1. krugu izbora, već lagano završili sa zahvalama i slavljem te se okrenuli svakodnevnim gradonačelničkim obvezama, za preostalih 58 napetost i kampanja uoči 2. kruga izbora ovih je dana na vrhuncu. I koliko god bilo neizvjesno hoće li Anka Mrak Taritaš u Zagrebu uspjeti srušiti Milana Bandića i hoće li Kerum ponovo osvojiti Split te tako uništiti planove HDZ-ovu Andri Krstuloviću Opari, najviše pažnje privlači najžešći okršaj ovih izbora – onaj u Metkoviću u kojem u se Katarina Ujdur brani od HDZ-ovog Davora Milana.

Svi navedeni u 2. krug ulaze sa određenom prednošću, no iskustvo i analiza rezultata s prošlih izbora jasno govore da je jedino što se uoči nedjeljnog drugog kruga može sa sigurnošću reći jest da - ništa nije gotovo dok stvarno nije gotovo. Na prošlim smo lokalnim izborima, naime, imali nekoliko dramatičnih preokreta u kojima su aktualne gradonačelnike ili favorite izbora pobijedili drugoplasirani izazivači koji su u 2. krug ušli i sa desetak i više posto glasova manje. 

Najspektakularnija je, tako, bila pobjeda nezavisnog Ivana Kovačića u Omišu, koji je u 2. krug ušao sa više od 27 postotnih poena zaostatka za tadašnjim gradonačelnikom Ivanom Škaričićem te ga uspio pobijediti. Super zanimljiv je i primjer Kutjeva u kojemu je, na izvanrednim izborima 2014. aktualni gradonačelnik Josip Budimir u 2. krug ušao sa zaostatkom od 12 postotnih poena, te je u 2. krugu uspio pobijediti vrlo tijesno, sa tek 27 glasova više. Na ovim izborima Budimir je već u 1. krugu ostvario treći najbolji rezultat u Hrvatskoj, čak 77,85 posto glasova birača.

Među najboljim rezultatima ovih izbora, peti najbolji u Hrvatskoj, postigla je Jasenka Auguštan Pentek, dosadašnja zamjenica gradonačelnika Zlatara Stanka Majdaka. Upravo je Majdak, koji se na ovim izborima kandidirao za zamjenika gradonačelnice Pentek, napravio jedan od najdramatičnijih zaokreta na prošlim izborima – u 2. krug je ušao sa 11 postotnih poena zaostatka za HDZ-ovim Želimirom Kurečićem, da bi ga u 2. krugu pobijedio sa čak 16 postotnih poena!

Situaciju je na sličan način preokrenuo i Vlado Klasan, sad već bivši gradonačelnik Novske. Na prošlim je izborima, nakon deset posto zaostatka u 1. krugu uspio pobijediti HDZ-ovog gradonačelnika Antuna Vidakovića sa sedam posto razlike. Na ovim izborima nije uspio dogurati do drugog kruga jer ga je HDZ-ov Marin Piletić pobijedio već u prvome, s čak 20 postotnih poena razlike.

Gotovo identičan put Klasanovom, na izborima 2013. imao je gradonačelnik Osijeka Ivan Vrkić koji je također iz zaostatka od deset postotnih poena u drugom krugu uspio pobijediti sa sedam posto prednosti. Za razliku od Klasana, Vrkić je na ovim izborima u 2. krug ušao sa prilično komotnom razlikom i prednosti od 20 postotnih poena ispred HDZ-ove Ivane Šojat. Sudeći po istraživanjima javnog mnijenja, ne treba se bojati da će se ovaj put dogoditi preokret na njegovu štetu.

    

Zanimljiv je i primjer Nove Gradiške, u kojoj je Vinko Grgić na izborima 2013. iz prvog u drugi krug prešao put od relativnog pobjednika do gubitnika izbora, da bi na prijevremenim izborima prošle godine pobijedio tek u drugom krugu. Svoju pobjedu i legitimitet na gradonačelničkoj poziciji utvrdio je na ovim izborima već u 1. krugu, osvojivši 62 posto glasova, i tako se plasirao u top deset gradonačelnika sa najvećim rastom potpore od izbora 2013. do ovih izbora.

  

Bivši gradonačelnik Požege Vedran Neferović, koji će u narednom mandatu biti zamjenik župana, na prošlim je izborima vrlo tijesnom pobjedom uspio srušiti dotadašnjeg gradonačelnika Zdravka Ronka, koji je u 2. krug ušao sa osam postotnih poena prednosti, a prvi čovjek Makarske Tonći Bilić u 2. je krugu uspio nadoknaditi zaostatak od četiri postotna poena te stekao još toliko prednosti ispred HDZ-ovog Marka Ožića Bebeka.

Jedna od uvjerljivijih pobjeda u 2. krugu prošlih izbora bila je i ona tadašnjeg HDSSB-ovca Zorana Kovača u Donjem Miholjcu. Kovač je u 2. krug ušao kao drugoplasirani, iza HDZ-ovog gradonačelnika Stjepana Viduke, te ga konačno pobijedio sa čak 15 postotnih poena prednosti, osvojivši 56,56 posto glasova.

Top deset najvećih preokreta prošlih izbora zaključujemo sa Siskom, u kojemu je aktualna gradonačelnica Kristina Ikić Baniček u 2. krug ušla sa četiri postotna poena zaostatka iza tadašnjeg gradonačelnika Dinka Pintarića, da bi ga u 2. krugu pobijedila sa više od pet postotnih poena razlike.

Ovi lokalni izbori već su višestruko nadmašili one iz 2013. po broju pobjeda u prvom krugu, kao i po snazi rezultata koje su ostvarili najbolje plasirani gradonačelnici, od kojih je čak osam ostvarilo preko 20 posto bolji rezultat nego na prošlim izborima. Hoće li se ovaj trend nastaviti, i hoće li izbori 2017. nadmašiti one iz 2013. i po broju iznenađujućih preokreta u 2. krugu, vidjet ćemo u nedjelju. (gradonačelnik.hr)


Grad Zabok apsolutni rekorder po ulaganju u zaštitu od požara

$
0
0

Zabok je u protekle tri godine obranu od požara izdvajao preko 20 posto godišnjeg proračuna, što je čak 840 kuna po stanovniku, gotovo 300 kuna više od drugoplasiranog Malog Lošinja. S obzirom da je požarima najviše ugrožena Dalmacija, zanimljivo je da je u vrhu liste gradova sa najvećim proračunskim izdvajanjem za vatrogastvo najmanje dalmatinskih gradova – u top deset gradova koji su u protekle tri godine najviše izdvojili za obranu od požara tek su tri – Benkovac, Ploče i Senj

Kastastrofalni požari koji ovih dana haraju Dalmacijom, a posebno onaj splitski koji je došao na nekoliko zgrada u prigradskim naseljima, ponovo su aktualizirali pitanje ulaganja u vatrogastvo i zaštitu od požara u Hrvatskoj. Državu i vlasti se proziva da kupuju MIG-ove umjesto kanadera, da se vatrogasci na požarišta voze u prastarim vozilima sa nedovoljnom i neadekvatnom opremom, a mediji i društvene mreže prepuni su ogorčenih napisa i primjera loših materijalnih i tehničkih uvjeta u kojima rade vatrogasci – od toga da su neki sami sebi plaćali put do splitskog požara do ovrhe za vodu koju su, dok su gasili splitski požar, dobili vatrogasci u Rogoznici...

Gradonačelnik.hr istražio je stoga koliko zaista jedinice lokalne samouprave, koje su po Zakonu odgovorne, ulažu u svoj vatrogasni sustav. Kao i uvijek, izvor su službeni podaci Ministarstva financija o izvršenju proračuna jedinica lokalne samouprave u kojima smo analizirali stavku 'usluge protupožarne zaštite' u razdoblju od 2014. do 2016. godine. Iz ovih podataka nije vidljivo koliko od ovih izdvajanja ide javnim vatrogasnim postrojbama (JVP), a koliko dobrovoljnim vatrogasnim društvima (DVD), kao niti koliko je za vatrogastvo uloženo preko tekućih i kapitalnih donacija.

RangGradŽupanijaProsječno izdvajanje za usluge protupožarne zaštite od 2014. do 2016.Prosječni rashodi od 2014. do 2016.Prosječno izdvajanje za usluge protupožarne zaštite kao % proračuna od 2014. do 2016.
1ZabokKrapinsko - zagorska županija7.559.73937.066.36820,40
2DaruvarBjelovarsko - bilogorska županija3.490.75524.863.31014,04
3BenkovacZadarska županija3.045.16323.655.00812,87
4ČazmaBjelovarsko - bilogorska županija2.326.01819.677.13411,82
5PločeDubrovačko - neretvanska županija2.363.61924.686.0369,57
6Ivanić GradZagrebačka županija4.522.78448.252.7439,37
7GarešnicaBjelovarsko - bilogorska županija1.937.71921.348.4129,08
8PleternicaPožeško - slavonska županija1.715.82619.855.3208,64
9SenjLičko - senjska županija2.506.86329.074.0798,62
10IlokVukovarsko - srijemska županija1.279.84514.999.6598,53

Službeni podaci tako govore da je u protekle tri godine većina gradova - njih 92, za protupožarnu zaštitu u prosjeku izdvajala manje od pet posto svog godišnjeg proračuna, a samo četiri su izdvajala preko deset posto proračuna. S obzirom da je požarima, što svjedočimo iz ljeta u ljeto, najviše ugrožena Dalmacija, zanimljivo je da je u vrhu liste gradova sa najvećim izdvajanjem za vatrogastvo najmanje dalmatinskih gradova – u top deset gradova koji su u protekle tri godine najviše izdvojili za obranu od požara tek su tri – Benkovac, Ploče i Senj.

Apsolutni rekorder i jedini hrvatski grad koji je za zaštitu od požara izdvajao preko 20 posto proračuna, točnije 20,40 posto jest, pak, grad Zabok. Zabok je tako za svoje vatrogastvo u protekle tri godine izdvajao čak šest posto više od drugoplasiranog Daruvara (14,04 posto), odnosno – kada se gleda per capita kriterij, čak 840 kuna po stanovniku, što je 300 kuna po stanovniku više od drugoplasiranog Malog Lošinja (559,33 kune), pa je vjerojatno riječ o nekom većem infrastrukturnom ulaganju.

Benkovac je, pak, sa prosječnim izdvajanjem od 12,87 posto proračuna, prvi dalmatinski grad u top deset onih koji su najviše izdvojili za vatrogastvo, a četvrta Čazma, sa 11,82 posto, zaključuje popis gradova koji su za vatrogastvo izdvojili preko 10 posto proračuna. Peti je, po visini izdvajanja, Grad Ploče (9,57 posto proračuna), a u top deset su još Ivanić Grad (9,37 posto), Garešnica (9,08 posto), Pleternica (8,64 posto), Senj (8,62 posto) i Ilok (8,53 posto).

Kada se gleda per capita kriterij, osim Zaboka top deset čine primorski gradovi – Mali Lošinj, Krk, Hvar, Biograd na Moru, Opatija, Buzet, Pazin, Senj i Novigrad. (gradonačelnik.hr)

Od županija najviše izdvojila Šibensko-kninska

Što se županija tiče, tek četiri su za obranu od požara izdvajale preko jedan posto proračuna, a najviše – prosječno 2,2 posto proračuna godišnje izdvajala je Šibensko-kninska županija. Na drugom je mjestu Zagrebačka sa 2,1 posto proračuna, potom Dubrovačko-neretvanska (1,6 posto), Splitsko-dalmatinska (jedan posto), te Karlovačka županija sa prosječnim izdvajanjem od 0,9 posto proračuna.

RangŽupanijaProsjek izdvajanja za usluge protupožarne zaštite od 2013.-2015.Prosjek ukupnih rashoda od 2013.-do 2015.Prosječno izdvajanje za usluge protupožarne zaštite kao postotak prosjeka u ukupnim rashodima od 2013.do 2016.
1Šibensko - kninska županija2.446.139,0 112.430.129,3 2,2
2Zagrebačka županija5.891.335,0 275.602.247,7 2,1
3Dubrovačko - neretvanska županija2.367.000,0 145.046.981,7 1,6
4Splitsko - dalmatinska županija4.244.312,3 415.466.036,0 1,0
5Karlovačka županija1.369.649,7 146.398.009,7 0,9

Pag jedini u Hrvatskoj za obrazovanje izdvojio preko 40 posto proračuna

$
0
0

Analiza izdvajanja gradova za obrazovanje u 2016. pokazuje da je ova godina, u usporedbi s ranijima, bila prilično sušna - većina gradova znatno je smanjila ulaganja i izdvajanja za ovaj resor, o čemu najbolje govori brojka od čak 100 gradova koji su za obrazovanje u 2016. izdvojili manje od deset posto proračuna. Više od 30 posto izdvojila su samo dva grada – Vrbovec i Pag, s tim da je Pag izdvojio čak 44,01 posto proračuna

Uoči lokalnih izbora gradonačelnik.hr objavio je niz velikih mandatnih analiza, među kojima i onu izdvajanja za obrazovanje. Utvrdili smo tada da je najviše gradova – njih 59, za vrtiće i škole, te udžbenike, stipendije i prijevoz učenicima i studentima u razdoblju od 2013.-2015. godine izdvojilo između 10 i 20 godišnjeg proračuna, da ih je čak 40 izdvojilo manje od deset posto proračuna, a samo četiri više od 30 posto. Prvak po izdvajanju u ove tri godine bila je, pak, Velika Gorica, sa prosječnim izdvajanjem od 31,81 posto godišnjeg proračuna za obrazovanje.

Nakon što je Ministarstvo financija objavilo službene podatke o izvršenjima lokalnih proračuna i za 2016. godinu, napravili smo novu analizu i ustanovili da je ova godina, u usporedbi s ranijima, bila prilično sušna za obrazovanje. Većina gradova znatno je smanjila ulaganja i izdvajanja za ovaj resor, o čemu najbolje govori brojka od čak 100 gradova koji su za obrazovanje u 2016. izdvojili manje od deset posto proračuna. Više od 30 posto izdvojila su samo dva grada – Vrbovec i Pag, s tim da je Pag izdvojio čak 44,01 posto proračuna i tako se nametnuo kao apsolutni rekorder za prošlu godinu. Visoko izdvajanje u 2016. itekako je podiglo trogodišnji prosjek izdvajanja za obrazovanje Grada Paga – na 27,91 posto, te ga lansiralo na drugo mjesto top deset gradova sa najvećim ulaganjem u obrazovanje u razdoblju od 2014.-2016., te prvo mjesto kada se gleda per capita kriterij (izdvajali su prosječno 2.011 kuna po stanovniku).

Investirali su naime u novi vrtić i tako osigurali dodatnih stotinjak mjesta, a novi gradonačelnik Ante Fabijanić kaže kako planiraju zadržati, a sukladno mogućnostima, i podignuti razinu izdvajanja za obrazovanje. 'Sa ciljem podizanja kvalitete života na otoku i smanjivanja nezaposlenosti smatramo da je nužno sustavno provođenje mjera poticanja obrazovanja i cjeloživotnog učenja naših građana', ističe Fabijanić.

Kralj: Od iduće godine besplatni udžbenici u Vrbovcu

U trogodišnjem razdoblju, od 2014. do 2016. godine, prošla je godina drastično utjecala na srozavanje prosjeka, pa imamo 58 gradova koji su za obrazovanje izdvojili manje od 10 posto proračuna, i samo jedan koji je izdvojio više od 30 posto.

Grad Vrbovec tako je, po ovim podacima, prvak jer su za obrazovanje izdvajali u prosjeku 31,23 posto proračuna. No, novi gradonačelnik Denis Kralj objašnjava kako to ustvari i nisu izdvajanja Grada, već je riječ o transferu državnih sredstava usmjerenih za plaće i troškove zaposlenih u dvije vrbovečke osnovne škole. Vrbovec je, naime, jedan od rijetkih malih gradova u županiji koji je i osnovač svojih osnovnih škola, u ostalima su to županije, pa sredstva koje dobivaju od države za plaće i troškove zaposlenih čine veliki udio u proračunu. Grad je, pak, prošle godine, a tako će i ubuduće, školama uplaćivao po sto tisuća kuna za različite potrepštine (papuče, atlase, pribor i slično), a o kojima će odlučivati sami ranatelji. Također, novi gradonačelnik najavljuje i da će od iduće godine grad osiguravati besplatne udžbenike za sve osnovnoškolce. Za ovu investiciju se nisu odlučili već ove godine jer se udžbenici mijenjaju, pa nije bilo smisla kupovati udžbenike koji već iduće godine neće biti u upotrebi, kaže Kralj.

Zurovec: Cilj nam je biti broj 1 po ulaganju u obrazovanje

Nakon Vrbovca i Paga, na trećem mjestu po izdvajanju za obrazovanje u zadnje tri godine Velika Gorica sa 25,98 posto, četvrti je Čakovec– 25,61 posto, a peti je Grad Kaštela sa izdvajanjem od 24,33 posto. U top deset su još Sveta Nedelja– 24,19 posto, Dugo Selo– 23,05 posto, Kastav– 22,44 posto, Koprivnica 22,01 posto i Umag– 21,21 posto prosječnih godišnjih izdvajanja.

Novi gradonačelnik Svete Nedelje Dario Zurovec poručuje kako će se politika prema školstvu, uz postojeću koja je na solidnoj razini, još znatno unaprijediti i poboljšati. 'U cilju nam je daljnja obnova škola, proširenje POŠ Strmec, poboljšavanje uvjeta u istima (omogućavanje produženog boravka, opremanje škole) te obnova pristupne infrastrukture poput cesta i nogostupa kako bi djeca bila sigurnija', navodi Zurovec i zaključuje kako školstvo možda je zanemareno u nekim sredinama, 'no nama je u cilju da ne budemo šesti nego broj jedan u što kraćem narednom razdoblju'.

Jakšić: U škole uvodimo robotiku i šah

Gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić kaže kako su ovi rezultati rezultat ulaganja i investiranja u budućnost grada, koja se temelji na obrazovanju.

'Cilj nam je biti grad mladih jer samo na taj način možemo pratiti i odgovoriti gospodarskim trendovima koji su pred nama. U skladu s tim ciljem i dalje planiramo subvencionirati udžbenike za naše osnovce, nastavljamo i s projektom besplatnih bilježnica i to u pojačanoj mjeri, naime ove godine osiguran je veći broj bilježnica za svu djecu, također svi naši studenti i dalje će primati stipendije. Ono na čemu sada radimo je i osmišljavanja modela poticanja naših učenika u srednjim školama i to kroz poticanje izvrsnosti kao i deficitarnih zanimanja', ističe Jakšić.

Dodaje kako ga, međutim, žalosti što ova Vlada i dalje nema jasno definiranu obrazovnu politiku i što nije ozbiljno pristupila reformi obrazovnog sustava. 'Upravo zato zadatak je na nama da nastojimo koliko god je to moguće raditi mini reforme i nove programe na lokalnim razinama. Od jeseni će tako u svim koprivničkim osnovnim školama robotika biti izvannastavna aktivnost, a cilj nam je da i šah uvedemo u škole. Također od jeseni počinjemo provoditi projekt u školama kojim ćemo poticati i naše nadarene učenike. Zadatak nam je da našoj djeci omogućimo kvalitetno obrazovanje i jednake prilike kako bi svi imali iste početne mogućnosti da razvijaju svoja znanja i vještine', kaže gradonačelnik Koprivnice.

Bassanese: Umag je primjer - izdvajamo više od državnog i europskog prosjeka

Umag je, pak, po podacima Ministarstva financija na drugom mjestu kada se gleda per capita kriterij, u tri godine su izdvajali prosječno godišnje 1.819 kuna po stanovniku za obrazovanje. Iz gradske uprave ističu, međutim, kako ovi podaci nisu potpuni, te da su njihova ulaganja znatno veća.

Gradonačelnik Vili Bassanese tako navodi kako je samo u prošloj godini Grad Umag za obrazovanje izdvojio gotovo 57 milijuna kuna, odnosno 37 posto godišnjeg proračuna, što je daleko iznad državnog i europskog prosjeka i čini Umag gradom primjerom.

'Odgovornost prema zajednici, stvaranje uvjeta za razvoj, socijalna osjetljivost, a posebno briga o djeci, vrijednosti su koje obilježavaju naše projekte i investicije u okviru odgoja i obrazovanja. Vođeni tim principima te svjesni da je obrazovanje jedini zalog za održivu budućnost i demografsku obnovu, 2010. godine pokrenuli smo projekt „Umag-grad djece 2010.-2020.“ ne bi li osigurali najbolje odgojno-obrazovne uvjete i standarde za naše najmlađe sugrađane. Projekt, koji obuhvaća izgradnju novih i/ili rekonstrukciju svih 18 zgrada umaških predškolskih i školskih zgrada, kao i uređenje igrališta i parkova, nad standardno osigurava najkvalitetnije uvjete u okviru odgojno-obrazovnog procesa, od vrtića do fakulteta', ističe gradonačelnik i navodi kako je Grad Umag u posljednje tri godine za obrazovanje izdvojio gotovo 112 milijuna kuna.

'Umag je jedini Grad u Hrvatskoj koji pruža uslugu besplatnog vrtića za svu djecu (njih 605), bez liste čekanja i s pedagoškim standardom od 1 odgajateljice na 8 djece, u prosjeku. Projekt ujedno osigurava i naknadu za novorođeno dijete, besplatne udžbenike za sve učenike (njih 1000) te besplatan prijevoz za sve učenike osnovne škole. Grad sufinancira produženi boravak u osnovnim školama, topli obrok, financira prijevoz za učenike srednjih škola, kao i potpore za učenike, stipendije za studente, nagrade za izvrsne učenike te mjesečne potpore za učenike slabijeg imovinskog statusa. U Umagu stvaramo sustav kako bi naši sugrađani mogli odrastati, obrazovati se, raditi i ostati živjeti u Umagu, gradu jednakih mogućnosti za sve', ističe gradonačelnik Bassanese.

Jurjako: Cilj nam je natprosječni standard

Na trećem mjestu po per capita izdvajanju je Grad Zagreb– 1.469 kuna, potom su tu Vis– 1.449, Pazin– 1.251, Novigrad– 1.249, Cres– 1.084, Velika Gorica– 1.059, Krk– 1.017, te Čakovec– 1.014 kuna po stanovniku.

Gradonačelnik Cresa Kristijan Jurjako ističe kako je ulaganje u obrazovanje mladih na otocima jako važno kako bi toj djeci i mladima omogućili jednak standard školovanja kao i na kopnu. 'No, mi se ne zadovoljavano time i ciljevi su nam nadprosječni standard. Pa tako smo i u 2016. godini nastavili sa upisom sve djece u jaslice i vrtić, a djeci sa sela sufinanciramo putne troškove prijevoza do vrtića. Osnovnoj školi koja je županijska ustanova sufinanciramo razne nadstandardne projekte i aktivnosti. Škola je jedna od najmodernije opremljenih u Hrvatskoj. Sve su učionice opremljene pametnim pločama a
profesori laptopima. U 2016. uvedeni su e-dnevnici i tableti za upravljanjem sustavom e-dnevnika, škola je među prvim u Hrvatskoj uvela robotiku u svoje aktivnosti a na svom krovu proizvode električnu energiju putem solarnih panela. Također, kako bi zadovoljili potrebe djece od jeseni u školi starta program produženog boravka kojeg će financirati Grad Cres', navodi Jurako. Dodaje kako su njihov dječji vrtić Girice i Osnovna škola Frane Petrića osposobljeni i za rad sa djecom sa posebnim potrebama. Također, navodi, Grad Cres sufinancira nadstandardne programe i u Creskoj gimnaziji a svi srednjoškolcima koji se školuju van otoka i svi studenti koji žele dobivaju stipendiju i plaćene putne troškove.

Beljak: Nema štednje kada je obrazovanje u pitanju

Kad analiziramo samo izdvajanja u 2016. godini, apsolutni rekorder je, kao što smo već naveli, Pag– 44,01 posto. Na drugom je mjestu Vrbovec sa 33,97 posto, treći je Kastav – 28,52 posto, potom Čakovec – 28,30, Umag – 24,81, Kaštela – 20,98, Sveti Ivan Zelina – 20,04, Pakrac – 18,55, Daruvar – 18,43, te Vrgorac sa 1791 posto izdvojenih za obrazovanje. Gledajući izdvajanje po stanovniku, prvi je opet Pag sa čak 4.727 kuna, Umag je drugi sa 2.479 kuna, a potom idu Kastav – 1.476, Novigrad – 1.339, Čakovec – 1.265, Vrbovec – 712, Vodnjan 659, Kaštela – 555, Samobor – 539, te Novi Vinodolski sa 503 kune po stanovniku izdvojene za obrazovanje.

Gradonačelnik Samobora Krešo Beljak ističe kako se Grad Samobor opredijelio razvijati kao grad po mjeri čovjeka, i zato neprekidno ulažu u poboljšanje kvalitete života građana, osobito djece, a kada je riječ o obrazovanju tu nema mjesta štednji.

'Najviše sredstava u 2016. godini utrošeno je u izgradnju nove dvorane kod OŠ Samobor te za besplatne udžbenike koji su po prvi puta dočekali sve učenike na školskim klupama. Znatna sredstva izdvajaju se također za prijevoz učenika i studenata, stipendiranje i obnovu zgrada odgojno – obrazovnih ustanova. Sufinancira se i produženi boravak, prehrana, izvannastavne aktivnosti učenika i slično, a uz pomoć EU sredstava omogućili smo pomoćnike u nastavi za učenike kojima je pomoć potrebna', ističe Beljak. Navodi kako je, primjerice, za izgradnju i opremanje sportske dvorane u OŠ Samobor uloženo 4.225.000 kuna, za nabavu udžbenika za sve učenike osnovnih škola 2.433.168 kuna, za prijevoz učenika osnovnih škola 3.698.633 kuna, za prijevoz učenika srednjih škola i studenata 1.674.622 kuna, te za stipendiranje učenika i studenata 493.833 kuna.

Redni brojCityBroj stanovnika 2011KategorijaObrazovanje 2014Obrazovanje 2015Obrazovanje 2016Prosječna izdvajanja za obrazovanje 2014-2016Prosječni Ukupni rashodi 2014-2016Prosječni udio izdvajanja za obrazovanje u ukupnim rashodima 2014-2016
1Vrbovec14.797Srednji grad10.062.9159.502.14810.532.46310.032.50932.125.85831,23%
2Pag3.846Mali grad1.824.6663.196.63418.179.6487.733.64927.707.04527,91%
3Velika Gorica63.517Veliki grad69.874.920117.852.36213.974.08967.233.790258.759.95525,98%
4Čakovec27.104Srednji grad26.331.72221.861.57834.277.18527.490.162107.352.89325,61%
5Kaštela38.667Srednji grad23.309.82130.498.01821.478.27825.095.372103.125.28424,33%
6Sveta Nedjelja18.059Srednji grad27.946.07616.280.8197.875.64117.367.51271.805.33424,19%
7Dugo Selo17.466Srednji grad12.233.71010.666.2364.531.1029.143.68339.668.07323,05%
8Kastav10.440Srednji grad5.122.6235.112.56715.414.3018.549.83038.108.24022,44%
9Koprivnica30.854Srednji grad45.853.12127.906.9897.957.44427.239.185123.737.26422,01%
10Umag13.467Srednji grad19.205.37220.889.18733.387.30824.493.956115.472.81521,21%

Redni brojCityBroj stanovnika 2011KategorijaObrazovanje 2014Obrazovanje 2015Obrazovanje 2016Prosječna izdvajanja za obrazovanje 2014-2016Prosječni Ukupni rashodi 2014-2016Prosječna izdvajanja za obrazovanje po stanovniku 2014-2016
1Pag3.846Mali grad1.824.6663.196.63418.179.6487.733.64927.707.0452.011
2Umag13.467Srednji grad19.205.37220.889.18733.387.30824.493.956115.472.8151.819
3Grad Zagreb790.017Veliki grad1.651.154.0801.461.230.457370.353.8191.160.912.7856.803.958.8171.469
4Vis1.934Mali grad7.059.5641.098.474247.5002.801.84616.249.4751.449
5Pazin8.638Mali grad14.295.16014.001.1284.134.14810.810.14556.507.6141.251
6Novigrad Istarski4.345Mali grad4.915.9965.551.4835.819.0765.428.85239.893.1811.249
7Cres2.879Mali grad2.968.9285.041.9981.353.3863.121.43725.881.4761.084
8Velika Gorica63.517Veliki grad69.874.920117.852.36213.974.08967.233.790258.759.9551.059
9Krk6.281Mali grad11.320.2106.158.1931.680.4766.386.29355.186.1741.017
10Čakovec27.104Srednji grad26.331.72221.861.57834.277.18527.490.162107.352.8931.014

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaObrazovanje 2016UKUPNI RASHODI 2016Udio izdvajanja za obrazovanje u ukupnim rashodima
1PagZadarska županija3.846Mali grad18.179.64841.305.11144,01%
2VrbovecZagrebačka županija14.797Srednji grad10.532.46331.009.38233,97%
3KastavPrimorsko - goranska županija10.440Srednji grad15.414.30154.049.63628,52%
4ČakovecMeđimurska županija27.104Srednji grad34.277.185121.138.62028,30%
5UmagIstarska županija13.467Srednji grad33.387.308134.581.82224,81%
6KaštelaSplitsko - dalmatinska županija38.667Srednji grad21.478.278102.370.95320,98%
7Sveti Ivan ZelinaZagrebačka županija15.959Srednji grad6.676.41233.315.53120,04%
8PakracPožeško - slavonska županija8.460Mali grad3.525.36119.004.73918,55%
9DaruvarBjelovarsko - bilogorska županija11.633Srednji grad4.373.70223.736.78118,43%
10VrgoracSplitsko - dalmatinska županija6.572Mali grad2.722.92015.199.90917,91%

(gradonačelnik.hr)

Pula jedina za poduzetnike izdvojila preko tri posto proračuna

$
0
0

Pula je prva je i kada se gleda pro capita kriterij, za poticaje poduzetnicima izdvojili su 154 kune po stanovniku, 30 kuna više od drugoplasiranog Buzeta (126 kuna po stanovniku)

U velikoj mandatnoj analizi izdvajanja gradova za poduzetnike koju smo objavili uoči lokalnih izbora pokazalo se da su za poticaje poduzetnicima u razdoblju od 2013.-2015. najviše izdvajali mali i srednji gradovi, te da je samo pet gradova za ovu svrhu iz proračuna izdvojilo preko dva posto sredstava. Nakon što je Ministarstvo financija izašlo sa službenim podacima o izvršenju lokalnih proračuna za 2016. godinu, istražili smo kakva je situacija sa subvencijama poduzetnicima bila u prošloj godini, te ustanovili da se, gledajući generalno, nešto i popravila. Više od dva posto proračuna za subvencije poduzetnicima u prošloj je godini, tako, izdvojilo dvostruko više gradova – njih deset, a najviše je izdvojila Pula, jedini veliki grad u top deset onih koji su najviše pomogli svojim poduzetnicima, te jedini grad s izdvajanjem većim od tri posto. Pula je prva i kada se gleda pro capita kriterij, za poticaje poduzetnicima izdvojili su 154 kune po stanovniku, 30 kuna više od drugoplasiranog Buzeta (126 kuna po stanovniku).

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaSubvencije obrtnicima, trgovačkim društvima, kreditnim i ostalim financijskim institucijama izvan javnog sektora za 2016UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016% SUBVENCIJE U UKUPNIM RASHODIMA I IZDACIMA ZA 2016
1PulaIstarska županija57.460Veliki grad8.866.034289.073.6393,07%
2VrbovskoPrimorsko - goranska županija5.076Mali grad443.98215.918.0552,79%
3ČabarPrimorsko - goranska županija3.770Mali grad312.00011.331.7532,75%
4OroslavjeKrapinsko - zagorska županija6.138Mali grad347.92113.104.5992,65%
5ŠibenikŠibensko - kninska županija46.332Srednji grad4.260.954169.377.4802,52%
6ValpovoOsiječko - baranjska županija11.563Srednji grad562.06223.550.6062,39%
7ObrovacZadarska županija4.323Mali grad420.08018.457.1762,28%
8VukovarVukovarsko - srijemska županija27.683Srednji grad3.296.021146.975.5702,24%
9BuzetIstarska županija6.133Mali grad769.85634.450.8142,23%
10NovskaSisačko - moslvačka županija13.518Srednji grad817.73538.284.0422,14%

Miletić: Nije slučajno što smo prvi, činimo sve kako bi olakšali poduzetnicima

Gradonačelnik Pule Boris Miletić kaže kako nije slučajno to što je Pula danas prvi grad u Hrvatskoj po broju poduzetnika i prvi grad kad je riječ o davanjima za poduzetnike, već je to rezultat kontinuiranog, dugogodišnjeg rada i ulaganja Grada u razvoj poduzetništva.

'Kao Grad, činimo apsolutno sve kako bismo stvorili pozitivnu i poticajnu poduzetničku klimu, a s druge strane našim poduzetnicima olakšali poslovanje. Naime, Grad Pula provodi brojne poticajne mjere te je osigurao olakšice za razvoj gospodarskog i poduzetničkog sektora, poput manjih komunalnih doprinosa i subvencioniranja kamata za odobrene kredite. Kako bi se poduzetnici brže i lakše razvili, Grad Pula nudi potpore za novoosnovane tvrtke, poput poticaja za zapošljavanje i samozapošljavanje. Sufinanciramo i nabavku nove opreme i uvođenje inovacija u proizvodnju, ulaganje u standarde kvalitete, kao i potpore za pripremu kandidiranja EU projekata i nastupa na međunarodnim sajmovima. Financiramo i organizaciju manifestacije seminarsko-edukativnog tipa, sufinanciramo razne sajmove na kojima se poduzetnici imaju priliku istaknuti, a dajemo i potpore iz programa podrške poljoprivredi i ruralnom razvoju. Pored toga tu je i naša Istarska razvojna agencija koja pomaže poduzetnicima putem poduzetničkog inkubatora kroz koji je dosad prošlo već 50-ak start-up poduzeća, povoljnih poduzetničkih kredita, EU projekata i slično pa je tako samo u proteklom periodu za naše poduzetnike, kroz razne programe, mjere i EU projekte Grada Pule i Istarske razvojne agencije plasirano preko 528 milijuna kuna', kaže Miletić. Ističe i da je urbano područje Pule u sklopu ITU mehanizma Europske unije osiguralo bespovratnih 229 milijuna kuna koji će dodatno utjecati na društvenu, socijalnu i kulturnu dimenziju cijelog Grada. Jedan od deset strateških projekata za koje su osigurali bespovratno financiranje je i „Co-Working Pula“ s ciljem povećanja podrške pokretanju razvoja poduzetničkog poslovanja.

'Pula je danas među najpoželjnijim gradovima za život i poslovanje u Hrvatskoj, nalazimo se među 100 najodrživijih destinacija svijeta, iz godine u godinu rušimo rekorde noćenja i posjećenosti, a pri tom je Istra jedina regija s pozitivnim migracijskim saldom. Sve navedeno, uz povećanu poduzetničku aktivnost kojoj svjedočimo, najbolji su pokazatelji da smo na dobrom putu koji dugoročno svim našim stanovnicima donosi još bolju kvalitetu života u Puli', zaključio je Miletić.

Komiža ima najveći trogodišnji prosjek

Analizirajući prosjek izdvajanja za subvencije poduzetnicima u posljednje tri godine, od 2014. -2016. godine, vidimo da je na prvom mjestu, sa najvećim prosjekom izdvajanja, i dalje Grad Komiža, sa 3,44 posto proračuna. Ovako visoki prosjek Komiža ima zbog izuzetno visokih izdvajanja u 2014. godini, kada je, objašnjava gradonačelnica Tonka Ivčević Grad subvencionirao prijevoz putnika od Komiže do otočića Biševo. U 2015. godini su, osim navedene subvencije, davali poticaje i poljoprivrednicima za sadnju loze, maslina i agruma. Od ove, pak, godine, uveli su i dvije nove mjere nove dvije mjere - za poticanje zapošljavanja i poticaje za početak obavljanja registrirane djelatnosti, za što je u proračunu planirano 100.000,00 kn, navodi gradonačelnica Ivčević.

Burić: Kontinuirano ulažemo u poduzetnike

Na drugom je mjestu, iza Pule, grad Vrbovsko, sa izdvajanjem od 2,79 posto proračuna, potom Čabar– 2,75 posto, Oroslavje– 2,65, te Šibenik koji je izdvojio 2,52 posto proračuna.

Gradonačelnik Šibenika Željko Burić ističe kako se šibensko gospodarstvo oslanja na malo i srednje poduzetništvo, a ključnu ulogu u tome preuzela je Poduzetnička zona Podi u koju Grad kontinuirano ulaže.

'Riječ je o prostorno najvećoj zoni u Hrvatskoj, čije je osnivanje potaknulo razvoj proizvodnih djelatnosti na području Šibenika i županije. Trenutno na zoni Podi djeluje 35 tvrtki, a tijekom 2016. godine gradnju svojih pogona započele su tvrtke Industrius, IDS, Hidraulika Kurelja, DM-Inox te Kless d.o.o. Samo tvrtka Industrius na Podima planira zaposliti 80 radnika, u Hidraulici Kurelja otvara se još 20-ak radnih mjesta te IDS-u koji će u svojim pogonima za izradu dijelova za termoelektrane zaposliti još 50 ljudi. Zona Podi usredotočena je na proizvodnju kao impuls našeg gospodarskog zamaha i s ciljem privlačenja upravo takvih ulagača, Grad Šibenik sustavno ulaže u infrastrukturu zone', ističe Burić.

Dodaje kako osim ulaganja u Poduzetničku zonu Podi, Grad Šibenik kroz djelovanje svog Upravnog odjela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj provodi inovativnu politiku privlačenja poduzetnika, posebice mladih. U uređenim prostorima Urbanog inkubatora i Urbanog centra u gradskoj jezgri poduzetnici s područja kreativnih industrija i naprednih tehnologija mogu razvijati svoje poslovanje te informirati se o poduzetničkim mogućnostima. Također, u Šibeniku je osnovana udruga StartUp Šibenik koja pomaže inovativnim mladim ljudima da osnuju svoje tvrtke. Grad Šibenik svoj proaktivni pristup poticanju rasta i razvoja malih i srednjih poduzeća nastavlja i kroz projekt uspostave Centra za nove tehnologije i poduzetništvo „Trokut“ za koji smo uspješno povukli 20 milijuna kuna bespovratnih sredstava Europske unije.

U top deset su još Valpovo, Obrovac, Vukovar, Buzet i Novska.

Kada se, pak, analizira po per capita kriteriju, u top deset su još Vukovar, Vis, Obrovac, Šibenik, Vrbovsko, Čabar, Labin i Novalja.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaSubvencije obrtnicima, trgovačkim društvima, kreditnim i ostalim financijskim institucijama izvan javnog sektora za 2016UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016SUBVENCIJE PO STANOVNIKU ZA 2016
1PulaIstarska županija57.460Veliki grad8.866.034289.073.639154
2BuzetIstarska županija6.133Mali grad769.85634.450.814126
3VukovarVukovarsko - srijemska županija27.683Srednji grad3.296.021146.975.570119
4VisSplitsko - dalmatinska županija1.934Mali grad200.00015.876.064103
5ObrovacZadarska županija4.323Mali grad420.08018.457.17697
6ŠibenikŠibensko - kninska županija46.332Srednji grad4.260.954169.377.48092
7VrbovskoPrimorsko - goranska županija5.076Mali grad443.98215.918.05587
8ČabarPrimorsko - goranska županija3.770Mali grad312.00011.331.75383
9LabinIstarska županija11.642Srednji grad802.22967.044.46069
10NovaljaLičko - senjska županija3.663Mali grad239.50047.113.17065

(gradonačelnik.hr)

Od županija najviše poduzetnicima pomogla Splitsko-dalmatinska

Što se županija tiče, na prvom je mjestu Splitsko-dalmatinska županija, sa izdvojenih 3,57 posto proračuna za poticaje poduzetnicima. Druga je Sisačko-moslavačka – 3,08 posto, potom Krapinsko-zagorska – 3,06 posto, Zagrebačka – 2,90 posto i Brodsko-posavska – 2,59 posto.

Redni brojŽupanijaBroj stanovnika 2011Subvencije obrtnicima, trgovačkim društvima, kreditnim i ostalim financijskim institucijama izvan javnog sektora za 2016UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016% SUBVENCIJE U UKUPNIM RASHODIMA I IZDACIMA ZA 2016
1Splitsko - dalmatinska županija454.79815.090.318423.017.5363,57%
2Sisačko - moslavačka županija172.4397.457.223242.196.2513,08%
3Krapinsko - zagorska županija132.8924.859.470158.785.5893,06%
4Zagrebačka županija317.6068.207.414283.138.8122,90%
5Brodsko - posavska županija158.5753.435.563132.796.6342,59%

Kada se gleda izdvajanje općina za subvencije poduzetnicima, u oči upadaju izrazito veliki postotci, odnosno udjeli u proračunu, u prvih deset općina. Dok imamo tek jedan grad i tri županije sa izdvajanjem većim od tri posto, općina je čak 14, od čega je pet premašilo čak brojku od deset posto, a rekorder – Općina Dubravica, čak i 20 posto. Izdvojili su, naime, čak 22,33 posto za subvencije poduzetnicima u 2016. godini.

Redni brojOpćinaŽupanijaBroj stanovnika 2011Subvencije obrtnicima, trgovačkim društvima, kreditnim i ostalim financijskim institucijama izvan javnog sektora za 2016UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016% SUBVENCIJE U UKUPNIM RASHODIMA I IZDACIMA ZA 2016
1DubravicaZagrebačka županija1.437718.7813.218.91422,33%
2PićanIstarska županija1.8271.460.2458.531.07517,12%
3SelnicaMeđimurska županija2.991729.8124.982.30514,65%
4KalinovacKoprivničko - križevačka županija1.597915.9788.450.79310,84%
5KijevoŠibensko - kninska županija417247.6002.343.76910,56%
6Brodski StupnikBrodsko - posavska županija3.036480.8174.950.7069,71%
7ŠoltaSplitsko - dalmatinska županija1.7001.399.49515.663.7418,93%
8ErnestinovoOsiječko - baranjska županija2.189289.5005.381.9535,38%
9AntunovacOsiječko - baranjska županija3.703609.13612.892.5304,72%
10BarilovićKarlovačka županija2.990348.6458.333.1914,18%

Ludbreg rekorder – povukli 3.068 kuna po stanovniku iz EU-a

$
0
0

Kad gledamo ukupnu raspodjelu EU sredstava po gradovima, najviše je u prošloj godini povukao Grad Zadar – 12,76 post. Grad Zadar je dosada realizirao projekte vrijedne više od 70 milijuna kuna, a trenutno provodi 20 EU projekata, ukupne vrijednosti preko 90 milijuna kuna

Prije dva mjeseca objavili smo veliku analizu korištenja EU fondova u tri godine mandata lokalnih vlasti, od 2013.-2015., koja je pokazala da gradovi još uvijek u dovoljnoj mjeri ne koriste mogućnosti koje im pruža članstvo Hrvatske u EU. Jer, pored određenog broja vrlo uspješnih gradova koji su sredstvima EU-a u ovom razdoblju realizirali milijunske projekte, čak 58 ih u tom razdoblju samostalno nije povuklo niti kune iz EU fondova. Nakon što je Ministarstvo financija objavilo podatke o izvršenju lokalnih proračuna za 2016., provjerili smo kakva je situacija sa korištenjem EU fondova i jesu li gradovi u posljednjoj godini mandata prošle vlasti ipak napravili pomak naprijed. Ustanovili smo, međutim, da je situacija čak i lošija nego prethodnih godina. Lani, pokazuju ovi podaci, niti kune EU sredstava nije povuklo gotovo polovica gradova, njih 63. Ovdje, naravno, moramo napomenuti da to što gradovi samostalno nisu iskoristili niti lipe iz EU fondova ne znači to nisu uspjela neka njihova poduzeća ili institucije, ali to se iz ovih podataka ne vidi.

Bilić: Investicije vrijedne 32 milijuna kuna

No, s druge strane, u odnosu na ranije godine, značajno se popravio prosjek iskorištenih sredstava, odnosno cifre koje su gradovi uspjeli realizirati. U trogodišnjem razdoblju od 2013-2015. najveći godišnji prosjek iskorištenih EU sredstava imao je Senj – 626,88 kuna po stanovniku, dok je najuspješniji po ovom kriteriju lani bio Ludbreg, koji je iz EU fondova uspio povući čak čak 3.068 kuna po stanovniku.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaDirektne pomoći od EU u 2016Indirektne pomoći od EU za 2016Ukupno pomoći od EU za 2016Pomoći EU po stanovniku za 2016
1LudbregVaraždinska županija8.478Mali grad026.010.28926.010.2893068
2KriževciKoprivničko - križevačka županija21.122Srednji grad2.820.70728.314.90931.135.6161474
3Grubišno PoljeBjelovarsko - bilogorska županija6.478Mali grad07.295.4577.295.4571126
4Mursko SredišćeMeđimurska županija6.307Mali grad04.762.3054.762.305755
5VinkovciVukovarsko - srijemska županija35.312Srednji grad26.045.759026.045.759738
6UmagIstarska županija13.467Srednji grad09.791.7389.791.738727
7BujeIstarska županija5.182Mali grad03.655.3203.655.320705
8ČabarPrimorsko - goranska županija3.770Mali grad2.634.73502.634.735699
9OzaljKarlovačka županija6.817Mali grad04.296.2384.296.238630
10Beli ManastirOsiječko - baranjska županija10.068Srednji grad06.170.3226.170.322613

Gradonačelnik Dubravko Bilić kaže nam kako su u posljednje četiri godine realizirani EU projekti u grad doveli investicije vrijednosti 32 milijuna kuna isključivo europskog novca, a među najvećim projektima navodi sanaciju nekadašnjeg odlagališta otpada Meka.

Gradonačelnik Bilić i zamjenica Renata Potočnik

'No, ne stajemo tu i već sada imamo odobrenih šest projekata vrijednih narednih 48 milijuna kuna, a realizacija projekata počinje u rujnu. Za nas je posebno važan projekt arheološkog parka koji je vrijedan 16 milijuna kuna. Taj projekt znači preobrazbu samog središta grada i povećanje turističkih kapaciteta. Tu je i nekolicina drugih projekata koji su prijavljeni u vrijednosti od 15 milijuna kuna dok za određen broj projekata nema povratne informacije s državne razine i ne zna se što je s njima', ističe Bilić. Dodaje kako se ne vode samo za "velikim" projektima, već su im bitni i oni koji poboljšavaju svakodnevni život, primjerice umirovljenika, pa tako provode projekte poput "Živimo zajedno, starimo kvalitetno", "Integrativan Ludbreg" i sl.

'Riječ je o projektima koji su financirani s iznosima između 20 i 40 tisuća kuna, ali aktivnosti koje se u sklopu njih održavaju od velikog su značaja u svakodnevici naših sugrađana. Projekte radimo vlastitim gradskim snagama, znamo što želimo, poznajemo naš grad i njegove stanovnike, a prepoznali smo i ulogu projekata u poboljšanju standarda', ističe Bilić.

Rajn: Najznačajniji projekt - Razvojni centar i tehnološki park Križevci

Nakon Ludbrega, najviše su po stanovniku iz EU fondova povukli u Križevcima – 1.474 kune, potom Grubišnom Polju – 1.126 kuna, Murskom Središću – 755 kuna, te Vinkovcima – 738 kuna.

Novi gradonačelnik Križevaca Mario Rajn objašnjava kako Grad Križevci već nekoliko godina uspješno povlači sredstva iz EU fondova, a upravo 2016. je realiziran najveći projekt – Razvojni centar i tehnološki park Križevci, vrijedan 37,881 milijun kuna, od čega je EU sufinancirala 33,6 milijuna.

Razvojni centar i tehnološki park Križevci

'Cilj ovog projekta je bio izgraditi poduzetničku infrastrukturu namijenjenu malim i srednjim poduzetnicima, a koji po subvencioniranoj cijeni mogu koristiti uredske, izložbeno-prodajne i proizvodne prostore. U ovom trenutku u Razvojnom centru i tehnološkom parku su 22 korisnika, a uskoro će ih doći još nekoliko', kaže Rajn i navodi i ostale EU projekte - BA Biking kojim je izgrađeno i uređeno 3,9 kilometara biciklističkih staza, uređeno parkiralište površine preko 2.000 kvadratnih metara, vidikovac i četiri odmorišta za bicikliste, projekt "Pomozimo jedni drugima" kojim su osigurani pomoćnici u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju, a sredstva su dobivena i za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu Osnovne škole "Vladimir Nazor" Križevci.

'Naravno da ovdje ne stajemo, već aktivno pripremamo nove projekte, a sve u cilju poboljšanja kvalitete života građana Grada Križevaca', zaključuje novi gradonačelnik.

U top deset gradova koji su iskoritili najviše EU sredstava po stanovniku plasirali su se i Umag, Buje, Čabar, Ozalj i Beli Manastir.

Erlić: Za uspjeh ključna suradnja institucija i ljudski kapaciteti

Kada, pak, gledamo ukupnu raspodjelu EU sredstava po gradovima, najviše je u prošloj godini povukao Grad Zadar – 12,76 posto. Pročelnik za EU fondove Šime Erlić pojašnjava kako je Grad Zadar do sada u ulozi partnera ili nositelja projekta proveo 15 EU projekata vrijednih više od 70 milijuna kuna, a trenutno provodi 20 EU projekata, ukupne vrijednosti preko 90 milijuna kuna.

Uređenje Kneževe alače najveći je EU projekt kojeg je realizirao Grad Zadar

'Tu je i novi financijski instrument namijenjen gradovima, a kojim je Gradu Zadru stavljeno na raspolaganje 35 milijuna eura do 2020. godine. Gledajući ukupno iznos provedenih projekata i projekata u provedbi dolazimo do iznosa koji je uistinu značajan za gradski proračun i koji je značajno povećao investicijski potencijal Grada', ističe Erlić. Kao najveći i najkompleksniji projekt izdvaja obnovu Kneževe palače za koji su među prvima dobili novac iz Strukturnih fondova – 38 milijuna kuna, te su ga uspješno priveli kraju krajem prošle godine.

'Nova Kneževa palača svečano je otvorena u veljači ove godine, a Zadar je njome dobio vrhunski uređeni i opremljeni izložbeni prostor, koncertnu dvoranu, nove multimedijalne sadržaje… ukratko, novi kulturno i društveno središte grada', ističe Erlić i dodaje da su, nakon uređenja Kneževe palače, osigurana EU sredstva za uređenje Providurove palače čime će Zadar u roku od dvije godine dobiti preko 5.000 m2 reprezentativnog kulturnog prostora u centru grada. Dobili su, dodaje, i sredstva za uređenje gradskih bedema u tematsku kulturno povijesnu šetnicu sa novim sadržajima, a koji se idealno poklopio sa upisom bedema pod UNESCO-vu zaštitu. Kao važan projekt za razvoj poduzetničke start-up scene Erlić navodi i projekt pokretanja prve coworking scene u Zadru - COIN- coworking Zadar - kojim se uredio coworking prostor za poduzetnike te se formirala coworking zajednica poduzetnika iz Zadra. COIN je danas platforma za povezivanje poduzetnika putem koje im je omogućeno umrežavanje, niži troškovi poslovanja, prezentacija, educiranje, itd., a sve sa krajnjim ciljem stvaranja povoljnijeg okruženja za poduzetnike. Uz to, uz pomoć Europskog socijalnog fonda Grad Zadar već treću godinu za redom financira oko 60 pomoćnika u nastavi sa 2,5 milijuna kuna po pedagoškoj godini, što je dovelo do toga da su pomoćnici u nastavi postali naš obrazovni standard.

Za uspješnost u korištenju EU fondova Erlić ističe važnost mreže partnera, dobru suradnja sa institucijama poput Razvojne agencije, Sveučilišta, županije, te brojnih institucija i udruga koje djeluju u svojim područjima, a čiji projekti i projektne ideje su ključni kod razrade i prijave projekata na natječaje za dodjelu bespovratnih sredstava. 'Također iznimno su važni izgrađeni ljudski kapaciteti bez kojih je nezamisliva priprema i provedba EU projekata i koje je potrebno graditi godinama. U Hrvatskoj sustavno fali osoba sa ovim znanjima i ponajviše zato imamo problema sa većom apsorpcijom EU sredstava. Iako je svakim danom broj osoba koje se specijaliziraju za rad na EU projektima sve veći, to nije dovoljno obzirom na sredstva koja su stavljena na raspolaganje i rokove koji su pred nama. U tom smislu važno je da se institucije nastave jačati i da se intenzivno radi na stvaranju novih kadrova u ovom području', zaključuje Erlić.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaDirektne pomoći od EU u 2016Indirektne pomoći od EU za 2016Ukupno pomoći od EU za 2016Udio ukupne pomoći pojedinog grada u ukupnim pomoćima EU-a svim gradovima za 2016.
1ZadarZadarska županija75.062Veliki grad034.334.92234.334.92212,76%
2KriževciKoprivničko - križevačka županija21.122Srednji grad2.820.70728.314.90931.135.61611,57%
3KarlovacKarlovačka županija55.705Veliki grad9.54327.021.50327.031.04610,04%
4VinkovciVukovarsko - srijemska županija35.312Srednji grad26.045.759026.045.7599,68%
5LudbregVaraždinska županija8.478Mali grad026.010.28926.010.2899,66%
6Grad ZagrebGrad Zagreb790.017Veliki grad2.423.81722.861.79725.285.6149,39%
7UmagIstarska županija13.467Srednji grad09.791.7389.791.7383,64%
8VukovarVukovarsko - srijemska županija27.683Srednji grad09.559.7949.559.7943,55%
9OsijekOsiječko - baranjska županija108.048Veliki grad08.435.0868.435.0863,13%
10Grubišno PoljeBjelovarsko - bilogorska županija6.478Mali grad07.295.4577.295.4572,71%

Iza Zadra, drugi grad s najvećim udjelom iskorištenih EU sredstava u Hrvatskoj je opet Grad Križevci – 11,57 posto, potom Karlovac – 10,04 posto.  

Iz Grada Karlovca ističu kako su još 2007. godine započeli pripremati projektne prijedloge primjerene za sufinanciranje iz europskih fondova, a samo od 2010. Grad je uspješno proveo 21 projekt kao nositelj i 40 projekata kao partner ili suradnik. Ukupna vrijednost projekata je preko 150 milijuna kuna čemu treba pridodati i 22,5 milijuna eura bespovratnih sredstava za Program za vode i otpadne vode grada Karlovca. Također je preko 20 projekata ukupne vrijednosti 93,5 milijuna kuna trenutno u fazi ocjenjivanja, navode iz Grada.

Najpoznatiji EU projekt u Karlovcu je Aquatika - prvi i jedini slatkovodni akvarij u Hrvatskoj

Kao najvažnije izdvajaju infrastrukturni projekt Program za vode i otpadne vode grada Karlovca ukupne vrijednosti 36 milijuna eura, od čega su 22,5 mil eura bespovratna sredstva ISPA fonda (Instrument za strukturnu politiku u pretpristupnom razdoblju), dok je ostali dio investicije financiran iz nacionalnih sredstava te kredita Europske banke za obnovu i razvoj. Tu je, naravno, i projekt 'Karlovački slatkovodni akvarij i muzej rijeka – Kaquarium', vrijedan 36,7 mil kuna. Kao prvi slatkovodni akvarij u Hrvatskoj, Aqutaika je postala atrakcija i već u prvih nekoliko mjeseci ostvarila ogroman utjecaj na turizam u gradu Karlovcu i okolici, pa sada u Gradu rade na upotpunjavanju turističke ponude.

Iz Grada, među ostalim, navode i projekt „Žitni put“, u sklopu kojega je izgrađena drvena tradicijska lađa koja od ovog proljeća plovi rijekom Kupom nizvodno od Karlovca te aktivira gospodarske i turističke resurse ruralnih područja Karlovca.

Grad Karlovac je, navode, i partner u nizu projekata koje provode udruge civilnog društva s ciljem osnaživanja naše lokalne zajednice, posebice pomoći slabozapošljivim i ranjivim skupinama, pa tako sa ženskom grupom “Korak” sudjeluju u provedbi projekata “Partnerstvo za promjene i razvoj na lokalnom tržištu rada”, “Siguran put ka neovisnom življenju” i “Partnerstvo za promjene i razvoj na lokalnom tržištu rada”. Projekti su usmjereni ka povećanju samozapošljivosti i zapošljivosti, osiguranju u stalne podrške ženama žrtvama obiteljskog nasilja u započinjanju samostalnog života, jačanju njihovih vještina i poduzetničkih kapaciteta, ističu iz Grada.

U top deset su još Vinkovci – 9,68 posto, Ludbreg – 9,66 posto, Grad Zagreb – 9,39 posto, Umag – 3,64 posto, Vukovar – 3,55 posto, Osijek – 3,13 posto, te Grubišno Polje koje je iskoristilo 2,71 posto ukupnih EU sredstava dodijeljenih hrvatskim gradovima. 

(gradonačelnik.hr)

Od županija najuspješnija Sisačko-moslavačka županija, općina Motovun rekorder sa realiziranizh 7.218 kuna po stanovniku!

Što se tiče županija, preko četvrtinu svih EU sredstava povukla je Sisačko-moslavačka – 26,17 posto. Na drugom je mjestu Virovitičko-podravska županija– 10,33 posto, potom Grad Zagreb – 9,09 posto, Ličko-senjska županija– 8,26 posto i Zadarska– 6,60 posto.

Redni brojŽupanijaBroj stanovnika 2011Direktne pomoći od EU u 2016Indirektne pomoći od EU za 2016Ukupno pomoći od EU za 2016Udio ukupne pomoći pojedine županije u ukupnim pomoćima EU-a svim županijama za 2016.
1Sisačko - moslavačka županija172.439072.814.78772.814.78726,17%
2Virovitičko - podravska županija84.8361.379.80727.361.09428.740.90110,33%
3Grad Zagreb790.0172.423.81722.861.79725.285.6149,09%
4Ličko - senjska županija50.927022.987.15922.987.1598,26%

Gledajući per capita, najviše je novca povukla Ličko-senjska županija– 451 kunu po stanovniku, potom Sisačko-moslavačka – 422 kune, Virovitičko-podravska – 339 kuna, Karlovačka – 135 kuna, te Zadarska – 108 kuna.

Redni brojŽupanijaBroj stanovnika 2011Direktne pomoći od EU u 2016Indirektne pomoći od EU za 2016Ukupno pomoći od EU za 2016Pomoći EU po stanovniku za 2016
1Ličko - senjska županija50.927022.987.15922.987.159451
2Sisačko - moslavačka županija172.439072.814.78772.814.787422
3Virovitičko - podravska županija84.8361.379.80727.361.09428.740.901339
4Karlovačka županija128.899137.64117.245.14817.382.789135
5Zadarska županija170.01716.776.7441.600.63518.377.379108

Od općina, daleko je najuspješnija u povlačenju EU sredstava općina Motovun– čak 7.218 kuna po stanovniku, gotovo 3.000 više od drugoplasirane općine Primorski Dolac. Na trećem je mjestu općina Veliki Grđevac – 3.627 kuna, Vižinada – 3.502, te Dubrovačko primorje – 3.299. Gledajući, pak, po udjelu realiziranih EU sredstava, najuspješnija je općina Lekenik, koja je iskoristila 12,13 posto svih EU sredstava dodijeljenih hrvatskim općinama. Druga je općina Veliki Grđevac – 8,23 posto, potom Rešetari – 6,57 posto, Motovun – 5,77, te Dubrovačko primorje - 5,70 posto.

Redni brojOpćinaŽupanijaBroj stanovnika 2011Direktne pomoći od EU u 2016Indirektne pomoći od EU za 2016Ukupno pomoći od EU za 2016Pomoći EU po stanovniku za 2016
1MotovunIstarska županija1.0047.246.51107.246.5117218
2Primorski DolacSplitsko - dalmatinska županija7703.521.03703.521.0374573
3Veliki GrđevacBjelovarsko - bilogorska županija2.849010.333.72510.333.7253627
4VižinadaIstarska županija1.158110.6363.944.3644.055.0003502
5Dubrovačko primorjeDubrovačko - neretvanska županija2.1707.158.65507.158.6553299
6PokupskoZagrebačka županija2.2246.271.22906.271.2292820
7Sveti LovrečIstarska županija1.01502.751.3632.751.3632711
8LovasVukovarsko - srijemska županija1.21403.180.7103.180.7102620
9LekenikSisačko - moslvačka županija6.032015.231.28115.231.2812525
10Zemunik DonjiZadarska županija2.06004.839.0774.839.0772349

Zabok za sport izdvojio trećinu proračuna

$
0
0

Nakon Zaboka, na drugom je mjestu po izdvajanju za sport i rekreaciju grad Glina – izdvojili su 27,12 posto proračuna, potom Donja Stubica – 26,57 posto, Varaždin – 20,86, te Požega – 19,42 posto

Nakon obrazovanja i poticaja poduzetnicima, analizirali smo i koliko su gradovi prošle godine izdvajali za sport i rekreaciju svojih građana. Podaci Ministarstva financija o izvršenju lokalnih proračuna za 2016. godinu pokazuju tako da se situacija nešto popravila u odnosu na 2015. godinu, kada je tek deset gradova za sport i rekreaciju izdvojilo preko deset posto proračuna, a samo dva iznad dvadeset. Prošle je godine, naime, za ovu svrhu iznad deset posto svog proračuna izdvojilo 12 gradova, a četiri više od 20 posto. Prvi je i u 2016. ostao Grad Zabok koji je u prošloj godini dodatno povećao izdvajanja, sa 25,16 posto proračuna u 2015., na 30,64 posto.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaSlužbe rekreacije i sporta 2016UKUPNI RASHODI 2016% izdvajanja za sport u ukupnim rashodima za 2016
1ZabokKrapinsko - zagorska županija8.994Mali grad12.437.04440.588.15030,64%
2GlinaSisačko - moslvačka županija9.283Mali grad8.107.08029.889.65627,12%
3Donja StubicaKrapinsko - zagorska županija5.680Mali grad3.578.74513.470.17926,57%
4VaraždinVaraždinska županija46.946Srednji grad43.021.429206.233.11120,86%
5PožegaPožeško - slavonska županija26.248Srednji grad16.291.82883.899.65619,42%
6SinjSplitsko - dalmatinska županija24.826Srednji grad8.626.69246.917.21618,39%
7LabinIstarska županija11.642Srednji grad11.810.17965.487.44018,03%
8Novigrad Istarska županija4.345Mali grad6.537.40842.819.38815,27%
9KlanjecKrapinsko - zagorska županija2.915Mali grad749.8105.530.30413,56%
10RijekaPrimorsko - goranska županija128.624Veliki grad76.187.848637.871.09811,94%

Najveća stavka bila im je investicija u novu sportsku dvoranu vrijednu 30 milijuna kuna, koja je otvorena u ožujku ove godine. Grad Zabok odlučio se, naime, zadužiti i sam do kraja isfinancirati gradnju dvorane jer država, koja je trebala sufinancirati trećinu troškova, nije ispunila svoju ugovornu obvezu. Dvorana, za koju je lani izdvojeno 10,78 milijuna kuna, predviđena je za potrebe dvije srednjih škola, kao i za potrebe ostalih sportskih klubova i udruga, te održavanje kulturnih događaja i manifestacija. Osim dvorane, Grad Zabok sa 1,64 milijuna sufinancirao je lani aktivnosti sportskih udruga putem Sportske Zajednice.

'Grad Zabok stvara pretpostavke za kvalitetniji život građana realizacijom projekata koji predstavljaju qonditio sine qua non. Izdvajanje za sport i rekreaciju kroz mjeru poticanja zdravog života doprinosi ostvarenju cilja održivog razvoja zajednice ostvarenog sinergijom znanja, iskustva i kulture', ističu iz Grada. Inače, baš ovih dana iz Zaboka stiže vijest o osnivanju Atletskog kluba, iz kojega planiraju i osnivanje atletske škole, te škole trčanja za djecu i odrasle.

Nakon Zaboka, na drugom je mjestu po izdvajanju za sport i rekreaciju grad Glina – izdvojili su 27,12 posto proračuna, potom Donja Stubica – 26,57 posto, Varaždin – 20,86, te Požega – 19,42 posto.

U top deset su još Sinj – 18,39 posto, Labin – 18,03 posto, Novigrad – 15,27 posto, Klanjec – 13,56 posto, te Rijeka koja je za sport i rekreaciju svojih građana izdvojila 11,94 posto proračuna.

Gradonačelnica Sinja Kristina Križanac ističe kako je najveći dio izdvajanja za sport u 2016. godini – preko četiri milijuna kuna, utrošeno za gradnju gradske sportske dvorane, dok je ostatak u iznosu od 3,8 milijun kuna utrošen na programe, odnosno aktivnosti, poslove i djelatnosti u cilju poticanja i promicanja sporta općenito, kao značajne društvene djelatnosti za Grad Sinj.

'Dovršenjem gradske sportske dvorane trebala bi biti upotpunjena ionako široka lepeza sportskih objekata koji su na raspolaganju našim sugrađanima, jer Sinj ima nekoliko nogometnih igrališta, od kojih jedno ima i atletsku tartan stazu, ragbi igralište, otvoreno košarkaško igralište, nekoliko školskih sportskih dvorana, gradski bazen olimpijskih dimenzija, hipodrom, sportski aerodrom, teniske terene, trasiranu biciklističku stazu itd.', kaže gradonačelnica. Navodi kako je ovakvo ulaganje u sport trajna orijentacija njezine gradske uprave jer se na taj način podiže ukupna kvaliteta života stanovnika. 'Promicanjem bavljenja sportskim aktivnostima, od natjecateljskih do čisto rekreativnih, ujedno se promiče i zdravi način života, postiže smanjenje pobola na ukupnoj populaciji, poglavito kod mlađih dobnih kategorija, kod kojih se, što nije zanemarivo, kroz bavljenje sportom preveniraju razni oblici neželjenog ponašanja, te omogućava kvalitetnija socijalna interakcija i socijalizacija mlade osobe u postojeći širi društveni okvir', ističe gradonačelnica. No, zaključuje kako će se, završetkom izgradnje Gradske sportske dvorane, ulaganja u sinjski sport u kvantitativnom smislu ipak smanjiti.

Redni brojCityŽupanijaBroj stanovnika 2011KategorijaSlužbe rekreacije i sporta 2016UKUPNI RASHODI 2016Izdvajanja za sport po stanovniku za 2016
1Novigrad Istarska županija4.345Mali grad6.537.40842.819.3881.505
2ZabokKrapinsko - zagorska županija8.994Mali grad12.437.04440.588.1501.383
3LabinIstarska županija11.642Srednji grad11.810.17965.487.4401.014
4VaraždinVaraždinska županija46.946Srednji grad43.021.429206.233.111916
5PorečIstarska županija16.696Srednji grad15.235.072138.488.954912
6GlinaSisačko - moslvačka županija9.283Mali grad8.107.08029.889.656873
7SupetarSplitsko - dalmatinska županija4.074Mali grad3.093.71926.932.768759
8Donja StubicaKrapinsko - zagorska županija5.680Mali grad3.578.74513.470.179630
9PožegaPožeško - slavonska županija26.248Srednji grad16.291.82883.899.656621
10OpatijaPrimorsko - goranska županija11.659Srednji grad7.157.710147.047.906614

Kad analiziramo izdvajanja per capita, na prvom je mjestu istarski Novigrad sa 1.505 kuna po stanovniku izdvojenim za sport i rekreaciju. Drugi je Zabok, potom ide Labin, Varaždin, Poreč, Glina, Supetar, Donja Stubica, Požega i Opatija. (gradonačelnik.hr)

Prvak među županijama – Međimurska županija

Što se, pak, županija tiče, na prvom mjestu je Grad Zagreb, ali metropolu, zbog njenog specifičnog položaja i veličine budžeta, izuzimamo iz svih analiza i konkurencije.

Najviše je, onda, za sport i rekreaciju izdvojila Međimurska županija – 3,37 posto proračuna, potom Primorsko-goranska – 3,12 posto, Osječko-baranjska – 2,15 posto, te Zagrebačka – 2,11 posto proračuna. Isti je poredak i kada se analizira izdvajanje per capita, osim što je na petom mjestu umjesto Zagrebačke Dubrovačko-neretvanska županija.

 

Redni brojŽupanijaBroj stanovnika 2011Službe rekreacije i sporta 2016UKUPNI RASHODI 2016% izdvajanja za sport u ukupnim rashodima za 2016
1Grad Zagreb790.017285.146.5116.680.218.3224,27%
2Međimurska županija113.8044.035.744119.621.7953,37%
3Primorsko - goranska županija296.1959.994.296320.022.3843,12%
4Osiječko - baranjska županija305.0325.902.126274.894.9402,15%
5Zagrebačka županija317.6065.895.000279.139.6122,11%

Iz Ureda međimurskog župana Matije Posavca navode kako je najveći dio njihovog izdvajanja u prošloj godini – 1,2 milijun, dodijeljen Zajednici sportskih udruga i saveza Međimurske županije, koja je kao krovna sportska organizacija zadužena za brigu o međimurskim sportskim klubovima, preko matičnih saveza. Na prijedlog Zajednice, a prema bodovnim rezultatima, Međimurska županija dodatno sufinancira i treninge pojedinih sportskih klubova koji su ujedno nositelji kvalitete u pojedinom sportu te je u tu svrhu lani uloženo dodatnih 161.175 kuna. Za razvoj vrhunskog sporta izdvojeno je 150.000 kuna, te još 560.029 kuna za održavanje sportskih manifestacija, navode u Županiji.

'Kako je Međimurje velikoj većini najuspješnijih europskih i svjetskih gimnastičara postao glavni referentni centar za pripreme prije najvećih natjecanja, ali i kako imamo olimpijca gimnastičara Filipa Udea, pratimo olimpijski ciklus, te smo i financijska podrška na putu najuspješnijeg hrvatskog gimnastičara na nove Olimpijske igre', navode iz Županije. Osim toga, dodaju, povećana su izdvajanja za rekreativne aktivnosti, u kojima mogu sudjelovati sve osobe bez obzira na tjelesnu pripremljenost. Naime, ističu u Županiji, rekreativnim i sportskim aktivnostima se povećava i radna sposobnost društva.

'Tjelesna aktivnost ima i zdravstveni aspekt, gdje smanjenjem utjecaja stresa, koji je najveći razlog modernih bolesti (šećer, masnoća u krvi, visoki tlak, itd.), indirektno smanjujemo trošak liječenja, bolovanja i ostalih popratnih izdataka. Dakle, možemo zaključiti, kako ulaganjem u tjelesnu aktivnost (rekreaciju) i sport, u krajnjem slučaju umanjujemo trošak mogućih posljedica ne bavljenja tjelesnom aktivnošću, a taj izdatak bio bi daleko viši', ističu u Županiji.

Kao vrlo bitan ističu novi međunarodni projekt u koji su se uključili, ON THE MOVE, namijenjen pretiloj djeci vrtićke dobi, u svrhu promjene životnih navika vezane na kretanje i pravilnu prehranu. Uz Međimursku županiju kao nositelja u projektu je sudjelovalo i pet institucija iz stranih država (Malta, Slovačka, Velika Britanija, Portugal i Slovenija). Iako je projekt odobren od strane EU, Međimurska županija sa svojim partnerima sudjelovala je u sufinanciranju. Ujedno, Međimurska županija dugogodišnji je pokrovitelj škole plivanja, koju obavezno pohađaju učenici trećih razreda svih međimurskih osnovnih škola, a u 2016. za tu je namjenu utrošeno 236.104 kuna, navode u Županiji.

Redni brojOpćinaŽupanijaBroj stanovnika 2011Službe rekreacije i sporta 2016UKUPNI RASHODI 2016% izdvajanja za sport u ukupnim rashodima za 2016
1Stara GradiškaBrodsko - posavska županija1.363711.6022.423.71529,36%
2OtokSplitsko - dalmatinska županija5.4742.002.97412.802.28115,65%
3JasenovacSisačko - moslvačka županija1.997650.7795.547.79511,73%
4RadobojKrapinsko - zagorska županija3.387716.2666.284.06511,40%
5HrvaceSplitsko - dalmatinska županija3.6171.235.06011.103.71311,12%

Što se, pak, općina tiče, uvjerljivo je najviše za sport i rekreaciju izdvojila općina Stara Gradiška u Brodsko-posavskoj županiji – 29,36 posto. Na drugom mjestu je općina Otok – 15,65 posto, potom Jasenovac – 11,73 posto, Radoboj – 11,40 posto, te Hrvace – 11,12 posto.

Viewing all 3351 articles
Browse latest View live